Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / İBRAHİM ÇATLADAN: “KÜTAHYA’DA 29 KAMU KURUM VE KURULUŞU SIFIR ATIK PROJESİNE GEÇTİ”

İBRAHİM ÇATLADAN: “KÜTAHYA’DA 29 KAMU KURUM VE KURULUŞU SIFIR ATIK PROJESİNE GEÇTİ”

Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Çatladan, tüm Türkiye’de uygulanmaya başlaması hedeflenen Sıfır Atık projesi ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Çatladan, Kütahya’da hayata geçirilen ve yapılması planlanan projeleri anlatarak, bugüne kadar 29 kamu kurum ve kuruluşun sıfır atık projesine geçtiğini bildirdi.

Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Çatladan, Sıfır Atık projesinin; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlandığını belirterek Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajları şu şekilde anlattı: “Verimliliğin artması, temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, israfın önüne geçildiğinden maliyetin azaltılması, çevresel risklerin azalmasının sağlanması, çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağladığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması, ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

“SIFIR ATIK PROJESİ, TÜM TÜRKİYE’DE HAYATA GEÇİRİLECEK”

Sıfır atık projesinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayı9n Emine Erdoğan’ın takdirleri ile kendileri projeye öncülük etmiş ve 26 Eylül 2017 tarihinde Sıfır Atık Projesi’nin Tanıtım Toplantısı yapılarak bu projenin tüm Türkiye’de uygulanmasına ilişkin yola çıkılmıştır. Sıfır Atık projesi, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı olarak tüm Türkiye’de hayata geçirilecektir. Projenin kamu kurum/kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir.

“PROJENİN ANLAŞILABİLİRLİĞİ İÇİN EĞİTİMLER VERİLDİ”

Sıfır Atık projesine dair öncelikli olarak İl Müdürlüğümüzce projenin anlaşılabilirliği, uygulanması ve diğer özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlara projenin anlatılması ayrıca bu kurumlarla koordinasyonun sağlanması amacıyla İl Müdür Yardımcılığı Başkanlığında Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürünün de bulunduğu bir komisyon oluşturulmuştur. Komisyon içerisinde yer alan bir asil ve bir yedek üyeden oluşan teknik personellerimize Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızda Sıfır Atık Projesine dair eğitimler verilmiştir. Teknik personellerimize Bakanlığımızca Sıfır Atık Projesine dair gerekli eğitimlerin verilmesine müteakip belirli büyüklükteki özel sektör ile tüm kamu kurum ve kuruluşlara projenin önemi ve uygulamaya geçilmesi aşamalarında koordinasyonu sağlayacak ikişer personellerin isimlerinin belirlenerek İl Müdürlüğümüze gönderilmesi istenmiştir. İl Müdürlüğümüzce Sıfır Atık Projesinin uygulamaya geçilmesi için gerekli teçhizat ve ekipmanlar tespit edilerek 2018 yılı Nisan ayında alımı sağlanmış ve tüm Kurum personellerimize 13 Nisan 2018 tarihinde gerekli eğitim verilerek proje uygulanmaya başlanmıştır.

BİN 850 ÖĞRENCİYE EĞİTİM SONUNDA “ÇEVRECİ DİPLOMASI” VERİLDİ

Aralık 2017 tarihinde Sıfır Atık Projesinin İl Müdürlüğümüze tebliğ edilmesine müteakip Sıfır Atık Projesine geçiş için gerekli olan teçhizat ve ekipmanların alımı konusunda geçen sürede İl Müdürlüğümüzce boş kalınmayarak Sıfır Atık Projesi kapsamında 2018 yılı Ocak ayı içerisinde MEB bağlı devlet ve özel anaokullarında çevre kirliliği oluşturan faktörler, çevre kirliliğini önlemek amacıyla yapılacak işlemler ve ambalaj atıklarının birer çöp olmadığı, ambalaj atıklarının neler olduğu, geri kazanımın önemi, kaynağında ayrı toplamanın önemini vurgulamak ve bu konuda minik öğrencilerimizin bilinç düzeyini arttırmak amacıyla eğitimlerin verilmesi planlanmış ve eğitim planına uygun olarak 2018 yılı Mart ayının ilk haftasına kadar 18 anaokulu ve kreşlerde toplam bin 850 öğrenciye eğitimler verilerek katılım sağlayan minik öğrencilere çevre konulu çeşitli hediyelerle beraber aldıkları eğitimin önemi açısından her bir öğrenciye “çevreci diploması” takdim edilmiştir.

“SAYIN VALİMİZ TARAFINDAN SIFIR ATIK PROJESİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ YÖNÜNDE TALİMAT VERİLMİŞTİR”

28 Mart 2018 tarihinde İl Özel İdare toplantı salonunda Sayın Valimiz ve Kütahya Belediye Başkanımızın katılımları ile İlçe Kaymakamlarımıza ve ilimizdeki Kamu Kuru ve Kuruluşlarının üst düzey yetkililerine İl Müdürlüğümüz tarafından Sıfır Atık Projesine dair bilgilendirme ve uygulanmasına yönelik sunum yapılmış olup toplantı sonucunda Sayın Valimiz tarafından toplantıya iştirak eden tüm katılımcılara Sıfır Atık Projesinin hayata geçirilmesi yönünde talimat verilmiştir.

“KÜTAHYA’DA 29 KAMU KURUM VE KURULUŞU SIFIR ATIK PROJESİNE GEÇTİ”

Sayın Valimizin talimatlarına istinaden Nisan ayından itibaren bugüne kadar Kütahya Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Kaymakamlıklar ve Dumlupınar Üniversitesi dahil olmak üzere ilimiz ve ilçelerimizde faaliyet göstermekte olan tüm kamu kurum ve kuruluş personellerine sıfır atık projesi kapsamında gerekli eğitimler verilmiş, bu eğitimlere müteakiben 29 Kamu kurum ve kuruluşu sıfır atık projesine geçmiş olup bu süreç neticesinde; İl Müdürlüğümüz hizmet binasında 600 kg kağıt, 120 kg cam, 180 kg plastik, 10 kg metal değerlendirilebilir atık toplanmış ve ilimiz merkez ve ilçelerindeki kamu kurum “ve kuruluşlarında ise yaklaşık olarak 2 bin 395 kg atık toplandığı İl Müdürlüğümüzce bildirilmiştir.

“SIFIR ATIK BELGESİ DÜZENLENECEK”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından Sıfır Atık Uygulaması ile ilgili Sıfır Yönetmeliği Taslağı oluşturulmuş ve görüşe açılmıştır. Bu taslak yönetmeliğine göre İl Müdürlükleri tarafından, Sıfır atık belge müracaatlarını değerlendirmek, uygun bulunanlara sıfır atık bilgi sistemi üzerinden Sıfır Atık Belgesi düzenlenecektir.  Taslak Yönetmeliğinin 8. Maddesi Belediyelerin Yükümlülükleri bölümünde; “100 bin ve üzeri nüfusa sahip olan büyükşehir ilçe belediyeleri, il belediyeleri, bu Yönetmeliğin üçüncü bölümünde belirtilen esaslar çerçevesinde Sıfır Atık Belgesi almakla yükümlüdür. Diğer belediyeler ise talep etmeleri halinde belge müracaatında bulunur” denilmektedir.  Sıfır Atık Belgesi başvurusunda bulunan Belediye Başkanlıkları taslak yönetmeliğin 11. Maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde değerlendirilir ve yönetmelik hükümlerinde belirtilen kriteri sağlayan belediyelere İl Müdürlüğümüz tarafından “Sıfır Atık Belgesi” düzenlenir.” Dedi.

“PLASTİK ALIŞVERİŞ POŞETLERİ EN AZ 25 KURUŞTAN SATILACAK”

Meclise sunulan Yasa Taslağı uyarında plastik alışveriş poşetlerinin tüketiciye en az 25 kuruştan satılacağını belirten Çatladan, “Plastik poşetleri ücretsiz veren işyerleri, satın alanın her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek. Taslak halinde olan ve çalışmaları devam eden yönetmelikteki amaç aşırı tüketimin engellenmesi ve tüketicinin doğru kullanım konusunda bilgilendirilmesidir. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımı, kişi başı 440 adete geliyor, bu rakamın çok kısa sürede 40 adetlere kadar düşürülmesi planlanıyor.

“1 OCAK’TAN İTİBAREN UYGULANMASI  PLANLANIYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulacak komisyon her yıl bu ücreti yeniden belirleyecek. Çevre Bakanlığı alışveriş poşetlerinin ücretli olması için geçtiğimiz aylarda yönetmelik değişikliği yapmıştı. Yönetmeliğin 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girmesi öngörülüyordu. Ancak artık yasa düzenleme esas alınacak ve Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesinin ardından poşetler paralı olarak tüketiciye sunulacak. Türkiye’de bazı firmalar ücretli alışveriş poşetli uygulamasına geçmeye başladı ancak ülke genelindeki uygulamanın yönetmelik doğrultusunda 1 Ocak’tan itibaren başlaması planlanıyor. Yasa ile naylon alışveriş poşetleri, lastik, akü, piller ve araç bataryaları, madeni bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşyaları piyasaya süren veya ithal edenlerden “geri kazanım katılım payı” alınması öngörülüyor. Yasa uyarınca, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla bakanlığın belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulaması 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren sorumlu olacak.

“PLASTİK POŞETLERİ ÜCRETSİZ VERDİĞİ TESPİT EDİLEN SATIŞ NOKTALARINA SATIŞ ALANININ HER METREKARESİ İÇİN 10 LİRA İDARİ PARA CEZASI VERİLECEK”

Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları, depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak. Depozite uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için, piyasaya sürenlere ton başına 100 lira, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depoaalanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek.” Diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

19 MAYIS 19.19’DA KÜTAHYA’DA ATABARI OYUNU SAHNELENDİ

Kütahya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte 19 …