Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MAKBUL SARI, TOPLU BALIK ÖLÜMLERİNİ SORGULUYOR

MAKBUL SARI, TOPLU BALIK ÖLÜMLERİNİ SORGULUYOR

CHP Kütahya İl Başkanı Makbul Sarı, son günlerde Porsuk Baraj gölü Sofça Köyü civarında toplu balık ölümlerinin yaşanmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.  

Sarı, yaptığı basın açıklamasında toplu balık ölümlerinin sebebini, Porsuk baraj gölünü kimlerin kirletmiş ve kirletmeye devam ettiğini sorgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Porsuk baraj gölünün su kalitesinin korunması, iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımın sağlanması maksadıyla Porsuk baraj gölü havzasındaki faaliyetlere ilişkin hukuki ve teknik esasları düzenleyen Porsuk Baraj Gölü Havzası özel hükümlerini içeren 19.2.2013 tarih ve 79 sayılı Orman Su İşleri Bakanlığının kararı yürürlüğe girmiştir. Porsuk barajından Eskişehir ili içme ve kullanma suyu temin etmektedir. Son yıllarda Porsuk barajından tarım alanlarının sulanması amacıyla aşırı su kullanımı gerçekleştirildiği, Porsuk barajı evsel ve endüstriyel atıklar nedeniyle kirletilmeye devam etmekte olduğu, Son toplu balık ölümlerinin yaşanması ile kamuoyunca bilinmektedir.

Porsuk baraj gölünü kimler kirletmiş ve kirletmeye devam etmektedir? Toplu balık ölümlerinin nedeni nedir? Porsuk barajına arıtıma tabi tutulmadan Deşarj izni almadan Deşarj yapan kurum, kuruluş, tesis var mıdır? İzinsiz deşarj  yapan tesisler var ise bu tesislere ne yaptırım uygulanmış veya uygulanacaktır. Porsuk baraj gölündeki su seviyesinin aşırı derecede azalmasının sebebi nedir? Porsuk barajından tarım alanlarının sulanması için aşırı su tüketimine kimler izin vermiştir? Porsuk havzası koruma planlarına göre yapılaşmanın yasak olduğu yerlere yeni inşaat yapılmasına niçin müsaade edilmiştir? Porsuk orman mesire yerine bina, tesis yapılması yasal mıdır? Çevre Kanunu ve  Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine uygun mudur? Bu bölgeye başka dernek, vakıf ve kişilerin de yapı yapmalarına müsaade edilecek midir? Bu bir talan değil midir?”

“ÇEVRE BİZE DEDELERİMİZİN MİRASI DEĞİL, TORUNLARIMIZIN EMANETİDİR”

Ayrıca; Kütahya merkeze bağlı İnköy, Bölcek ve Parmakören mahallelerinde bulunan 1500 dönüme yakın tarla,çayır ve  mera vasfındaki alanların imara açılarak, Kütahya Belediyesince satışa çıkarılması ayrı bir çevre sorunu ile karşı karşıya gelmekteyiz. Çayır ve meralar ile verimli tarım alanlarının yapılaşmaya açılması, tarım ve hayvancılığın yanı sıra ileride telafisi mümkün olmayan geri dönüşü olmayan yeni çevre sorunlarının yaşanmasına neden olacaktır. Bina yapacak alanlar bulunabilir, Ancak verimli tarım arazisi, Çayır mera ve otlak oluşturmak çok kolay değildir.  AKP iktidarı tarım alanlarını, çayır ve meraları yerleşim yeri, bina, tesis yapmaktan ranta dayalı, vatandaşa değil yandaşa hizmet etmekten vazgeçip çevreyi ve halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecek verimli tarım alanları, çayır ve meraları yapılaşmaya açmaktan vazgeçmelidir. Sevgili yurttaşlarım Topraklarımızı, sularımızı, çevremizi kirletmeyelim. Kirletenlere izin vermeyelim. Çevre bize dedelerimizin mirası değil, torunlarımızın emanetidir.”

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …