Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / SOÇİ MUTABAKATI-ERDOĞAN ve PUTİN

SOÇİ MUTABAKATI-ERDOĞAN ve PUTİN

İdlib’teki gerginlik Uluslararası boyutlarda kaygı yaratmakta idi. Birleşmiş Milletler büyük insani kayıplarının yaşanabileceği uyarısında bulunarak taraflara itidal tavsiye etmekte ve çözüm önerilerinde bulunuyordu. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin Soçi dünyayı rahatlatan ortak bir kararla çözüm yolunda anlaştılar. Vladimir Putin, bu kararla Türkiye ile ilişkilere önem verdiğini belirgin bir kararlılık göstermiş oldu.

Türkiye’nin de terör örgütü olarak tanımladığı El Nusra çizgisindeki Heyet Tahrir’Üş Şam (HTS) silah bırakma konusu da şu ana kadar karar vermiş değil. Problem HTS’nin silah bırakma kararına uyup uymayacağında toplanıyor görünüyor. Siyaset bu terör örgütünü nasıl yola getirecek göreceğiz. İdlib Esat rejimi için önemli bir saha. Otoyolların bu sahadan diğer illere bağlantısı İdlib’ten geçtiği biliniyor. Otoyollar açılırsa Esad İdaresi de rahatlayacak.

Soçi Mutabakatı ülkemizi büyük bir sıkıntıdan kurtarmış oluyor. Çatışma, bombalama devam etseydi ülkemize gene milyonlarca Suriyeli göç edecekti. Ülkemiz için bu göç felaket olurdu. İnsani bir felaket de önlenmiş oldu.

Daha önceki yazımda da belittim. Ülkeler arasında hele komşularla düşmanlık sürgit olmuyor. Suriye ile ortak zeminde el sıkışmak her iki devletin sayılamayacak kadar yararına olacaktır. Suriye topraklarında kurulacak bir kürt PKK devleti çok baş ağrıtır ve çözülür diye ümit ediliyor. Bilindiği gibi iki devlet arasında önemli sorunlar yok gibi. İyi ve kötü günleri bir tarafa bırakıp, komşuluk hukukunu yeniden oluşturarak; Suriye’nin ve Türkiye’nin  ortak çıkarları esas alınarak dostluk kurmak özellikle Türkiye için sayılamayacak yararlar sağlanacağını, siyasi uzamanlar, emekli büyükelçiler üzerinde durmaktalar. Ülke yararına her karar saygı ile karşılanır.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …