Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ TORAMAN: “BURASI KÜTAHYA BURADA İŞ VAR”

VALİ TORAMAN: “BURASI KÜTAHYA BURADA İŞ VAR”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KUTSO) İstihdam Teşvikleri 2019 Programının Kütahya İl Toplantısı gerçekleştirildi: Toplantıda Türkiye genelinde başlatılan istihdam teşviklerinin tanıtımı yapılarak Kütahya adına yapılması gerekenler konuşuldu.

İstihdam Teşvikleri 2019 Programının KUTSO’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Tavşanlı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Kara, Gediz OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başol, TKDK, ZEKA, İŞKUR, SGK ve resmi daire müdürleri katıldı.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, toplantıda yaptığı konuşmada İstihdama yönelik ciddi teşvikler verildiğini ve  “Burası Kütahya Burada İş Var.” sloganı ile üretmeye ve istihdama devam ettiklerini vurguladı. Vali Toraman,“Kişi başına düşen milli geliri artırabilmemiz için yurt içi hasılamızı artırmamız, büyümemiz lazım, bunun için de üretmemiz lazım. Yeni yatırımlara ihtiyacımız var. 15 Temmuz’da Sayın Nafi Güral’ın inadına yatırım yapacağı açıklaması ve çok kısa bir sürede fabrikayı çalışır hale getirmesi Kütahya adına çok güzel bir mesaj. Biz yatırım yapmaya, üretim yapmaya ve büyümeye devam edeceğiz. Dolayısıyla biz tekrar yüzde 5 ve 6’ları bulacağız. Aksi taktirde istenilen refah artışını sağlayamayız. Kanser hücrelerinde mücadelede hücre bazlı mücadele var. Bizzat o hücre bulunuyor ve ortadan kaldırılıyor. Bu çerçevede çok ihtiyaç anında ihtiyaca özel tedbirlerle ekonominin herhangi bir sekteye uğramaması için hem yasal hem idari hem de moral olarak tedbirler alınmaya devam ediliyor. TOBB her zaman her dönemde güçlü ekonomi için, ekonominin sarsılmaması için üzerine vazife düştüğünde bunun sorumluluğunu almaktan  kaçmamış bir Sivil Toplum Örgütümüz. Sayın Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu her dönemde inisiyatif alabilen, temsil ettiği bütün üyelerle beraber taşın altına elini sokabilen bir teşkilatımız. 21 Ocak’ta Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasına katıldı ve şurada sanayicilerimizle, Oda ve borsacılarımızla bir araya geldiğinde 2019 yılında istihdam seferberliği başlattı. Türkiye geçmişte de benzer istihdam seferberlikleri ilan etti. Çok ciddi neticeler elde etti ve istihdama yönelik teşvik politikalarını çok esnek ve sürekli hale getirdi. İstihdama yönelik ciddi teşvikler verildi. Bu sanayicimizi ve imalatçıları da rahatlattı ama en önemlisi de sosyal meselelerin de önüne geçti. Çünkü insanların çalışmaya, evine ekmek götürmeye ihtiyacı var. Onun için işe ihtiyacı var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği bu istihdam seferberliğinde bizim kullandığımız bir slogan var. Biz diyoruz ki, “Burası Kütahya Burada İş Var.” biz burada üretmeye devam ediyoruz dolayısıyla istihdama da devam ediyoruz.” Diye konuştu.

“BİZ ÜLKEMİZİN GÜCÜNE VE GELECEĞİNE İNANIYORUZ”

Milli servet vurgusu yapan Vali Toraman, “Fabrikaların mülkiyeti size ait olabilir ama bunlar milli servettir. Ülkelerin milli servetleri vardır. Mülkiyet önemli değil ama o fabrikalar da o milli servetin bir parçasıdır. Dolayısıyla biz bunu ülkemizin geleceğine olan güvenimizin ifadesi olarak söylüyoruz. Biz ülkemizin gücüne ve geleceğine inanıyoruz. Bunu en iyi hisseden sizler olmalısınız. Sürekli iş gücüne katılan genç kardeşlerimizi görüyorsunuz, zeki, başarılı ve hedefli kardeşlerimiz iş hayatına atılıyorlar. Kütahya’da da siz değerli oda başkanlarımız, temsilcilerimiz ve sanayicilerimiz aracılığıyla Kütahya’mızda da istihdam seferberliğine katkı beklediğimizi, bu tarihi imkanlardan, fırsatlardan yararlanmanızı arzu ediyoruz.” Dedi.

“BİR İŞLETMENİN BİR İŞÇİ KARDEŞİMİZE YENİ BİR İSTİHDAM YARATMASI ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR”

İşletmelerin bir işçiye bile istihdam oluşturmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Toraman, “Aslında bir sayısı çok ufak bir rakam gibi görünür ama onun oluşturduğu etki, ailesiyle, çevresiyle ve psikolojik olarak çok mühim. Bir işçi bile olsa istihdamımızı artırmamız ortak arzumuz olmalı. Bu istihdam artırılması işimizin gelişmesine, üretimin artmasına, büyümesine vesile oluyor ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak hep beraber bir kazanç elde edeceğimizi düşünüyorum. Yeni teşvikte, yeni seferberlikte getirilen yeni husus nedir diye baktığımda şunu görüyorum: Nisan ayı sonunda kadar ilave bir istihdam yarattığımızda bu istihdamdan kaynaklı olarak iş gücü maliyetlerinin sonraki üç ay boyunca devletimiz tarafından karşılanması öngörülüyor.  Müteakip görevde de bu üç ay takip eden dönemde de 9 ay boyunca da primlerini, vergilerini yine devlet sizin adınıza ödemeye devam edecek. İstihdam alanında pek çok teşvik var. genel olarak asgari ücret desteklerinin 2019 yılında da devam edeceğini ifade etmek istiyoruz.” Dedi.

“KÜTAHYA İSTİHDAMI TARIMDAN SANAYİYE DÖNMÜŞ

Kütahya’nın sanayi sektöründeki istihdam yüzdelerinin çok ciddi seviyelerde olduğunu ve artık Kütahya istihdamının tarımdan sanayiye döndüğünü ifade eden Vali Toraman, “Türkiye’de her şehir sanayileşme arzusunda ve rekabet içerisinde. 300-500-1000 kişilik istihdam çok büyük hadiseler. Kütahya bunu aşmış. Kütahya’nın bunu daha ileriye götürecek potansiyeli var. Marmara Bölgesi’nde sıkışmış sanayinin taşınmaya, lokasyon, konum, teşvikleri itibari ile 4. Teşvik bölgesindeyiz, OSB’lerde 5. Teşvik bölgesindeyiz. Ankara, İzmir, İstanbul üçgeninin ortasındayız. Çok ciddi bir potansiyelimiz var. biz buna talibiz. Talip olmasak bile insanlar gelip  bizi buluyorlar. Kütahya’nın sanayi potansiyelini iyi değerlendirerek yeni yatırım yapmaya, mevcut yatırımlarda kapasitemizi yükseltmeye, yeni istihdamlar oluşturmaya ve üretmeye devam edeceğiz.” Dedi.

“KRİZ KELİMESİNİ KULLANMAK İSTEMİYORUZ”

KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral’ın ifadeleriyle Türkiye’de gerçek manada krizler yaşamadıklarını ve kriz kelimesini kullanmak istemediklerini söyleyen Vali Toraman, “Bunlar yapısal problemler değil aslında, dışardan müdahalelerle oluşturulmaya çalışan problemler gibi gözüküyor. Biz bu Saldırıyı da atlattık. Bizde bazı hususları fırsata çevirerek devam edeceğiz. Türkiye’nin ve milletin gücüne inanıyoruz. Sanayicilerimize, onların kabiliyetlerine, işçilerimizin üretim güçlerine inanıyoruz. İnşallah Kütahya’mız da Türkiye’mizle beraber büyümeye, gelişmeye devam edecek. Bu istihdam seferberliğinde de bütün sanayicilerimizin ellerinden geldiğinde hesaplarını, kitaplarını yaparak bu imkanlardan yararlanmasını arzu ediyorum.” Diye konuştu.

NAFİ GÜRAL: “HERKES GÜCÜ YETTİĞİNCE BU SEFERBERLİĞE KATKI VERMELİDİR”

KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, istihdam seferberliğinin ekonomik seferberlik olduğunu ifade ederek, “Bu ekonomik seferberlikte herkes gücü yettiğince bu seferberliğe katkı vermelidir. Bunun için istihdam seferberliği oldu. Bu ikinci istihdam seferliği oldu. Birincisi 2008-2009 problemlerinden kaynaklı, biri de bugün. Şöyle bakıyorum; geçmişte onlarca defa damdan düşmüşüm. Saymayı tamamlayamadım. Ama bu damdan düşmelerin hiçbir tanesi benim kendi bilgisizliğimden, kabahatimden olmadı. Ya dünyanın ya da Türkiye’nin genel şartlarından. Bunların her birisinin içinden kolaylıkla sıyrılmayı bildik. Bizim sohbetlerimize tanık olan arkadaşlarımız vardır. Hiç birimiz olumsuz bir fikir etrafından mutabakat sağlamayız.

“KONU NE KADAR PROBLEMLİ VE DERTLİ OLURSA OLSUN, BUNUN İÇİNDEN RAHATLIKLA ÇIKABİLECEĞİMİZE İNANDIK VE İNANDIRDIK”

Konunun ne kadar problemli ve dertli olursa olsun, bunun içinden rahatlıkla çıkabileceklerine inandıklarını ve inandırdıklarını vurgulayan Güral “Bu nedenle de hiçbir sıkıntı çekmedik. Damdan düştüğümüz şeyleri saymayı çalıştım, sayın Valimize de anlattım. Eğer bu problemlerin yaşandığı süreçlerde ben frene bassaydım, bugünlere gelmemiz mümkün olmazdı. İstihdam Seferberliği dediğimiz konuya bende başka bir pencereden bakmak istiyorum. Eğer biz bu istihdam seferliğini, yani ekonomik seferberliği becerebilirsek, neler kazanacağız? Takdir edersiniz ki Türkiye’nin üzerinde çok ağır baskılar var. Siyasi baskılar, ekonomik baskılar, son zamanlar da askeri baskılar gündeme geldi. Yok işte filanca yerden şu silahı alamazsın, sen benim müttefikimsin ama sen beni teftik ediyorsun. Bunlardan kurtulabilmemiz için öncelikle sağlıklı bir ekonomik sistemin üzerine oturmuş olmamız lazım. Sağlıklı bir ekonomik düzenin yaratılabilmesi de özel sektör ile olacak.

“KONUŞMAYALIM, İCRAATIMIZLA BU OLAYLARI GÜNDEME GETİRELİM”

 Biliyorsunuz artık devlet ekonomiden çekildi. Yani yerel birimlere düşüyor. Onun için ekonomi içinde bulunan bütün paydaşların bu bilinç ile hareket etmelerini ve ekonomik seferberlikte gücü yettiği kadar katkıda bulunmasını çok önemli görüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız 2008-2009 problemlerinde şunu söyledi; ‘Her işletme bir kişi alsa, 1,5 milyon yeni istihdam olur.’ Ben bunu şöyle çeviriyorum, Her mikro işletmemiz bir kişi alırsa, her küçük işletmemiz iki kişi alırsa, her orta boy işletmemiz mevcudun yüzde 5’i kadar yeni istihdam yaratırsa, her büyük boy işletmemiz şuandaki mevcudunun üzerine yüzde 10 daha ilave istihdam sağlarsa göreceksiniz ki hiçbir problem kalmayacak. Bu aynı zamanda bizlerin sosyal sorumluluğumuzdur. İnsanların mutlu olmadığı yerde ne kadar işiniz olursa olsun rahat etmeniz mümkün değil. Beraber yaşadığımız insanların da mutlu olabilmesi için mutlaka onların da iş sahibi olmaları lazım. Bu ekonomik seferberlikte hepimizin gücü yettiği kadar çalışması lazım. Konuşmayalım, icraatımızla bu olayları gündeme getirelim ve bu olaylardan kendimiz sorumlu tutalım.

“BUGÜNE KADAR TÜRK SEÇMENİ İNİSİYATİFİNİ KULLANDI VE BÜTÜN ZORLUKLARI AŞACAK SONUÇLARI ORTAYA KOYDU”

İnşallah bu sıkıntılarda geçecek. Eğer Türk seçmeni Türkiye’nin selametine çıkacak tabloyu oluşturursa. Bugüne kadar biliyorsunuz ki Türk seçmeni inisiyatifini kullandı ve bütün zorlukları aşacak sonuçları ortaya koydu. İnşallah bu defada bu sonuçları ortaya koyacak.  7-8 aydan beri ertelenmiş talepler var. Eğer böyle bir sonuç çıkarsa ertelenmiş talepler hayata geçecek ve ekonomi şahlanma konusunda start vermiş olacak.” Dedi.

İSMET ÖZOTRAÇ: “KÜTAHYA; İMKANLAR VERİLDİĞİNDE KENDİ İMKANLARINI DA DEĞERLENDİREREK BÜYÜMEYE CİDDİ MANADA ADAYDIR”

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç ise burada yaptığı konuşmada, “2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında TOBB’un ev sahipliğinde yine bir istihdam seferberliği toplantısı yapılmış ve o gün için belirlenen rakam 1 milyondu. Bu 1 milyonu Kütahya’mız da fazlasıyla gerçekleştirerek yerine getirdi. Malum hadiselerden sonra yine Cumhurbaşkanımızın başkanlığında TOBB’un ev sahipliğinde Ocak ayı başında yapılan istihdam seferberliğinde de 2 buçuk milyon kişi istihdam öngörülmüş ve bunun gerçekleştirilmesi için de Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli yerlere talimat vererek onun yatırım yapacak kişi ve kuruluşlara devletin yardımları nasıl olur noktasında ciddi irade yapılmış. Sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın istifade edebileceği imkanlar doğmuştur. Kütahya’yı değerlendirecek olursak 2016-2017 yıllarında ihracatta bir önceki yıllara göre yüzde 25 büyüme meydana gelmiş. 2018 yılında ise bu büyüme yüzde 17-18’ler mesafesinde kalmıştır. Bu da gösteriyor ki Kütahya imkanlar verildiğinde kendi imkanlarını da değerlendirerek büyümeye ciddi manada adaydır. Kütahya TR33 bölgesinde bulunmaktadır. Daha önceki istatistiklere baktığımızda Kütahya ihracatta en son noktadaydı ancak az önce ifade ettiğim rakamların gerçekleşmesi ile Uşak’ı yakalamış ve geçmiş durumdayız. Afyon’u da yakalamak üzereyiz. Manisa’nın ayrı bir değeri var. Ona yaklaşmak belki zor olacak çünkü daha önce yapılan yatırımlar neticesinde ciddi ivme kazanmış. Aslına bakarsak TOBB’da da yapılan toplantılarda üretim yerlerindeki yapılan ihracatların yapıldığı yerde değerlendirildiğinde Kütahya çok önce. Ama şirketlerimizin genel merkezlerinin Kütahya dışında olmasından dolayı bu rakamların gerisinde kalıyoruz.

“ENERJİ BAKANIMIZDAN İHTİYAÇLARIN YAPILMASI İLE İLGİLİ VAATLER ALDIK”

Kütahya neden gelişmek durumunda? Odamızda Sayın Nafi Güral Başkanımızın önderliğinde ilçelerimizle beraber bir bütün halinde hareket etmeyi her zaman yeğlemişizdir. Memnuniyetle karşıladığımız Tavşanlı ve Gediz organizelerinin büyüme trendine girdiği ve büyüme kararları aldığını memnuniyetle görüyoruz. Geçtiğimiz ay Simav’da termale dayalı bir sera OSB’nin kurulması kararı verilmiştir. Kütahya ise 1. Ve 2. Organizesinde yüzde 90-95’lere varan bir doluluk oranına ulaşmış ve yeni bir organize kurulma aşamasına gelmiştir. Son gelinen noktada Valimiz üstün bir gayret göstererek buranın bir an evvel hayatiyet kazanması, Kütahya’daki ve etraftaki yatırımcıların yer bulabilmesi hususunda gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Enerji Bakanımızın Kütahya’ya teşriflerinde ihtiyacımız olan hususları kendilerine aktarmış ve bunların yapılması ile ilgili vaatler almış bulunmaktayız. Kütahya’nın kendisine düşen imkanları ve rakamları fazlasıyla gerçekleştireceği inancını yaşıyoruz.” Dedi.

NECATİ GÜLTEKİN: “EN KÜÇÜK İŞLETMEDEN, EN BÜYÜK İŞLETMEYE KADAR HERKESİN YARARLANABİLECEĞİ TEŞVİKLER VAR”

KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, 2019 İstihdam seferberliği modelinde herkesin yararlanacağı teşvikler olduğunu ifade ederek, “En küçük işletmeden, en büyük işletmeye kadar herkesin yararlanabileceği teşvikler var. Burada bahsedilmese dahi tüm arkadaşlarımızın araştırmasını istiyorum. Mutlaka arkadaşlarımızın yararlanacağı teşvikler olduğuna inanıyorum. Bizler zaten Borsa ve odalarımız olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda herkesin araştırmacı olmasını istiyorum. Bu tür destekler, TOBB tarafından hazırlanıyor ve ilgili bakanlıklara sunuluyor. O yüzden arkadaşlarımızın en ufak problemlerini bile oda ve borsalarımıza bildirirlerse, bunlar TOBB kanalıyla çözülür.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

GÖRME ENGELLİLER BİSİKLETLE ŞEHİR TURU YAPTI

Kütahya’da görme engelli bireyler için ‘Engelsiz Pedallar’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik ile 20’nin üzerinden görme engelli, …