Anasayfa / Yazarlar / ARABULUCULUK SÜRECİNE İLİŞKİN ESASLAR

ARABULUCULUK SÜRECİNE İLİŞKİN ESASLAR

Yeni bir soluk olarak hayatımıza giren arabuluculuğa ilişkin bazı önemli noktaları, soru cevap şeklinde paylaşmaya devam edelim.

Arabuluculuk Menfaatler Nasıl Değerlendirilir ?

Arabuluculuk hak temelli değil, menfaat temelli bir süreçtir. Yani bir klasik yargı sürecinde mahkemeler, tarafların haklı veya haksız olmasına göre değerlendirme yapmakta iken, arabuluculuk sürecinde tarafların haklılığı asla değerlendirme konusu değildir. Zaten arabulucunun da, tarafların haklılığı konusunda takdir ve değerlendirme yapma yetkisi yoktur.

Kimler Arabuluculuk Görüşmelerine Katılabilir ?

Arabuluculuk görüşmelerine taraflar bizzat, kanuni temsilcileri veya avukatları aracılığıyla katılabilirler. İş uyuşmazlıklarında işverenin yazılı belgeyle yetkilendirdiği çalışanı da görüşmelerde işvereni temsil edebilir ve son tutanağı imzalayabilir. Ancak ticari uyuşmazlıklarda, bu şekilde yetki belgesi ile yetkilendirilen bir şahsın görüşmelere katılması mümkün olmadığından ticari uyuşmazlıklarda, avukatlar büyük rol oynamaktadırlar.

Arabuluculuk Sürecinde Çözümü Kim Üretir ?

Arabulucu, taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığın çözümünde tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişi olarak yer alır.  Buradan hareketle, arabulucu, taraflar arasındaki iletişim ortamını kolaylaştırarak, tarafların kendi çözümlerini kendilerinin üretmeleri konusunda onlara yardımcı olur. Ancak, tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması hâlinde arabulucu bir çözüm önerisinde bulunabilir. Taraflar arabulucunun sunduğu bu çözüm önerisi ile pek tabii ki bağlı değillerdir.

Arabuluculuk Sürecinde Anlaşma Sağlanması Zorunlu Mudur ?

Arabuluculuk yoluyla uyuşmazlığın çözümü, gönüllülük esasına dayalıdır. Yani taraflar, süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak veya bu süreçten vazgeçmek konusunda tamamen serbesttirler. Bu da, arabuluculuğun menfaat temelli olmasının doğal bir sonucudur.

İlerleyen haftalarda, arabuluculuğun getirdiği yenilikleri ve sürecin kendisine özgü özelliklerini kısa kısa paylaşmaya devam edeceğim. Takip etmeniz dileğiyle….

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …