Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / EMET BARAJI İLE BİN 280 DEKAR ARAZİNİN SULANMASI SAĞLANACAK

EMET BARAJI İLE BİN 280 DEKAR ARAZİNİN SULANMASI SAĞLANACAK

            Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturuyor, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin ediyor ve derelerdeki taşkın riskini azaltıyor.

 

DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanlara hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.

 

“EMET BARAJI İLE 5 KÖYE YILDA TOPLAM 2,25 HM3 İÇME VE KULLANMA SUYU VERİLECEK”

 

Bu kapsamda Kütahya Emet Barajının tamamlanması ile Barajda depolanacak su ile bin 280 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağının belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “ Emet Barajında depolanacak su ile ayrıca 5 köye yılda toplam 2,25 hm3 içme ve kullanma suyu verilecektir. Baraj inşaatında gövde dolgusu tamamlanmıştır. ’dedi.

 

“BÖLGE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK”

 

Tamamlanan Emet Barajının temelden yüksekliği 30,5 metre ve 1,70 milyon m³ su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Bölgenin ekonomik potansiyelini tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Emet Barajının Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2018 fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 milyon 375 bin 440 TL katkı hedefliyoruz” dedi. DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Kütahya’da  bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.

Bu habere de bakabilirsiniz

NURİ ÇEVİRGEN: “ENGELSİZ BİR KÜTAHYA İÇİN EL ELE VEREREK BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

Kütahya İşitme Kaybı Yaşayanlar Ve İşitme Cihazı Kullananlar Derneği birinci olağan kongresini 18.08.2019 günü Kütahya …