Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / KRİZDEN ÇIKMA PROGRAMI DVP

KRİZDEN ÇIKMA PROGRAMI DVP

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 20 Eylül 2018 günü iş dünyası temsilcileri, banka genel müdürleri, ekonomistler ve analistlerin katıldığı, basın mensuplarının takip ettiği bir toplantı ile yeni ekonomi programı (orta vadeli program) kamuya anlattı. Geçmiş yılları hatırlarsak 1980-2001 yıllarında da ekonomik sıkıntılara girmiş ülke (Devlet) kırk sente muhtaç duruma gelmişti. Süleyman Demirel  koalisyon kurarak (Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş ortaklığı) 24 Ocak kararlarını alarak uygulamaya da Turgut Özal’a vererek kriz atlatılmıştı. 2001 krizi de Bülent Ecevit’in Başbakanlığındaki koalisyon ortakları olan Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz üçlüsünün Kemal Derviş’e hazırlattıkları reform paketini uygulamaya koymaları ile atlatıldı ama; bu üç partide yapılan erken seçimde yüzde on barajını aşamadıkları için Meclis dışında kaldılar. Sonzool krizi Adalet ve Kalkınma Partisini iktidar yapmış, Kemal Derviş’in programını da uygulamış, başarı sağlamıştı.

Krizden çıkışlarda başarı ortak bir siyasi ortamın birlikteliği, desteği sonuç vermiştir. Toplumun, siyasi partilerin krizlerin çözümünde elbirliği yapmasında sayılamayacak faydaları görüldü.

Sayın Albayrak’ın sunduğu geniş kapsamlı programı üç temel üzerine oturtulduğunu, bunun; 1- Dengeleme, 2- Disiplin, 3- Değişim olarak sıralandığını ifade ettiler. Bu sürecin 2019-2021 yıllarının yol haritası olduğunun altı çiziliyor. Bütün ekonomik krizlerden çıkmanın diğer bir dayanağı hukukun üstünlüğünün tartışılmaz bir durumda uygulanmasının işlerlik kazanmasıdır. Adaletin tartışılmadığı bir duruma gelindiğinde Avrupa Birliği’nden de ekonomik ve siyasi destek alınacağı bilinen bir gerçektir.

Yeni Ekonomik Programın başarısı, KAMU’da tasarrufla olacağı, kamu araçlarının bir dökümü (sayım) yapılarak başlanmalı. Kiralar büyük yük getiriyor. Akaryakıt giderleri hat safhada. Tasarrufa riayet edildiği ve plan uygulamasından sapılmadığı taktirde beklenen sonuca ulaşılabilinir diye düşünelim.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …