Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ NAYİR: “SIRADAN OLMAYIN”

VALİ NAYİR: “SIRADAN OLMAYIN”

Vali Ahmet Hamdi Nayir her hafta gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında Nafi Güral Fen Lisesini ziyaret etti.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Nafi Güral Eğitim Vakfı Müdürü Mehmet Düver, Okul Müdürü Muharrem Kaptan ile okul aile birliği üyeleri eşlik etti.

Vali Ahmet Hamdi Nayir okuldaki ziyaretine 9. Sınıf öğrencileriyle başladı. 10,11 ve 12. sınıfları da ziyaret edip öğrencilerin derslerine katılan Vali Nayir öğrencilerle sohbet etti, nasihatler verdi.

“KÜTAHYA’NIN ZENGİNLİKLERİNİ ÖĞRENİN”

Öğrencilerin yaşadıkları, eğitim gördükleri ilin zenginliklerini tanıması gerektiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya tarihi yönden şanslı illerden biri. Üzerinde yaşadığımız topraklarda çok farklı zamanlarda, kadim medeniyetlerin ayak izlerini bulmamız mümkün. Okuldaki derslerinizi öğrenirken bir taraftan da şehrinizin tarihi özel bir gayretle öğrenmenizde fayda var. Yalnızca tarihle de bırakmayın; yeraltı kaynaklarını, sanatını, şehrin zenginliklerini öğrenmeye çalışın. İlin zenginliklerini öğrenmek size çok şey katacak, cesaretinizi, kendinize olan güveninizi artıracaktır. Anadolu’nun şanslı bir şehriyiz” dedi.

“SIRADAN OLMAYIN”

Öğrencilerden kendilerine güvenmelerini ve önlerine çıkan engelleri başarıya giden yolda birer basamak olarak görmelerini isteyen Vali Nayir, “Hem devlet imkanları hem de hayırsever vatandaşlarımızın imkânlarıyla, eğitimin altyapısında daha iyi noktalara gidiyor, daha güzellerini hazırlamaya çalışıyoruz. Biz altyapıyı tamamlıyoruz; ama üstyapıda da sizlerin gayretini bekliyoruz. İnşallah ailelerin, milletimizin ve ülkemizin umudu olan sizler bunların karşılığını fazlasıyla vereceksiniz. Vakit çok tez geçiyor. Kendinize güvenin, bugünlerin, bu sıralardaki arkadaşlarınızın kıymetini bilin. Hayatta ne yaparsanız yapın, ne olursanız olun en iyisi olun. Sıradan olmayın. Seçtiğiniz işin en iyisini yapabilecek kapasitedesiniz, bizler size güveniyoruz. Eksik kalmasın, sizde kendinize güvenin. Çıtayı ne kadar yüksek tutarsanız o kadar başarılı olursunuz. Hayatta önünüze gelen engeli engel diye görmeyin, basamak olarak görün” şeklinde konuştu.

“SORUMLULUKLARINIZI BİLEREK YOLA ÇIKIN”

Türkiye’nin üzerinde sürekli planlar yapılan bir ülke olduğunun altını çizen Vali Nayir, “Atalarımız bize cennet gibi bir vatan bırakmışlar; ama üzerinde göz olmayan bir vatan bırakmamışlar. Sürekli birilerinin hesabı olan bir vatan parçasıyız. Bununla baş edebilmemizin en önemli yolu güçlü olmak. İyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Yerle bir olan birçok ülke yetişmiş insan gücünü kaybetmedikleri için kısa bir sürede yine dünya devi olmaya başarmışlar. Bizim topraklarımızdan petrol, elmas çıkmıyor, çıkan çok güzel eserlerimiz, kaynaklarımız var; ama bunlar emek isteyen işler. Bedava bir zenginliğimiz yok. Bu topraklarda hayatiyetimizi devam ettirebilmek için iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Sizler böyle bir sorumlulukla yola çıkın” dedi.

“ÖĞRETMEN ODALARI ÇOK KIYMETLİ YERLER”

Vali Ahmet Hamdi Nayir öğretmenlerle de bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Öğretmenler odasının eğitimdeki önemine değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Eğitim konularını öncelememiz gerektiğine inanıyoruz. Bu coğrafyada ancak iyi yetiştirilmiş insanlarla ayakta durulabileceğini biliyoruz. Bir başarı olacaksa da bütün paydaşların üzerine düşen her şeyi yapması gerektiğine inanıyoruz. Eğitimle ilgili olarak yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştığımızda günümüz ve geleceğimize dair önemli bir problemi çözmüş olacağız. Öğretmen odaları çok kıymetli yerler. Farklı yıllar, farklı tecrübeler bir araya geliyor burada. Burayı da bir sınıf olarak kullanmamız gerektiğine inanıyorum. 40 yılı aşan öğretmenlerimiz bir, iki yıllık öğretmenlerimizle aynı öğretmenler odasında. Bunun bir avantajı olmalı. Buralar yalnızca çay içme yerleri olmamalı, birbirinizin şevkini, heyecanını artıracak yerler olmalı. Problemlerin çözüldüğü yerler de buralar olmalı. Biz bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitim altyapı, materyal, öğretmen imkanlarıyla iyi bir noktada. Eğitimi aksatacak noktalardan baktığımızda da sosyal medya kullanımları, teknolojiyle iç içe, çok fazla korumacı politikalar eğitimi sıkıntıya koyan hususlar. Eğitimin altyapısındaki kalite artışı çocukların eğitimdeki kalite artışına birebir yansımadığı kanaatindeyim. Daha iyisini yapma gayretinde olalım” şeklinde konuştu.

“DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKAN NESİL YETİŞTİRMEMİZ LAZIM”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ayakta kalması için yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu belirten Vali Nayir, “Zor bir coğrafyadayız. Bu coğrafyada bizi ayakta tutacak güçlerden en önemlisi iyi yetişmiş insan gücü. Orada bir zafiyetimiz olursa bize hayat hakkı tanımazlar, tanımayacaklar. 15 Temmuz’da da aynı hadiseyi gördük. Bizi buradan yok etmek istediler. Güç olarak baktığımızda da bir petrol, doğalgaz gücümüz yok. Bizim var olan güçlerimiz tarih, kültür. Stratejik önemimiz var onu kullanmamız lazım. Bütün bunlara sahip çıkacak çok iyi bir genç nesil yetiştirmemiz lazım. Biz sizin yapmış olduğunuz işi çok kıymetli görüyoruz. Sorumluluğunu bilen, evrensel değerlere sahip, ülkesini tanıyan ve seven gençler olarak yetişirlerse biz bu topraklarda daha çok uzun yıllar kalırız. Bin yıldır buradayız, bin yıl daha kalırız” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …