Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MACARİSTAN’IN ÖZGÜRLÜK SAVAŞI’NIN 171. YIL DÖNÜMÜ KÜTAHYA’DA KUTLADI

MACARİSTAN’IN ÖZGÜRLÜK SAVAŞI’NIN 171. YIL DÖNÜMÜ KÜTAHYA’DA KUTLADI

1848-1849 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın 171. Yıldönümü nedeniyle Kütahya’da anma töreni düzenlendi.  

1848-1849 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın 171. Yıldönümü kapsamında Kossuth Müzesi’nde gerçekleştirilen anma törenine Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Macaristan Kütahya Fahri Konsolosu İsmet Güral, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu,  Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, Ankara Üniversitesi dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hungaroloji Ana Bilim Dalı öğretmen ve öğrencileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Tören İstiklal Marşı ile Macaristan milli marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Lajos Kossuth’un anıtına çelenk sunuldu.

İSMET GÜRAL: “İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GÜZEL İLİŞKİLER SONSUZA KADAR DEVAM ETSİN”

Çelenklerin sunulmasının ardından bir konuşma yapan Macaristan Kütahya Fahri Konsolosu İsmet Güral, güzel ilişkilerin iki ülke arasında sonsuza kadar devam etmesini dileyerek şunları söyledi: “Sayın Kossuth ülkesinden ayrılmak durumunda kalmış ve ülkemizde 2 yıla yakın bir zaman misafirimiz olarak ikamet etmiştir. Sayın Kossuth’un ülkemizden 1951 yılında ayrılışından yaklaşık 19 sene sonra da dünyadaki ilk Türkoloji Enstitüsü Macaristan Budapeşte’de kurulmuştur. Cumhuriyetimizin en genç zamanlarında 1926 yılında dünyada bizim yaptığımız ilk ticaret anlaşması yine Macaristan ile yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda 1970’li yıllarda Kütahya’mız ile Pecs şehri kardeş şehri olmuşlar daha sonra da Dumlupınar Üniversitemiz Pecs Şehri üniversitesi ile kardeş üniversite olmuşlardır. Daha sonraki yıllarda biz Avrupa Birliği kapısında bulunduğumuz yıllarda samimi ve candan olarak destek verdiler ve desteğini hiç eksiltmeyen ülke yine Macaristan olmuştur. 15 Temmuz hain darbe kalkışması sırasında yine ülkemize ilk desteği veren yine Macaristan olmuştur. Türkiye’mizde gereken desteği yapmaktadır. İki ülkenin birbirleriyle siyasi, sosyal, ekonomik olan ilişkilerinde hiçbir problem görünmemektedir. Bunun ışığı altında da daha çok birbirlerinin ülkelerini ziyaret ediyorlar. Küçük yerleşim birimlerine gidilmez ama 20 bin nüfuslu olan Zigetvar şehrine yıllar önce Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel ve akabinde de 2005 yılında da benimle beraber Zigetvar yine Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ziyaret etmişlerdir. Karşılığında da geçmiş yıllarda ilk defa olarak Kütahya’mıza ilk kez gelen Cumhurbaşkanı Macarlar olmuştur. Sayın cumhurbaşkanımız ülkemizin geliştiğini, kaliteli üretimi ile Avrupa’nın göz bebeği haline geldiğini, ticari ortağı haline geldiğini, yakın zamanda da Macaristan ile Savunma Sanayii’nde müşterek hareket etme planlarımızın bulunduğunu, Türk Hava Yolları’nın yakın zamanda  Macaristan’ın uzak doğu ile ilişkisini yaşatabilmek için direkt olarak Budapeşte’den Hindistan Mumbai’ya seferlerin başlayacağı müjdesini verdi ve aynı zamanda da bir başka müjde verdi ki önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye Macaristan ile birlikte Afrika forumları yapılması gibi bir projeden bahsetti.” Diye konuştu.

KAMİL SARAÇOĞLU: “KOSSUTH MÜZESİ İKİ HALK ARASINDAKİ BARIŞ VE DOSTLUĞUN ÜLKEMİZDEKİ SİMGESİDİR”

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise, “Bizler Türk milleti olarak tarihte var olduğumuz günden itibaren hürriyete, özgürlüğe olan inancımızla bugünlere kadar geldik. Dünya tarihinde farklı dönemlerde kurmuş olduğumuz devletlerle birçok defa var olma, özgür olma, hür olma mücadelesini bir millet evladı olarak Macar Milli kahramanı 1948 Macaristan devrimi ve özgürlük savaşının önderi Türk Macar dostluğunun en önemli şahsiyetlerinden Lajos  Kossuth’u saygıyla anıyorum. Kütahya’mız bu değerli kahramanı dostları ile birlikte iki yıl burada misafir etmiş ve anısına saygı amacıyla 1982 yılında müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Milletimiz daima hakkın ve doğrunu yanında olmuştur. Zulme, haksızlığa uğrayan kişi ve toplumların her zaman yanında yer almıştır. Kossuth müzesi iki halk arasındaki barış ve dostluğun ülkemizdeki simgesidir.

VİKTOR MATİS: “BİZ SİZİ FAHRİ MACARLAR OLARAK GÖRÜYORUZ”

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Kütahyalılar fahri Macarlar olarak gördüğünü vurgulayarak, “Burada sizleri selamlamak benim için büyük bir onurdur. Beraber burada bulunmamız Macar ve Türk insanları arasındaki tarihi dostluğun güçlü olduğunu kanıtlamaktadır. Biz özgürlük savaşlarını seven bir milletiz. Ama hep kaybediyoruz, hep kaybettik ama yenilmedik, çünkü her zaman yeniledik. Yemin ederiz Macarların tanrısına, yemin ederiz tutsak olmayacağımıza. Bu sözleri dünyada her yerde Macarlar söylüyor. bu yemin değerli Kütahyalı arkadaşlarımı da dahil etmektedir. Biz sizi fahri Macarlar olarak görüyoruz. Kossuth için Kütahya’da neler yaptığınızın farkındayız. Kendimi Türkiye’deki ikinci memleketime gelmiş gibi hissediyorum.

“İSMET GÜRAL KÜTAHYA İÇİN MİLLİ DEĞER AMA BİZİM İÇİN DE MİLLİ DEĞER OLDU”

Sayın Vali Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile bundan sonra da ilişkilerimiz devam edecek. Macaristan Kütahya Fahri Konsolosu İsmet Güral’a özellikle teşekkür ederim. 20 ve 21. Yüzyılda Kütahya’yı Macaristan’da tanıtan ve Macaristan’ı Kütahya’ya getiren kişiydi. Macarlar ve Kütahyalılar adına çok teşekkür ediyorum. Kendisi Kütahyalı için milli değer ama bizim için de milli değer oldu artık bizden de sayılır.” Dedi.

VALİ ÖMER TORAMAN: “HER ZAMAN ZORDA KALANLARA YARDIM ETMEKTEN DOLAYI TÜRK MİLLETİ OLARAK GURUR DUYUYORUZ”

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ise,“Milletlerin özgür olma adına verdikleri mücadeleler kolay olmamıştır, pek çok zorluğa katlanılmıştır büyük devlet adamları da böyle zor zamanlarda ortaya çıkmıştır. Macarların 1948-49 yıllarında Kossuth’un  önderliğinde verdikleri özgürlük savaşında ülkelerinden ayrılmak zorunda kalmaları neticesinde kendilerine kucak açan, aynı kökün iki kolu olan Osmanlı Devleti’ne sığınmak zorunda kalmaları neticesinde her zaman zorda kalanlara yardım etmekten dolayı Türk milleti olarak daima gurur duyuyoruz. Umut ediyorum ki bu ev sahipliğinden Macar misafirlerimizde hoşnut kalmıştır. Burada Kossuth’un anısını yaşatmak için düzenlenen bu müze ev, Türk-Macar ilişkilerinin derinleşmesine de önemli katkılar sağlamıştır. Bugün Macaristan bağımsızlık önderi Kossuth sayesinde Kütahya ile Kütahya ile Pecs şehri kardeş olmuş ve ilişkilerimizin ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda ileri düzeyde gelişmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır. bu ilişkilerin daha da artması, karşılıklı iş birliğinin üzerimize düşen görevlerin yerine getirilmesini temenni ediyorum.” Dedi. Ankara Üniversitesi dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hungaroloji Ana Bilim Dalı öğrenci tarafından koro dinletisi gerçekleştirildi ve ardından Kossuth Müzesi gezildi.

Bu habere de bakabilirsiniz

GÖRME ENGELLİLER BİSİKLETLE ŞEHİR TURU YAPTI

Kütahya’da görme engelli bireyler için ‘Engelsiz Pedallar’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik ile 20’nin üzerinden görme engelli, …