Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / “KADINLARA VERİLEN HAKLARA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

“KADINLARA VERİLEN HAKLARA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

5 Aralık Kadın Hakları Günü kapsamında Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yazılı basın açıklaması yapılarak, “Bize verilen bu haklara sahip çıkmak zorundayız Maalesef hala Türk Kadını olmasını istediğimiz yerde olmasa da; önümüze konulan tüm engelleri ancak ve ancak eğitim ile yıkabileceğimizin farkında olmakla, istediğimiz hedefe ve gerçek anlamda eşitliğe ulaşmak için elimizden gelenin hep daha fazlasını yapacağımıza ilk önce kendimize söz vermeli ve verdiğimiz sözün de arkasında durmalıyız.” İfadeleri kullanıldı.

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 5 Aralık Kadın hakları gününe ilişkin yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere her yıl 5 Aralık 1934 tarihi “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü neticesi ile “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk küllerinden doğan genç Cumhuriyeti kurduğu andan itibaren Türk toplumunu yüceltmek, gelenekçi tutumu ortadan kaldırarak yenileşmek ve gelişmek için Türk kadının, Türk erkeğinin ardında değil, eşit bir şekilde yanında varolabilmesi için uğraş vermiş, bu eşitliğin de Türk kadının eğitimden yoksun bırakılmaması sayesinde olacağını bildiği için 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitimi merkezileştirmiştir.
Atatürk yeni neslin yetişmesi ve eğitiminde birincil rol oynayan Türk toplumunun temeli kabul ettiği aileye ve ailenin de direği olarak gördüğü Türk kadınına çok büyük önem vermiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında özellikle hukuk alanında kadınlara geniş haklar tanınmıştır. Atatürk, 1923 yılında “…şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” ya da ”…toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur” derken Türk Kadınının cumhuriyetin kurulmasında üstlendiği rolün, ilerlemesinde de yadsınamaz olduğunu dile getirmiş ve bu düşüncesini uygulamaya da yansıtmak için vakit kaybetmeden çalışmalarına devam etmiştir. Bu amaçla; Sırasıyla 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı Türk Kadınına tanınmıştır. Bu aşamadan sonra ise gerekli yasal değişiklikler 1934 yılında Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin sunduğu Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi ile; 317 üyeli meclisin 258’inin oylamaya katılımı ve oylamaya katılan milletvekillerinin tamamının oyu ile 5 Aralık 1934 yılında yasalaşmış ve Türk Kadını Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği TBMM 5. Dönem seçimleri 8 Şubat 1935’te yapılmış, 17 kadın milletvekili ilk kez TBMM’ye girmiş ve ara seçimlerde bu sayı 18’e ulaşmıştır. Böylece kadınlar TBMM’deki tüm milletvekillerinin (400) yüzde 4,5’ini oluşturmuş ve bu oran Cumhuriyet tarihinde kadınların TBMM’de en yüksek temsil oranlarından birisi olmuştur.
BİR KADIN GELİŞİR, ÖĞRENİR İSE BİR TOPLUM GELİŞİR

Bu sebeple şimdi biz kadınlar; bu cennet vatanı bizlere vatan yapan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklarda emeği olan gelmiş geçmiş tüm şehit ve gazilerimizin hakkını vermek için, bilimden sanata, sanattan siyasete tüm konularda aktif yer alarak bize verilen bu haklara sahip çıkmak zorundayız.
Maalesef hala Türk Kadını olmasını istediğimiz yerde olmasa da; önümüze konulan tüm engelleri ancak ve ancak eğitim ile yıkabileceğimizin farkında olmakla, istediğimiz hedefe ve gerçek anlamda eşitliğe ulaşmak için elimizden gelenin hep daha fazlasını yapacağımıza ilk önce kendimize söz vermeli ve verdiğimiz sözün de arkasında durmalıyız.
Bilmeliyiz ki eğer bizler güçlü, dayanışmacı ve üretken olursak Türkiye gelişir!
Bir kadın gelişir, öğrenir ise bir toplum gelişir!

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak bizler; gelişmenin temelinde her daim Kadınlarımızın Olduğunun Bilinci İle Hareket Ettiğimizi bildirir, 5 Aralık Kadın Hakları Günümüzü umutla ve mutlulukla kutlarız.

Bu habere de bakabilirsiniz

NURİ ÇEVİRGEN: “ENGELSİZ BİR KÜTAHYA İÇİN EL ELE VEREREK BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

Kütahya İşitme Kaybı Yaşayanlar Ve İşitme Cihazı Kullananlar Derneği birinci olağan kongresini 18.08.2019 günü Kütahya …