Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / 17 NİSAN ÇİÇEKLERİ

17 NİSAN ÇİÇEKLERİ

Eğitim ve Öğretimde çağın gerisinde kalmış bir Türkiye. Köylerinde okul, öğretmen olmayan bir toplum. Toplumun yüzde 60’ı köylerde yaşıyor ve karasabanla tarımı işleme çabasında okur-yazar yüzde 5’i geçmiyor. Asker mektubunu okumak ev okutmak için okur-yazar bulmak zor.

İkinci dünya savaşı yayılmaya başlamış. Türk milletini yöneteler toplumun cehaletten kurtarılması için çıkış yolları arayışında. Büyük Öner Atatürk’ün hedefi; eğitim ve öğretimde devrim yaparak Cumhuriyeti yüceltecek genç nesillerin iyi bir eğitim ve öğretim görmelerini sağlayarak ulusun medeni, uygar ülkeler seviyesine ulaşmasını sağlamaktır.

Bu amaçla köy öğretmen okulları açıldı, eğitmen kursları açıldı. BU sistem geliştirilerek 17 Nisan 1940 yılında Köy Enstitüleri açıldı. Zamanın Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Köy Enstitülerinin ülkenin eğitim ve öğretim sorununu çözeceği inancını taşıyor ve gerekli desteği veriyordu. Kısa sürede Türkiye’nin 21 yerinde Köy Enstitüleri kuruldu. Sadece köy çocuklarının alındığı, Köy Enstitülerine kız-erkek karma eğitim ve öğretim görüyordu. 21 öğretmen ve sağlık memuru köylere  dağılarak eğitim ve öğretimde, sağlık alanında köylüye büyük bir ışık oldular. Köy Enstitülerine de öğrenciler rehberlerinin önderliğinde okul binalarını kendileri inşa ettiler, meyve ve sebzelerini kendileri yetişirdiler. Devlete yük olmadılar. Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç Köy Enstitülerini Türkiye’nin kalkınması ve Batı ülkeleri seviyesine ulaşmasında en büyük çığırı açacağına inanan eğitimcilerdi. Bakan Hasan Ali Yücel eski Yunan klasiklerini tercüme ettirerek kültü hayatına da yeni bir bakış açısı geliştirdi.

Köy Enstitüleri dünya eğitim tarihinde yerini aldı. Dünyanın sayılı ve önemli eğitimcileri Köy Enstitülerini geri kalmış ülkeler için örnek olarak gösterdiler. Dünya basınının önemli yayın organları sitayişle bahsettiler. Siyasetin toprak ağaları Köy enstitülerine karşı savaş açtılar ve ülkenin en önemli eğitim kurumlarının kapanmasını sağladılar. Köy Enstitüleri ülkenin kalkınmasına, hizmet eden en büyük eğitim kurumlarıdır. Kırlarında açan gelincik çiçekleridir. Kurulmasında emeği geçenlere rahmetle anıyorum. Kabirlerinde bahar çiçekleri açsın.

Bu habere de bakabilirsiniz

KEMAL SUNAL

HAMİDE YÜCEL Malatyalı üç çocuklu işçi bir ailenin en büyük çocuğudur. **** 1944’ün 10 Kasım …