Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / FATİH DÖNMEZ: “ZAFER OSB’YE YATIRIMCI TALEBİ YÜKSEK”

FATİH DÖNMEZ: “ZAFER OSB’YE YATIRIMCI TALEBİ YÜKSEK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Kütahya’ya geldi. Kütahya Valiliğini ziyaret eden Dönmez, Kütahya valiliğinde şeref defterini imzaladıktan sonra Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i makamında ağırladı. Dönmez, valilik ziyareti ardından Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle istişare toplantısı için Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne geçti. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zafer Havalimanı’nda Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ile STK Temsilcileri tarafından karşılandı. Bakan Dönmez ilk olarak Piyade Uzman Çavuş Yaşar Çakır’ın Altıntaş ilçesindeki cenaze törenine katıldı. Cenaze töreninin ardından Kütahya Valiliğini ziyaret eden Dönmez, Kütahya valiliğinde şeref defterini imzaladıktan sonra Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i makamında ağırladı.  

“ELEKTRİKTE ARZ, TALEBİ GEÇTİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez valilik ziyareti ardından Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle istişare toplantısı için Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne geçti.  Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları ile bir araya gelen Dönmez, programda yaptığı konuşmada, iş dünyasının enerji altyapısıyla ilgili eksikliklerini gidererek kesintisiz ve kaliteli enerjiyi iş dünyasına sunmak istediklerini söyledi. Türkiye’de elektrik üretiminde artış sağladıklarını belirten Dönmez, şöyle devam etti: “Artık elektrikte arzımız talebimizin üstüne çıktı. 2000’li yılların başında kurulu gücümüz 30 bin megavat civarındayken bugün 90 bin megavatlara ulaşmış durumdayız. Tam 3 kat, kurulu güçte artış sağladık. Keza elektrik tüketiminde de o dönemlerde 100-120 milyar kilovatsaat elektrik tüketimimiz vardı, şimdi 300 milyar kilovatsaatlere ulaşmış durumdayız. Neden? Ülke büyüyor, kalkınıyor, ihtiyaçlar artıyor, nüfusumuz genişliyor. Belki ülkenin her tarafı aynı oranda büyümüyor olabilir ama ortalama baktığımızda biz son 15 yılda her yıl yüzde 5 büyümüşüz. Şimdi geçtiğimiz iki yıla baktığımız zaman elektrik ihracatımızın ithalattan daha fazla olduğunu görüyoruz.” Bakan Dönmez, zorunlu olmadıkça elektrik ithal etmediklerini anlattı. Buna karşın elektrik üretiminde doğal gaz ve ithal kömüre bağımlılığın sürdüğünü kaydeden Dönmez, “Onu da azaltmak için daha çok yerli, daha çok yenilenebilir kaynak amacını ikinci sıraya yerleştirdik. Geçtiğimiz yıl elektrik üretiminde yerlilik oranı yüzde 50’ler mertebesinde kaldı. Yılın başında, ocak-şubatta şu anda yüzde 60’ları yakalamış durumdayız, inşallah yıl sonuna kadar böyle devam eder. Amacımız burada yüzde 70’lere kadar çıkartmak.” ifadelerini kullandı.

“KÖMÜR ÜRETİMİNDE CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU”

Dönmez, geçen yıl 101,5 milyon tonla kömür üretiminde Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını aktardı. Türkiye’nin yüzlerce yıl yetecek kömür rezervine sahip olduğunu dile getiren Dönmez, “Yerin altındaki kömürün kimseye faydası yok, madenin de. Ekonomiye, yurttaşların emrine sunmadığınız müddetçe kimseye faydası yok. Madencilik sektörü o açıdan katma değeri en yüksek alanlardan biri.” değerlendirmesinde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gazda da son 15 yılda adeta sessiz bir devrim yaşandığına dikkati çekti.

“KÜTAHYA’NIN DİĞER İLÇELERİNİ DE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE DOĞAL GAZLA BULUŞTURACAĞIZ”

Doğal gaz kullanımıyla ilgili verilere değinen Dönmez, şöyle konuştu: “2000’li yılların başında sadece 5 büyükşehirde ve ona bağlı 50 ilçemizde doğal gaz kullanılırken şimdi 81 ilimizin 81’inde doğalgaz kullanılıyor. Kullanan ilçe sayısı da 500’ü aştı. Kütahya’mız da bu dönemde doğal gaz kullanmaya başlayan illerimizden bir tanesi. Doğal gaz, gittikçe daha çok talebi olan bir ürün ama henüz daha biz doğal gazı üretir halde değiliz. Arıyoruz, araştırmalarımıza büyük yoğunluk verdik. Şu anda talebimizin ancak yüzde 2 veya 3’ünü üretebiliyoruz fakat artık bırakın ilçelerimizi, beldelerimizi köylerimiz bile bizden doğal gaz ister hale geldi. Kütahya ilçelerinin bir kısmında doğal gaz kullanımı var. Diğerlerini de önümüzdeki dönemlerde doğal gazla buluşturacağız.”

“KÜTAHYA 40 YIL ÖNCE KLASİK TARIM ŞEHRİ İKEN, BUGÜN SANAYİLEŞMEYE EVRİLİYOR”
2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin Dünya’nın en büyük 10 ülkesi arasına girmesi için sanayicilere ve girişimcilere büyük işler düştüğüne dikkat çeken Dönmez, “Kütahya bundan 40 yıl öncesine gidildiğinde klasik tarım şehri iken, bugün giderek ağırlığının sanayileşmeye evirildiği bir kent görünümü var. Bu coğrafya ciddi anlamda avantajları içeren ve potansiyeli yüksek bir yer. İşsizlik oranlarının bir çok kente göre daha düşük olması bunun göstergesidir” dedi. Günümüzde artık kentlerin de birbirleriyle rekabet olduğunu söyleyen Dönmez, “Şehirlerin hem bulunduğu ülkedeki hem de yerine göre yabancı memleketlerdeki diğer kentlerle rekabeti yönetebilecek şekilde kendisi geliştirmesi gerekiyor. Onun içinde akıllı bir strateji yapmamız gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için iyi yerel yöneticilere sahip olmalısınız. İnşallah adayımızın projeleri hayata geçtiğinde Kütahya bir üst lige çıkmış olacak. Bize düşen iş insanımızın, sanayicimizin enerji alt yapısı ile ilgili eksikliğini gidermektir” diye konuştu.

“ZAFER OSB’YE CİDDİ YATIRIMCI TALEBİ GELMİŞ DURUMDA”

Zafer OSB ile ilgili de konuşma yapan Dönmez, “Bu coğrafya ciddi anlamda potansiyeli olan, avantajlar içerisinde olan bir bölge. Günümüzde sadece ülkeler rekabet etmiyor, şirketlerde rekabet ediyor, bireylerin rekabeti var.İlimizde artık kentlerde rekabet içinde. Rekabette size bir adım fark attıracak iş, eylem ve amaçlara ihtiyaç var. O amaçlar harekete geçtiğinde Kütahya bir üst lige çıkacak. Bize düşen iş insanımızın, enerji alt yapısıyla ilgili eksikliklerini gidermek ve kaliteli bir şekilde temin etmek. Buradaki OSB’lerin büyük bir kısmında doğal gaz var. Elektrik alt yapısıyla alakalı ciddi sorunlarımız kalmadı. Zafer OSB ile ilgili bir çalışma var. Orada da hakikaten ciddi bir yatırımcı talebi gelmiş durumda. Biz şimdi gelen taleplere göre enerji karşılamak, planlamak suretiyle planlamalarımızı yapıyoruz. Bu konuda biz yerel yöneticilerimize gereken desteği vermeye sonuna kadar hazırız” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ’NİN KÜTAHYA SEVGİ YOLU ÜZERİNDEKİ SEÇİM STANDINA ZİYARET”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha sonra AK Parti’nin Kütahya Sevgi Yolu üzerindeki seçim standını ziyaret etti.  Bakan Dönmez, daha sonra aynı bölgede bulunan esnafları ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.  Ziyaretlerde AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, İshak Gazel ve Ahmet Tan ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve AK Parti Belediye Başkan adayı Ahmet Sami Kutlu da hazır bulundu. 
Ziyaret sonra bir açıklamada yapan AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, “Bakanımız, Sevgi Yolu’ndaki seçim standımızı ve esnaflarımızı ziyaret edip, esnaflarımıza bereketli kazançlar diledi. Bizleri samimiyetle karşılayan, ‘Durmak yok yola devam’ diyen tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Tevazu, samimiyet ve gayretle önce millet önce memleket” dedi. 

Bu habere de bakabilirsiniz

GÖRME ENGELLİLER BİSİKLETLE ŞEHİR TURU YAPTI

Kütahya’da görme engelli bireyler için ‘Engelsiz Pedallar’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik ile 20’nin üzerinden görme engelli, …