Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / SARAÇOĞLU: “BİZE GÖREV TEVDİ EDİLİRSE, GÖREVE HAZIRIZ”

SARAÇOĞLU: “BİZE GÖREV TEVDİ EDİLİRSE, GÖREVE HAZIRIZ”

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, dört buçuk yıllık görev süresini değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenleyerek gerçekleştirilen ve yapımı devam eden proje ihaleleri hakkında bilgiler verdi. Bengisu Sosyal Tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Saraçoğlu, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimi ile ilgili, “Biz göreve hazır olduğumuzu, ikinci bir görev bu dönemde de bize tevdi edilirse çok önemli projeler var bunları hayata geçirmeye gayret göstereceğiz.” Dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Dört buçuk yıldır başkanlık yapıyoruz. Bizim adaylığımızı belirleyecek süreç belli. Bununla ilgili kamuoyu yoklamalı ortaya çıkacak ve Genel Merkezimizin bu yoklamalar çerçevesinde ve diğer istişareler çerçevesinde bizim aday olup olmayacağımızı Genel Merkezimiz, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. Tabiki bu süreç başladı. Özellikle bizim partimizde, AK Parti’de adaylık müracaatları başladı. Mevcut başkanlarla ilgili tüm Türkiye’de biz adaylık başvurusu yapmıyoruz. Doğal olarak aday olarak görünüyoruz zaten. Bu süreci hep birlikte kimseyi kırmadan, kimseye belden aşağı vurmadan çalışmalar devam edecek. Biz göreve hazır olduğumuzu, ikinci bir görev bu dönemde de bize tevdi edilirse çok önemli projeler var bunları hayata geçirmeye gayret göstereceğiz. Süreç bu şekilde devam edecek.” Diye konuştu.

“PROJELERİN YÜZDE 100’ÜNÜ HAYATA GEÇİRMENİN GURURUNU YAŞAYACAĞIZ”

Göreve gelmeden önce; katılımcı belediyecilik, çevre dostu belediyecilik, sosyal belediyecilik, hizmet belediyeciliği ve kültürel belediyecilik olarak hedef belirlediklerini belirten Saraçoğlu,  tüm projelerini bu beş esas üzere oluşturduklarını vurguladı. Saraçoğlu, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Dört buçuk yıldır Belediye Başkanlığı görevini yürütüyoruz. Bu görev süresi içinde yaptığımız çalışmaları sizlerle kamuoyuyla paylaşacağız.  Demokrasilerde seçimle gelen adayların kamuoyuna bilgi verirken gazetecilerle bir araya gelerek onların sorularını cevaplandırarak, yaptığı çalışmaları ortaya koyarak hesap verilebilirliği ortaya koyma adına bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Göreve gelmeden önce bizim belediyecilik anlayışımızı ortaya koymuştuk. Genel Merkezimizin hazırlamış olduğu yol haritasından özellikle bu dönemde beş esas üzerinde belediyecilik anlayışımızı yaygınlaştıracağız, bunları uygulamaya gayret göstereceğiz diye söz vermiştik. Öncelikle katılımcı belediyecilik, çevre dostu belediyecilik, sosyal belediyecilik, hizmet belediyeciliği ve kültürel belediyecilik olarak ortaya koymuştuk. Tüm projelerimizi bu beş esas üzere oluşturduk. Beş esasa uygun bir şekilde bu projeleri seçimlerden önce tüm Kütahya’yı gezerken yaptığımız toplantılarda, bastığımız broşürlerde halkımıza dağıttık. Sonunda da bu projeleri hayata geçireceğiz, sizlerin hizmetine sunacağız diye böyle bir yola çıkmıştık. Hemşehrilerimizin de desteğiyle 30 Mart’ta yapılan seçimlerde bu göreve geldik ve o günden bu güne kadar da halkımıza hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Bunula ilgili geldiğimiz noktada baktığımız zaman söz verdiğimiz projelerin yüzde 95’ininin üzerinde projeyi hayata geçirdiğimizi, bir kısmının da ihalesinin yapıldığını ve önümüzdeki günlerde de onların da ihaleye geçilerek yüzde 100 gibi bir başarıyı, yüzde 100 projenin hayata geçirmenin gururunu hep birlikte yaşayacağız. Sahada yaptığımız toplantılarda, esnaflarla, halkımızla bir araya geldiğimizde onların istek ve taleplerini de ortaya koyduğumuz zaman onların da hayata geçmesi gerektiğimi düşünerek dört buçuk yılımızı tamamlamış bulunmaktayız. Her ilde Kütahya’da muhakkak eleştiriler olacak. Tabiki bu eleştirilerin yapıcı eleştiri olması gerektiğini, olan çalışmaları, hayata geçen projeleri de ortaya koymakta fayda var. Geçen günlerde Türkiye’den çıkan bir basında şehir giriş kapılarını eleştirmişlerdi. Saat kulelerini de eleştirmişler. Biz israf olmadığını her zaman dile getiriyoruz.” Dedi.

“27 ARALIK’TAN İTİBAREN YENİ HİZMET BİNAMIZA GEÇECEĞİZ”

27 Aralık’tan itibaren Yeni Belediye Binası’na geçeceklerini belirten Saraçoğlu, “Belediye hizmet binamızı görüyorsunuz, bunu artık bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay hep birlikte orada hizmet etmeye gayret göstereceğiz. Dört uçuk yıl içerisinde biz Kütahya Belediyesi olarak halkımızla hep 11 ayrı noktada hizmet etmenin gayreti içerisine olduk. Bu da hemşehrilerimize eziyet ve birimler arasında koordinasyon konusunda da sıkıntı yaşadık.  Bunun artık tek çatı altında bulunması noktasında Kütahya zaten hemfikirdi. Bize de seçimlerden önce belediye binası projelerimizden bir tanesiydi. Nerede yapılması noktasında da biz ilk defa Kütahya’da bir sandık oluşturmuştuk. 3 yeri önermiştik ve üç yerin neticesinde eski otogar olarak kullandığımız alana yapılması noktasında yüzde 70-80 aralığında Kütahya kamuoyunun o bölgeye yapılması noktasında görüşlerini almıştık. İnşallah artık 27 Aralık’tan itibaren tüm birimlerimizin aynı çatı altında olduğu ve Selçuklu, Osmanlı ve Modern mimariyi birleştiren belki de Türkiye’de örnek olacak bir projeyi biz hayata geçiriyoruz. Bununla ilgili de eleştiriler oldu. Neden bu kadar büyük bir bina yapıldı diye eleştiriler oldu. Ama farklı bir bina yapsaydık, küçük bir bina yapsaydık bu sefer de bunların ufku bu kadar, belediye hem büyük diyorlar, hem büyükşehir olma konusunda Kütahya iddialı duruyor ama yaptıkları belediye hizmet binası da belki beş yıl on yıl sonra değişecek bir binayı, israfı ortaya koydular diye eleştirirlerdi. Şimdi inşallah bu hizmet binamız uzun yıllar Kütahya halkına büyükşehir olunca da rahat bir şekilde bu binadan hizmet edebilecek bir hizmet binasını Kütahya’ya kazandırdık. Önümüzdeki günlerde de biz oraya taşınmaya başlayacağız inşallah. O binamızda da konferans salonları, belediye meclis salonları, Kütüphanesi, kreşi, fitness salonları, yemekhanesiyle tüm ihtiyaçları yerine getirebilecek, altında 300 araçlık bir otoparkıyla önemli bir hizmet binası Kütahya’ya kavuşmuş oldu.” Dedi.

“MAAŞLARIN TAMAMINI BAĞIŞLADI”

Eski AK Partili vekil Hüsnü Ordu’nun, kızıyla ilgili çıkan haberleri değerlendiren Saraçoğlu,Hüsnü Ordu ile ilgili biz şu anda Belediye çalışmaları içinde bununla ilgili bir açıklamayı yaptım. Belediye’ye verilen bir yetki var. Özel kalemden kadroya alma yetkisi var ama bunun yetkisi sadece başkanda değil. Bizim ihtiyaç duyduğumuz nitelikli, kaliteli, kişileri Kütahya belediyesinde beraber çalışma imkanı bulma konusunda taleplerimiz var. Biz şu anda toplamda 18 kişi kadrolu olmayan fakat sözleşmeli çalışana arkadaşlarımız var. Bunun yanında da özel kalemden bu kızımın baktık iki üniversite mezunu, nitelikli, bununla ilgili burada çalıştırabiliriz özel kalemden faydalanabiliriz diye bir teklif yasasını bakanlığımıza yazdık ve bakanlığımız da bunu uyguladı. Bu evladımızın sağlık problemleri ve ailevi sıkıntılar nedeniyle çalışma imkanı bulamadığı, raporlar almaya, izin alma talepleri oldu. Biz de kurum başkanı olarak kim izin istediyse ben bugüne kadar hiçbir izni geri çevirmemişimdir. Böyle bir durum olunca biz Kütahya’nın hakkını hukukunu, belediyenin hakkını hukukunu korumakla görevliyiz. Bu nokta itibari ile de hem raporlu olması hem de izinli olması bunun belediyeden maaş alma konusunda doğru olmadığını, bu maaşları almaması gerektiğini, bağışlaması gerektiğini arkadaşlarımız vasıtasıyla ilettiğimizde aldığı Maaşların Tamamını Da Kütahya Belediyesine Bağışladığını Makbuzlarla Gösterdik. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren bu şekilde işe aldığımız üç arkadaşımız var. Kütahya Belediyesi’nin bu manada hiçbir parasını biz o şahsa vermemişizdir. Ama bunun basına yansımasını kınıyorum. Arkasında Eyfel Kulesi’nin olduğu bir resim ortaya koyulması, Belediye’de çalışmasına rağmen çalışmadan maaş aldığı, yurtdışında gezdiği bir algının yanlış ve iftira olduğunu görüyoruz. Pasaportunu da gösterdik, 3 yıl içinde hiç yurtdışına gitmemiş.  Böyle lanse edilmesinden art niyet arıyorum. Şu an itibari ile zaten bizde çalışmıyor. Konu bundan ibaret. Hukuki süreç bu konuda ilgili kişilerde başlamıştır.” Dedi.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ ÇOCUKLUKTAN ERİŞKİNLİĞE GEÇİŞ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Hilton Garden Inn’de “1.Multipl Skleroz ve Otoimmun Hastalıklarda Çocukluktan Erişkinliğe …