Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MUSTAFA KALYON: “SADECE BİR GECEDE ANMAKLA BİTMİYOR”

MUSTAFA KALYON: “SADECE BİR GECEDE ANMAKLA BİTMİYOR”

12 Ekim 2018 Cuma günü “Hezar Dinari Kültür Merkezi”nde kültür,sanat ve spor alanında Kütahya’ya katkı sağlayan vefat etmiş şahsiyetler Dumlupınar Üniversitesinin öncülüğünde, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği’nin katkılarıyla düzenlediği “Vefa Gecesi 1” etkinliğinde anılmıştı.  Hamdi Aydın’ın yakınları yerine ödülü alan araştırmacı yazar Mustafa Kalyon, “Bu gecede bir çok büyüğümüzü andık. Hepsinin ruhu şad olsun. Fakat, sadece bir gecede anmakla bitmiyor.” Dedi.

Açılış konuşmasını Dr. Öğretim Görevlisi Özlem Soyer Zeyrek yaptıktan sonra KİYD Genel Başkanı Süleyman Çankaya kısa bir konuşma yaptı. Vali Ahmet Hamdi Nayir söz alarak “vefa” üzerine güzel bir konuşma yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.
İlk ödül Ressam Ahmet Yakupoğlu adına Hayrettin Subaşı’na verildi. Daha sonra  Ord.Prof dr. Oktay Aslanapa’ya verildi,Ödülünü İzmir’den gelen kardeşi Hilal Aslanapa alarak çok duygulu bir konuşma yaptı.Geceyi düzenleyenlere teşekkürlerini belirtti. Bu etkinlikte ödül alan diğer Ord.Prof.Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı,Hüseyin Yüce,Hamza Güner,Ahmet Hisarlı,Hafız Mehmet Emin Efendi,Hakkı Çinicioğlu, Mehmet Çini,Talat Çini,Rıfat Çini, Ahmet Şevki Şahin,Faruk Kahraman Şahin,Ahmet Kerkük,Hacı Mehmet Üstünkaya,Tahir Konakçı,Bekir Avlupınar,Hamdi Aydın,Mustafa Asım Alkış,Sıtkı Olçar,İbrahim Naci Eren,Abdullah Taktak,Ahmet Uluçay ve Mesut Zeytinoğlu’nun yakınları ödüllerini aldılar. En son Efsane Kütahyaspor’un yaşayan sporcuları sahneye sürpriz olarak çıkarak ödüllerini kendileri aldılar.

 “BU GECEDE BİR ÇOK BÜYÜĞÜMÜZÜ ANDIK”

Hamdi Aydın’ın yakınları yerine ödülü alan araştırmacı yazar Mustafa Kalyon söz alarak “Vefa Gecesi 1 programını hararetle ve büyük bir zevkle  izledik. Bu gece kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi diyebiliriz. Kütahya’mıza hizmet eden büyüklerimizi anmak ve hizmetlerinin ne kadar samimi ve içten duygularla yapıldığını bir nebze olsun anlamak için yapılan bu gecelerin devamını arzu ve temenni ediyoruz. Bunu düşünerek ve ortaya koyarak tatbik etmek bile büyük bir mutluluk vesilesidir. DPÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Remzi Gören Bey’e, KİYD Genel Başkanı Süleyman Çankaya’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor,devamını temenni ediyoruz.Bu gecede bir çok büyüğümüzü andık.Hepsinin ruhu şad olsun.Fakat, sadece bir gecede anmakla bitmiyor.Mesela Mehmet Aydın; Macar Kahramanı Kossuth’un misafir olarak kaldığı 1,5 yıllık zaman dilimindeki ev 1840 yılından 1973 yılına kadar Hamdi Aydın ve ağabeyi Şeyh Seyfi Efendinin Dedesi Şeyh Bedreddin efendi ve babası Şeyh Ahmet Fazlı Efendi’nin ve 1915 de vefatı ile bu iki kardeşin yaşadığı evdir.1973 yılına kadar devam eden mülkiyet bu tarihte kamulaştırılarak “Macar Kossuth’un kaldığı ev”olarak anılmaktadır.Bu evin tarihçesi yazılarak en son şeyhi “Şeyh Seyfi Efendi” ve “Hamdi Aydın” hakkında bir bilgi ve resimleri bulunmamaktadır. Hamdi Aydın için; Ordinaryus prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver “Gösterişten uzak,çok büyük hizmetlerde bulunmuş bir insan-ı kâmil olarak hizmet etmiş bir “Abide Şahsiyettir.” Demiştir.Şeyh Seyfi Efendi ise 1915’ten 23 Nisan 1920’ye kadar “Kütahya Belediye Başkanı” 23 Nisan’dan sonra da TBMM  1. ve 2. Dönem mebus yani millet Vekili olmuştur.1918 de Mondros Mütarekesi ile Osmanlı Devleti Ordularını terhis edecek ve bütün silah ve cephanelerini de İngilizlere teslim edecekti.Bu karardan sonra Şeyh Seyfi Efendi Kütahya’da toplanan silah ve cephanenin büyük bir kısmını “dahile” yani iç taraflara kaçırarak milli ordu kurulduğunda,bütün bu silah ve cephaneleri milli orduya (Kuvay-i Milli) teslim etmiştir.Bu bilgiler Uzunçarşılı’nın “Kütahya        Şehri” eserinde mevcuttur.

“ECDADA SAYGI VE VEFA”MIZI GELECEKTEKİ KUŞAKLARA AKTARMAMIZ LAZIM”

Netice olarak Macar Kahramanı Kossuth’un misafir kaldığı eve “evin tarihçe”si olarak 1850’den itibaren kısaca Şeyh Bedreddin Efendi olan Şeyh Seyfi Efendi,Hamdi Aydın ile ilgili bilgiler ve resimler koyarak “Ecdada saygı ve vefa”mızı bugünkü ve gelecekteki kuşaklara aktarmamız lazımdır.Ayrıca bu şahsiyetlerin Sultanbağı Mezarlığındaki kabirleride mermerden yapılarak kitabeleri eklenmelidir.Vefamızı ancak böyle perçinleyebiliriz.”dedi.

Hatıra fotoğrafları çekildikten sonra “vefa Gecesi 2” de buluşmak üzere etkinlik sona erdi. Vefa Gecesiyle ilgili diğer ayrıntıları yarınki sayımızda vereceğiz.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …