Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ TORAMAN: “BU TOPRAKLARIN İNSANINA HİZMET EDECEK OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

VALİ TORAMAN: “BU TOPRAKLARIN İNSANINA HİZMET EDECEK OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman iadeiziyaretler ve ilçeleri tanıma kapsamında başladığı ilçe ziyaretlerini sürdürüyor. Vali Toraman, Simav ziyaretinin ardından Tavşanlı ve Domaniç ilçelerine gitti.

Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara’yı makamında ziyaret eden Vali Dr. Ömer Toraman ilçenin tarihi, idari yapısı, ekonomik ve sosyal hayatı hakkında bilgiler aldı. Ziyarette İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tuğrul Demiryürek ile İlçe Emniyet Müdürü Turgay Temel hazır bulundu. Kütahya’nın en büyük ilçesi olan Tavşanlı’nın enerji ve kömür üretimiyle Türkiye’nin bilinen ilçelerinden biri olduğunu belirten Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, ilçe ekonomisinin başta madencilik olmak üzere, ticaret, hayvancılık ve tarıma dayandığını söyledi. Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hakkında da bilgiler veren Kaymakam Yüksel Kara OSB’de 3 binin üzerinde kişinin istihdam edildiğini ifade eden Kaymakam Kara, Küçük Sanayi Sitesi’nde bin 62 yeni dükkan yapıldığını, 3. etap çalışmalarının hızla sürdüğünü dile getirdi. Kara, Leblebiciler Sitesi’nde de sona gelindiğini, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte daha sistemli ve daha hijyenik ortamlarda üretimin yapılacağını belirtti.
“TAVŞANLI DAHA İYİSİNE ULAŞABİLİR”

Vali Dr. Ömer Toraman ziyaretine Tavşanlı Belediyesi ile devam etti. Vali Dr. Ömer Toraman’ı Belediye Başkan Vekili Ali Özden, Başkan Yardımcıları Mehmet Atabay ve Mehmet Ali Akar ile daire müdürleri karşıladı. Belediye binasını gezerek bilgiler alan Vali Dr. Ömer Toraman, “Belediye binasından çok etkilendim. Çok güzel düşünülmüş, bir başka örneğini bugüne kadar görmedim” dedi. Ziyarette, Belediye Başkan Vekili Ali Özden, içme suyu projesi, atık su arıtma tesisi, bedesten başta olmak üzere yatırımlar ve belediyenin çalışmaları hakkında Vali Dr. Toraman’ı bilgilendirdi. Tavşanlı’nın en önemli turizm değerlerinden biri olan Göbel Termal Merkezi’nin 400 yatak kapasitesiyle hizmet verdiğini kaydeden Başkan Vekili Ali Özden, “Türkiye’nin her yerinden misafirlerimiz oluyor, büyük ilgi görüyoruz” dedi. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Dr. Ömer Toraman, “Tavşanlı Kütahya’mızın önde gelen, güzel ilçelerinden biri. İyi bir noktaya ulaşılmış ancak daha iyisine de ulaşacak durumda. Geçmişten bugüne ilçede önemli gayretler sarf edilmiş, güzel çalışmalar yapılmış, inşallah bunların üzerine yenilerini koyarak vatandaşa hizmet etmeye devam edecekler. Hem kamu kuruluşlarımız, hem yerel yönetimlerimiz iş birliği içerisinde vatandaşımızın layık olduğu en iyi kamu hizmetine ulaşması için çalışmalarını sürdürecekler” dedi.

“TAVŞANLI GİRİŞİMCİLİK VE TİCARETTE İYİ NOKTADA”

Belediye Şeref Defterini de imzalayan Vali Dr. Ömer Toraman daha sonra Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odasına geçti. Ziyarette, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Tavşanlı Belediye Başkan Vekili Ali Özden, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, Tavşanlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yasin Demirci ile Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri yer aldı. Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Tavşanlı ekonomisi ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası hakkında bilgiler verdi. Tavşanlı’nın ticarete ve girişimciliğe yatkınlığından memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası köklü bir oda. 1930’da bu odanın kurulmuş olması ilçenin ticarete ve girişimciliğe olan yatkınlığının en güzel örneklerinden biri. Memleketimizin kalkınmasında ve gelişmesinde herkesin bir katkısı oluyor. Tavşanlı bu manada çok iyi bir noktada görünüyor” Daha sonra Garp Linyitleri İşletmesi Müessesesi Müdürlüğünü (GLİ) ziyaret eden Vali Dr. Ömer Toraman, İşletme Müdürü Ercan İpek ile Müdür Yardımcıları Bekir Say ve İsmail Bayram ile bir araya geldi. Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek teşekkür eden Ercan İpek, çalışmaları hakkında Vali Dr. Ömer Toraman’a bilgiler verdi. Vali Dr. Ömer Toraman’a Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Tavşanlı Belediye Başkan Vekili Ali Özden eşlik etti.

DOMANİÇ HAKKINDA KAYMAKAM HASAN RAŞİT TAŞKIN’DAN BİLGİLER ALDI

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ilçe ziyaretlerine  Kütahya’nın Domaniç ilçesiyle devam etti.

Vali Dr. Ömer Toraman’ın Domaniç ilçesindeki ilk durağı Hayme Ana Türbesi oldu.
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, “Devlet Ana” diye anılan “Hayme Ana”yı kabri başında ziyaret eden Vali Dr. Ömer Toraman’a Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile ilçe protokolü eşlik etti. Vali Dr. Ömer Toraman Hayme Ana türbesi hakkında bilgiler alıp dua ettikten sonra anı defterine: “Tarih ve kültür şehri Kütahya’mıza Vali olarak atandıktan sonra güzel ilçemiz Domaniç’te merhum Hayme Ana’yı ziyaret etme bahtiyarlığına eriştik. Bölgenin ve ardından Rumeli’nin Türk ve İslam yurdu olarak imar ve inşasının başladığı topraklarda bulunmaktan, bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımıza hizmet edecek olmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Ecdadımıza layık olabilmek temennisiyle başta Hayme Ana olmak üzere onun soyundan gelen bütün tarihi şahsiyetlere minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.” ifadelerini yazdı. Hayme Ana Müzesi’ni de gezen Vali Dr. Ömer Toraman her yıl Eylül ayının ilk haftası Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’nin yapıldığı tören alanını da inceleyerek Kaymakam Hasan Raşit Taşkın’dan bilgiler aldı. İncelemelerinin ardından Domaniç Kaymakamlığına geçen Vali Dr. Ömer Toraman, Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın’ı ziyaret etti. İlçe hakkında bilgiler veren Kaymakam Hasan Raşit Taşkın, “İlçemizin bazı köylerinde ceviz bazı köylerinde ise nohut ve çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son yıllarda üretimin arttığını söyleyebiliriz. Tatlı su tesisleri üretime kazandırılmış alabalık tesisleri kurulmuştur. Toplam 2 bin 164 tonluk üretim kapasitesine sahip 14 alabalık tesisimiz faaliyettedir. 30 bin 100 adet meyve ağacımız mevcuttur, bunun 26 bin 200’ü ceviz ağacıdır. Gelir getirici tür ağaçlandırmalarda 2018 yılında 12 milyon 554 bin 819 lira iş hacmi oluşmuş, 8 milyon 556 bin 590 lira da kar elde edilmiştir. Hayvancılık noktasında 2018 yılı itibariyle 7 bin 900 büyükbaş, 13 bin küçükbaş ve 35 bin adet kanatlı hayvan bulunmaktadır. 24 bin 500 hektar verimli ormanımız var. Orman arazimizin yüzde 68’ini teşkil ediyor. Toplam orman arazimiz 38 bin 353 hektardır. İlçemizde 4 adet fabrika faaliyet göstermektedir” ifadelerini kullandı. Ziyarette İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik ile İlçe Emniyet Müdürü Fatih Karabal da yer aldı.

DOMANİÇ BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Vali Dr. Ömer Toraman kaymakamlık ziyareti sonrası Domaniç Belediye Kültür Evi ile Domaniç Belediyesini ziyaret etti. Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile makamında bir süre görüşen Vali Dr. Ömer Toraman’a Domaniç Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, İlçe Jandarma Komutanı Ali Çelik ile İlçe Emniyet Müdürü Fatih Karabal eşlik etti. İlçede tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Vali Dr. Ömer Toraman’a günün anısına “Domaniç Keyfiyesi” takdim ederek renklerinin anlamı ve kullanımı hakkında da bilgiler verdi. Vali Dr. Ömer Toraman, Domaniç’in tarihi ve kültürel zenginliği kadar doğal güzelliğine de hayran kaldığını ifade etti. Ziyaret, karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

19 MAYIS 19.19’DA KÜTAHYA’DA ATABARI OYUNU SAHNELENDİ

Kütahya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte 19 …