Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MUHTARLAR SADECE EL İLANI DAĞITABİLECEK

MUHTARLAR SADECE EL İLANI DAĞITABİLECEK

Muhtar adaylarına tebliğ ve tebellüğ belgesinde yer alan açıklamaya göre; 01 Ocak 2019 tarihinden seçim 31 Mart 2019 tarihine kadar muhtar adayların asmış olduğu pankart-döviz-afiş vb: reklamların asılmayacağı ve asılı olan pankart-döviz-afişlerin kaldırılması, kaldırılmaması durumunda seçim kanununa muhalefetten gerekli işlem yapılacağı belirtilen tarihler arasında cadde, işyerlerine, balkonlara, billboardla, apartmanlara, araçlara, aydınlatma direklerine vb. halkın görebileceği yerlere asılmasının yasak olduğu, muhtar adayların sadece el ilanı dağıtabilecekleri YSK kararında belirtildi.

Muhtar adaylarına tebliğ ve tebellüğ belgesinde şu ifadelere yer verildi: “2972 sayılı mahalli idareler ile mahalle muhtarları ve ihtiyar heyetleri seçimi hakkında kanunun 8. Maddesinin 1. Fıkrasında yer alan “mahalli idareler seçimleri 5 yılda bir yapılır. Her seçim döneminin 5. Yılındaki  1 ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın Mart ayının son Pazar günü oy verme günüdür.” Hükmüne istinaden, “Mahalli İdareler Seçimleri 31 Mart 2019” Pazar günü yapılacak.  2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 79. Maddesi ile “seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevi” Yüksek Seçim Kurulu’na verilmiş 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 49-66 maddelerinde de seçim propagandası ve yasaklar gösterildi. Bu kapsamda; Mahalle Muhtar seçimlerinde, adaylık usulü bulunmadığından seçime girecek kişilerin seçime gireceklerini belirtmekle ve kendilerine tanıtmakla sanrılı olarak etkinlik gösterebileceklerini; adaylık söz konusu olmadığından bu seçimlere katılmak isteyenlerin 298 sayılı kanun ile diğer seçim kanunlarından siyasi partilere ve bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkında yararlanamayacaklarına ancak seçime girecek kişilerin oy verme gününden önce resimli ve kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbualarını dağıtabileceklerine; 01 Ocak 2019 tarihinden seçim 31 Mart 2019 tarihine kadar muhtar adayların asmış olduğu pankart-döviz-afiş vb: reklamların asılmayacağı ve asılı olan pankart-döviz-afişlerin kaldırılması kaldırılmaması durumunda seçim kanununa muhalefetten gerekli işlem yapılacağı belirtilen tarihler arasında cadde, işyerlerine, balkonlara, billboardla, apartmanlara, araçlara, aydınlatma direklerine vb. halkın görebileceği yerlere asılmasının yasak olduğu, muhtar adayların sadece el ilanı dağıtabilecekleri YSK kararında belirtilmiştir.”

Bu habere de bakabilirsiniz

SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ ÇOCUKLUKTAN ERİŞKİNLİĞE GEÇİŞ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Hilton Garden Inn’de “1.Multipl Skleroz ve Otoimmun Hastalıklarda Çocukluktan Erişkinliğe …