Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / KUŞATILAN BİR TÜRKİYE

KUŞATILAN BİR TÜRKİYE

Olaylar ve gelişmeler gösteriyor ki  Türkiye dört bir yandan kuşatılmakta, yalnızlığa sürüklenmek istenmekte.

Suriye tehlikesi önde görünse de Karadeniz, Ege, Doğu Akdeniz de alarm vermekte. Bütün bu tuzakların baş oyuncusu ve kurgulayıcısı İsrail.  İsrail’in hamisi, koruyucusu da Amerika-İsrail yayılmacı siyasetinden vazgeçmeyecek.

İsrail; İnsan Hakları kararlarına, Birleşmiş Milletler kararlarına uymamakta. Bun karşın ilgili kurumlar yaptırım için gerekli organlarını işletemiyorlar. Amerika’nın vetosu kararları işlemez hale getiriyor.

Amerika Türkiye’ye IŞİD’le mücadele görevi verdiğini açıklıyor. Küstahça bir tutum. Sınırda oluşturulacak güvenlik koridorunun kontrol ve denetimi için de Fransa, Suudi Krallığı, Mısır gibi ülkelere bırakıyor. Türkiye devre dışı. Türkiye için nereden baksan korkunç bir çember oluşmakta. Türkiye’nin bu tuzaklardan kurtulmak için; PUTİN’in önerdiği 1998 Adana Mutabakatını ve 2010 yılında Ahmet Davutoğlu ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in imzaladıkları antlaşmanın uygulanması Türkiye’nin sayılamayacak kadar yararına olacağını gösteriyor. Ankara ile Şam anlaşıp terör örgütlerinin Suriye’den çıkarılması için ortak plan ve strateji uygularsa sorunlar daha çabuk çözülecektir.

Yunanistan Başkanı Çipras, 5 Şubat 2019 günü Türkiye’ye geldi ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’la Saray’da görüştürler.

Çipras yaptığı açıklamalarda Kıbrıs, Ege sorunlarını çözüm getiren cümleler yoktu. Rum ve Yunan tezlerinin diplomatik dilini kullanarak Kıbrıs Türkleri’nin azınlık statüsünde kalmasını, Londra, Zürih anlaşmalarının ortadan kaldırılmasını, GARANTÖR Türkiye’nin Kıbrıs’tan askerini çekmesini önermiş oldu. Azınlıkta olan Türkler’in eşit haklara sahip olamayacağını diplomatik dille ifade etti. Türkiye’nin iki devletli çözüm önerilerini üstü kapalı reddetmiş oldu.

Çevremiz düşman dolu. Türkiye’yi bölmek ve yok etmek savaşı içindeler. Artık Amerika vs. devletlere güvenmeden sağ duyulu bir siyaset ve öncelikle ŞAM ile dostluk işletmek yolu Türkiye’yi aydınlığa ve yalnızlıktan kurtaracaktır diye düşünüyorum.

Bu habere de bakabilirsiniz

NASİHATNÂME

Yüz verme arsıza pundunu bekler, Ansızın tepene çıkar demişler. Meyletme kişinin görünüşüne, Hercai hemen de …