Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / AHMET SAMİ KUTLU: “ŞEHRİN DEĞERLERİNDEKİ KÜLÜ SİLKELERSEK ALTINDAKİ KOR HEPİMİZİ ISITACAK”

AHMET SAMİ KUTLU: “ŞEHRİN DEĞERLERİNDEKİ KÜLÜ SİLKELERSEK ALTINDAKİ KOR HEPİMİZİ ISITACAK”

Kütahya’daki iş kadınlarının, ev hanımlarının ve çeşitli kesimlerden kadınların oluşturduğu Grup Hasbihal gezek grubu, AK Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Ahmet Sami Kutlu ile bir araya geldi. 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler seçimleri ve Kütahya’nın sorunları ile ilgili değerlendirmede bulunan Kutlu, “Şehrin Değerlerindeki Külü Silkelersek Altındaki Kor Hepimizi Isıtacak” Diye konuştu.

AK Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Ahmet Sami Kutlu ve eşi Gülsüm Kutlu ile bir araya gelen Hüsna Balkan, Aynur Koçuk Mercan, Aylin Girgin Oğuz, Semra Tozaraydın, Sevgi Bakırsözer, Vildan Asan,  Cemile Gül,  Meltem Keler, Esra Zeytin Sürücüoğlu, Özlem Bakır, Sebahat Sarıoğlu, Hamiyet Özkalay, Kütahya’nın eksiklikleri, yapılması gerekenler, projeler ve seçim süreci hakkında Kutlu’dan bilgiler aldı.  Kütahya’da yaşayan insanların müşterekliğini, ortak noktalarını çoğaltması ve heyecanı kaybetmemesi gerektiğini vurgulayan AK Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Ahmet Sami Kutlu, “Zaman zaman bizim kendimize güvenimiz sarsılıyor. Şehrimizin geçmişindeki bazı olumsuz örnekleri devamlı önceliyoruz, onları hatırlıyoruz ama hatırlamamamız lazım. Tarihte bir sayfa olarak bırakmak lazım. Daha güzel şeyleri öne çıkarmak lazım. Bu hem şehrimizde yaşayan insanlarımızın hem de kanaat önderidir, siyasi önderdir ya da ticaret aleminde girişimcilerin enerjisini ortaya koyuyor. Ama siz yaşadığınız birtakım olumsuz şeyleri dillendirdiğiniz zaman bizde bir kompleks oluşturuyor.  Bunları unutmamız gerektiğini düşünüyorum. Birbirimize enerji vermemiz lazım. Her birimizin mutlu yaşaması için gerekli her şey var ama bunun üzerindeki külü birazcık serpiştirirsek kor ortaya çıkacak. Esasında belki siyasi aktörlerin de yapması gereken bu.  Şehrin değerlerindeki o külü biraz silkelerse altındaki kor hepimizi ısıtacak.” Dedi.

“KÜTAHYA HAK ETTİĞİ HİÇBİR ŞEYİ ALAMADI” ŞEKLİNDEKİ KANAAT ÇOK YANLIŞ BİR KANAAT”

Şehirle alakalı olumsuzluk olarak duyduğu şeyleri belirten Kutlu, “Kütahya’nın siyaset kurumuna verdiği destekle bunun karşılığındaki kazanımlarının hakkaniyetli olmadığını söylüyorlar. Belki daha iyi olabilirdi ya da bundan sonra çok daha iyi olsun ama ben ısrarla şunu söylüyorum, “Kütahya hak ettiği hiçbir şeyi alamadı” şeklindeki kanaat çok yanlış bir kanaat. Kütahya daha önceki dönemlerde olduğu gibi AK Parti hükümetleri zamanında da ciddi hizmetler aldı. İki şeyin üzerinde belki daha çok zihin yormak lazım: birincisi bu yapılandan daha iyisi yapılabilir miydi? Yani eğer geçmişe ilişkin birtakım sorgulamalar yapacaksak bir önerme çıkarmamız lazım. İkincisi de öncelik sıralaması. Bu yaptıklarımız içerisinde bir mukayese yaparsak öncelik sırasıyla alakalı birtakım değerlendirme hatası yaptık mı?

“BİRBİRİMİZİ TETİKLEYELİM, BİRBİRİMİZE OLUMLU ELEŞTİRİLERDE BULUNALIM”

2002 yıllarında Kütahya’da 1 tane OSB vardı, orada da 300 civarında istihdam söz konusuydu. Bugün Kütahya merkezinde 2 tane OSB var, sadece 1. OSB’de 7 binin üzerinde istihdam var. Keza Tavşanlı’da, Gediz’de OSB’ler açıldı yine Zafer OSB kuruluşu tamamlandı. 1 OSB’de neden 7 bin kişi çalışıyor da 17 bin kişi çalışmıyor? Bu noktada birbirimizi tetikleyelim, birbirimize olumlu eleştirilerde bulunalım ve bu anlamda yüreklendirelim, cesaretlendirelim. Ama Kütahya hak ettiği hiçbir şeyi almadı şeklindeki duyduğumuz eleştirilerin haklı olmadığını düşünüyorum öncelikle ak partiye değil kendinize haksızlık olduğunu düşünüyorum. Şehrimizi ve birbirimizi bu kadar acımasız eleştirmememiz lazım.

“SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NİN ŞEHRİMİZE KATKI VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Son dönemlerde Sağlık Bilimleri Üniversitesi konuşuluyor. Adeta Dumlupınar Üniversitesi’nin bölünmesiyle ortaya çıkmış bir akademik birim gibi gözüküyor ama kesinlikle öyle değil. Sadece 300 akademik ve 300 idari personel. 600 tane Kütahya için ek bir kadro oldu. Bu önemli bir şey, güzel bir şey. Ötesinde bir ihtisas üniversitesi. Şehrimizin termal kaynaklarını düşündüğümüzde ihtisas üniversitesinin büyük değer katacağını düşünüyorum. Biz öğrenciyle veya üniversiteyle ilişkimizi sadece şehirde dolaşan alışveriş yapan ve şehre katma değer kazandıran bireyler gibi görüyoruz. Üniversite şehrin vizyonuna, ufkuna, anlayışına, kültürel ve sosyal gelişmesine büyük katkı sağlayan akademik camialar, ilim yuvaları. Bu anlamda Vural hocamızın da üniversite rektörü olmasının büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Çok bilinçli bir akademisyen, bilinçli bir yönetici. Şehrimizin termal kaynaklarını sağlık turizmine kazandırma noktasındaki işbirliğimizi hızlandırdığımızda bir farkındalık oluşturarak ciddi bir sağlık turizmi açsından güç kazanacağımızı ve şehrimizin ekonomik kalkınmasına çok ciddi katkı vereceğini düşünüyorum.

“DAHA KONFORLU BİR ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ OLUŞTURACAĞIZ”

Trafik akışkanlığı ile ilgili zaman zaman talepler oluyor. Önümüzdeki dönemde dokunacağımız ilk konulardan birisi bu. Parçacı bir yaklaşımla değil, şehir içi trafik anlayışını, akışını, hem motorlu taşıt trafiği hem yaya trafiği hem otoparklar, yeşil alanlar, kavşak düzenlemeleriyle bütüncül anlamda değerlendirdiğimizde bir çalışma yürüttük. Avrupa Birliği fonundan bununla ilgili ZEKA’daki bir arkadaşımızın da katkısıyla bir proje hazırlıyoruz. Bu projeyi yetiştirirsek yüzde 85’i hibe olan proje desteği alacağız. Şehirdeki trafik akışkanlığını topyekün ele alan bir çalışma yapmamız lazım. Daha konforlu bir şehir içi trafiği oluşturacağız.

“ŞEHRİMİZDE MUTLU OLMAK İÇİN TÜM UNSURLAR VAR”

Aday olduğumdan beri hem teşkilatımızda, milletvekillerimizde hem de şehirde farklı kaynaklardan nasıl ses geliyor diye dinledim özellikle bazı ayıkırı sesleri duymaya çalıştım çünkü hep hoş gelen şeyleri dinlemek insanın gözünü karartır ama memnuniyetle müşahede ettim ki benim ismimin etrafında bir yakınlaşma oldu, mutabakat oldu bunu çok kıymetli buluyorum.  Önümüzdeki dönemde gerek siyaset kurumu gerek meslek odaları gerek STK’la eğer şehrimizin ortak paydamız olduğu ve yağacağımız tüm çalışmaların müşterek olduğu taktirde bütün paydaşların görüşü ve mutabakatı sağlandığı taktirde özlediğimiz heyecanla beklediğimiz şehrimizin beklediği kazanımların elde edilmesi hem de şehirde yaşayan insanlarımızın mutlu olduğunu hissetmesi çok önemli. Utsuz olmak için bir sebep yok bu şehirde. Mesela bir güvenlik problemimiz yok, tahrip edilmiş bir sosyal dokumuz yok, psikoloji unsurda zafiyetimiz var yoksa şehrimizde mutlu olmak için tüm unsurlar var. Psikolojik unsurumuz; motivasyonumuz yeteri olmadığı için onu hissedemiyoruz. Bunu öne çıkarmamız lazım. Anadolu da birçok örneği var, Konya başarmış, Kayseri başarmış. Şehrin bu kararlılıkta olması çok önemli. Herkesin buna inanması lazım. biz birbirimizle dayanışma içerisinde her şeyi başarabileceğimizi ve şehrimizin bu altyapıya, bu hazineye, bu verilere, bu değerlere sahip olduğuna inanırsak kesinlikle başarılmaması mümkün değil.

“DİNLEDİKLERİMDEN ÇOK CİDDİ BİR BİLGİ BİRİKİMİ ELDE ETTİM”

Bu süreçte elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum ama çokça da dinlemeye çalışıyorum. Dinlediklerimden çok ciddi bir bilgi birikimi elde ettim. Bunları anlamlandırmaya çalışıyorum. İnşallah güzel olacak. Yapacağımız çalışmalarla alakalı olarak şehrimizdeki hedef tanımlamasını şöyle değerlendirdim:

“FİZİKSEL KALKINMA”

Şehrimizin 5 temel hedefinin olduğunu düşünüyorum. Bunlardan birincisi fiziksel kalkınma. Bu nedir? Şehrimizin planlanması, imar sorunlarının giderilmesi, altyapı problemlerinin giderilmesi, akışkan bir ulaşım sisteminin sağlanması, kentsel dönüşüm ve park bahçe yerleri gibi donatıların çoğaltılması. Bu gözle görülür çalışmalar. Bunu, fiziksel kalkınma ama başlığı içerisinde topluyorum.

“SOSYAL KALKINMA”

Diğeri sosyal kalkınma: yerel yönetimlerin en önemli işlevlerinden birisi de sosyal kalkınmayı sağlamaktır. Sosyal belediyecilik, sosyal yardımların arttırılması ve sosyal dayanışma. Gelir düzeyindeki farklılıkları gözetmeksizin şehirde bir sosyal dayanışmanın sağlanması gerekiyor.

KÜLTÜREL KALKINMA

Üçüncü hedefimiz kültürel kalkınma: eğitim düzeyinin yükseltilmesi, kültürel etkinliklerin artırılması, şehirdeki kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve kültür hayata, ekonomik hayata kazandırılması.

“EKONOMİK KALKINMA”

Dördüncü hedef: ekonomik kalkınma. En önemlisi şehir vizyonunun tespiti. Şehrimiz hem sanayi kenti hem tarih, kültür, sanat kenti hem termal kenti hem de eğitim kendi. Bunların birbiriyle uyumlu şekilde çalışacak ve anlamlı bir kalkınma modeli oluşturacak şekilde şehir vizyonunun tekrar gözden geçirilmesi lazım. stratejik planların da yapılması lazım. meslek kuruluşlarıyla, odalarla, STK’larla işbirliği içerisinde olması lazım. belediye belki doğrudan işyeri açan kurumlar değil ama istihdamın artırılması için öncü rol üstlenen ve uygun olanakları sağlayan bir işlevdir. Gelişmeyi sağlayacak şekilde çalışmalar yürütüp öncülüğünü yapması lazım.

“HEMŞEHRİCİLİK RUHUNU, DAYANIŞMASINI ARTTIRMAMIZ LAZIM”

Bir de son olarak psikolojik travmaları gidermek için siyasi ve demokratik kalkınma. Biz şehri yönetirken yönetişim ilkelerine dikkat etmeliyiz, aidiyet bilincini geliştirmeliyiz ve hemşehricilik ruhunu, dayanışmasını arttırmamız lazım.

 “ŞEHRİMİZDE KÜLTÜR YOLU OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

Şehre dışarıdan gelen turistler burada farklı bir iklime, farklı bir yüzyıla geçmeleri lazım. Ciddi bir kültür yolu oluşturmamız lazım. Şehrimizdeki bu kültür varlıklarının hem kültürel anlamda hem de ekonomik anlamda şehre katkısının olduğunu her birimiz hissedebilelim. Bu kültür yolu içerisinde çeşitli satış birimleri, otantik ürünleri ya da ev hanımlarının ürettikleri ürünleri aile ekonomisine kazandırabilecekleri birtakım noktaların oluşturması gibi şehrimizin kültürel sanatsal yönünü çok belirgin bir şekilde çizilmesi  ve bunun da hissettirilmesi lazım.” İfadelerine yer verdi. Toplantı sonunda Ahmet Sami Kutlu, Hüsna Balkana kadınlar organizasyonu için bir teşekkür hediyesi verdi.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ ÇOCUKLUKTAN ERİŞKİNLİĞE GEÇİŞ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Hilton Garden Inn’de “1.Multipl Skleroz ve Otoimmun Hastalıklarda Çocukluktan Erişkinliğe …