Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / TANSU ARASIL: “YAŞLANMAK DOĞUMLA BAŞLAR VE BİR DAHA DURMAZ”

TANSU ARASIL: “YAŞLANMAK DOĞUMLA BAŞLAR VE BİR DAHA DURMAZ”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde bilim insanı, uzman doktor Prof.Dr. Tansu Arasıl tarafından “Yaşlanmak Ama İhtiyarlamamak” konulu konferans düzenlendi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Yaşlanmak Ama İhtiyarlamamak” konulu konferans veren Prof.Dr. Tansu Arasıl, “Dünyada çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusu giderek artmakta. 1998 Türkiye Sağlık Araştırmasına göre yaşlı nüfus oranı %5,9. Bu oranın 2030 yılına kadar %15’e ulaşması bekleniyor. Bu artış eşliğinde yaşlılık sorunlarına yoğun şekilde eğilmemiz gerektiği de ortaya çıkmakta. “Yaşlılık doğa gereği normal bir dönemdir ve herkesin yaşayacağı bir kaderdir. Beslenmeye, yıllık kontrollere, aktif yaşama özen göstererek kaliteli yaşlanmak ve ihtiyarlamamak bizim elimizde.

 Tüketim toplumunda her şey ölüm yokmuş gibi işliyor. Sadece tüketmeye, genç kalmaya, gülmeye ve eğlenmeye yönelik bir toplum modeli gelişmekte. İnsanlar yaşlılığı bir çöküş evresi, insanın giderek işe yaramaz olduğu bir dönem olarak algılıyorlar. “Şunu bilmek ve kabul etmek zorundayız. Yaşlanmak başlı başına bir süreç doğumla başlar ve bir daha durmaz.

Genç kalma saplantısından ve yaşlılığı inkârdan kurtulduğumuzda yaşlılığın hayatımızın yeni bir bölümü olduğunu kabullendiğimizde çok keyifli bir yaşlılık dönemi geçirebilir ve ölüm gerçeğiyle daha kolay baş edebiliriz.”

“Yaşlılıktan ve yaşlanmaktan korkmayın, zorunda olmayan sayıları çöpe atın, bunlar; yaş, boy, kilo. Negatif insanlara yaklaşmayın, neşeli arkadaşlarınız olsun, küçük şeylerden zevk almaya bakın. Öğrenmeyi sürdürün, el işleri, bilgisayar, bulmaca, bahçe işleri vb. Beyniniz lütfen atıl kalmasın, sağlığınızın kıymetini bilin. Düşüncelerinizi endişelerden arındırın. Basit yaşayın elinizdekinin kıymetini bilin. Daha fazlasını istemenin hiç sonu yok. Kalbinizi nefretten arındırın, affedin. Daha az bekleyin daha çok verin”.  diyerek nasihatler ile sözlerini tamamladı. Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi Arasıl’a teşekkür ederek plaket ve hediye takdim etti.

Bu habere de bakabilirsiniz

19 MAYIS 19.19’DA KÜTAHYA’DA ATABARI OYUNU SAHNELENDİ

Kütahya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte 19 …