Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / RAUF DENKTAŞ’IN ÖLÜMÜNÜN YEDİNCİ YILI

RAUF DENKTAŞ’IN ÖLÜMÜNÜN YEDİNCİ YILI

K.K.T.C . Kurucu Cumhurbaşkanı bundan yedi yıl önce vefat etmişti. Karizmatik kişiliği ve ilkeli davranışları ile Kıbrıs Türkeri’nde olduğu gibi, Türk halkında da derin bir saygı uyandırmıştı.

Çok iyi eğitim görmüş hukuk tahsilini Londra’da yapmış İngiliz İdaresinde Savcılığa getirilmesine rağmen Enosiscilerin azıtmaları üzerine savcılık görevinden istifa ederek DR. Fazıl Küçük ve arkadaşları safına katılarak Türk mukavemet ve Teşkilatı’nı kurdu. Makarios’un kurduğu eli kanlı Enosis teşkilatına karşı savaş açtı. 1970 yılında Türk Cemaat Meclisi Başkanlığına getirildi. Rumlarla, Türklerin kurduğu ortak hükümette Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirildi.

Enosiscilerin Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak girişimi için kısıtlı imkanlara karşın kanlı bir mücadele verdiğini biliyoruz. Ecevit’in başkanlığı döneminde (1974) Türk Silahlı Birlikleri Kıbrıs’a çıkarma yaparak Rum katliamı önlenip Mutlu Barış Harekatı ile Kıbrıs Harekatı kurtarıldı.

Rumlar, Yunanlı ve İngiltere ile yapılan uzun müzakerelerden istenen sonuç alınamayınca 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak Cumhurbaşkanı seçildi. R. Denktaş 2004 yılında emperyalistlerin ortaya attığı Annan Planında karşı çıkarak getireceği kötülükleri artarak reddedilmesinin mücadelesini verdi.

Türkiye Hükümeti Planı desteklediği için Türk Hükümeti ile ters düşmemek için 2005 yılında Cumhurbaşkanlığına aday olmadığı söylenir.

Cumhurbaşkanı iken Kıbrıs’ta kendileri ile iki kez Cumhurbaşkanlığı sarayında konuşma onuruna eriştim.

Anılarını ve Türkiye’den beklentilerini dinledim. Sarsılmaz bir Atatürk sevgisi olduğunu anladım. Onun da Atatürk gibi gençliğe sevgisi ve güveni büyüktü. Büyük insan Rauf Denktaş’ı nar; Allah’tan rahmet dilerim. Büyük insanlar yaptıkları ile daima saygı ile anılacaklardır.

Bu habere de bakabilirsiniz

RAMAZAN AYI

On bir  ayın  sultanı  Mübarek Ramazan Ayının 18.gününde, online gazete ve dergiler okumaktayım. ’’Ah o …