Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / EROL ERTÜRK: EMEKLİLERİN İSTEKLERİ YERİNE GETİRİLMELİ

EROL ERTÜRK: EMEKLİLERİN İSTEKLERİ YERİNE GETİRİLMELİ

İYİ Parti İl Başkanı Erol Ertürk yaptığı yazılı basın açıklaması ile emeklilikte yaşa takılanların isteklerini hükümetin cevapsız kalarak yük olarak gördüğünü ifade etti.

İYİ Parti İl Başkanı Erol Ertürk yaptığı açıklama ile emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına parti olarak destek verdiklerini ifade etti. Ertürk açıklamasında durumun erken emeklilik olmadığını kazanılmış bir hak olduğunu söyledi. İl Başkanı Ertürk “ Sayıları milyonlarla ifade edilen EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ordusu 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı işe girenleri kapsamaktadır. Bu tarihten önce yürürlükteki Kanun ile 5000 gün prim; Bayanlarda 20 Yıl, Erkeklerde 25 Yıl Hizmet Süresi şartlarını yerine getiren sigortalılar, Emeklilik Aylığı almaya hak kazanabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra ilgili Kanun geriye işletilmek suretiyle, Bayanlarda 38 olan Yaş 58’e, erkek sigortalı çalışanlarda 43 olan Emeklilik yaşı 60’a çıkarıldı. İşte bu uygulama milyonları mağdur etti. EYT’ ler kendi tabirleriyle “Erken emeklilik değil ,Kazanılmış Emeklilik hakkımızı istiyoruz” diyorlar. 90’lı yıllara geri dönüldüğünde; Nüfus 50-60 milyon, işsizlik oranı tek haneli, lise ve üniversite mezunları kolaylıkla iş bulabiliyorlardı. 2000’li yılların hemen başında AKP iktidar oldu…Ülke kaynaklarını doğru kullanamamaları neticesi olarak; Suriye’li göçüyle birlikte Nüfus 80 Milyon,İşsizlik oranı %10.8(Temmuz-2018), üniversite mezunu İşsizlik oranı %52(Tüik) seviyelerine geldi.Dolar/TL aşırı değerlenmesiyle 88 bin insanımız daha işinden oldu. EYT’lerin sabrını taşıran asıl olay C.B. Hükümet Sözcüsü Sn. İbrahimKalın’ın“Türkiye yeni gelecek Suriye’lilere bakacak güçtedir.” Demesinin ardından, bir Basın Mensubunun “Emeklilikte Yaşa Takılanlar ne olacak?” diye sorunca;”Maliyeye maliyeti var,konu gündemimizde yok”demesi oldu.” dedi.

Ertürk açıklamasının devamında “Kazanılmış Emeklilik haklarından başka hak talep etmeyen yurttaşlarımızın masum istekleri yerine getirileceği yerde; Sn.Cumhurbaşkanımız“20 yıl çalışıp,38 yaşında emekli olacak kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık hizmeti alacak,Böyle şey olur mu?”dedi. Aslına bakarsanız bu ifadeler EYT’lerin haklı olduğunu bir anlamda kanıtlamış oldu. Şöyle ki; Kanunda,20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak kişi Kadın işçidir.25 yıl çalışıp emekli olacak kişi Erkek işçidir. Kadınımız hiç çalışmayıp,evli olmayıp ölmüş Babasından aylıkalıyor,Sağlık hizmetlerinden faydalanıyor,böyle şey oluyor da ( olmalıdır.Sosyal devlet gereği Dul ve Yetimlerimizin hakları daha da geliştirilmelidir.) 20 yıl çalışıp,prim ödeyip emekli olmak isteyince mi Devlet batıyor? İYİ Parti Kütahya İl Yönetimi olarak EYT’lerin verdiği hak ve hukuk mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olacağımızı Kamuoyuna bildiririz.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …