Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ NAYİR: “HER BAŞLANGIÇ, HER YENİLİK BİR ÜMİT VESİLESİDİR”

VALİ NAYİR: “HER BAŞLANGIÇ, HER YENİLİK BİR ÜMİT VESİLESİDİR”

17-21 Eylül İlköğretim Haftası ile 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcı yapıldı. İlköğretim haftası etkinlikleri Fatih Ortaokulu’nda düzenlenen temsili açılış ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

17-21 Eylül İlköğretim Haftası kapsamında Fatih Ortaokulu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu,  İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, CHP İl Başkanı Makbul Sarı, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Fatih Ortaokulunda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.Vali Ahmet Hamdi Nayir, burada yaptığı konuşmada, “Her başlangıç, her yenilik bir ümit vesilesidir. Biz de yeni bir okulumuzda yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken ümidimizi tazeliyoruz. Geleceğe ait olan ümidimizi, gençlerimize ait olan ümidimizi tazeliyoruz ve ümit ediyoruz ki başarılı bir yıl olsun, kazasız belasız, hedeflerimize ulaştıracak, eğitimleri verebileceğimiz bir yıl olsun. Milletlerin sahip olduğu farklı zenginlikleri ve güçleri vardır. Tarih zenginliği, tarih gücü, kültür zenginliği, kültür gücü, yer altı değerler zenginliği, siyasi zenginleri, savunma zenginlikleri bunlardan sayılabilir. Ama bunların içerisinde bir tanesi var ki, bu en vazgeçilmezidir. İyi yetişmiş, bilgili, kültürlü, değerlerine sahip, iyi yetişmiş insan gücünün yerini alabilecek hiçbir güç yoktur. Bu gücü elde etmenin yolu da bu meydanlardan, bu okullardan geçiyor. Ümidimizi sürekli canlı tutarak geleceğe ait ümitlerimizi canlı tutarak eğitim öğretim yıllarına başlamak istiyoruz. Daha iyi okullarda, daha iyi imkanlarla öğrencilerimize yeni fırsatlar elde etmek istiyoruz. Düne kadar mahzun olan bu bahçe, öğrencilerimizle bugün şenlendi. Büyük bir hazırlık döneminden geçtik, öğrencilerimiz dinlenerek yeni yıla hazırlandılar, velilerimiz onların ihtiyaçlarını karşılayarak yeni yıla hazırlandılar. Büyün bu hazırlıkların bir başarıyla taçlandırılması lazım. Bütün bu hazırlıklar sonucunda dünden daha iyi bir noktada olmamız lazım ki bu hazırlıklar yerini bulmuş olsun. Sevgili öğrenciler, bizler sizlere güveniyoruz, aileleriniz sizlere güveniyor, tek eksik kalan sizin size güvenmeniz. Sizler de kendinize güvenerek daha iyi bir geleceğin taşları sizler olacaksınız. Sizlerin başarısı ailelerin başarısı olacak, sizlerin başarısı milletimizin başarısı, geleceğimizin başarısı olacak. Yeter ki çalışalım, yeter ki başarıda bizim de payımız olsun.” Dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HASAN BAŞYİĞİT: “MUTLU  BİREYLER YETİŞTİRMEK TEMEL HEDEFİMİZ”

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ise, “Yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlamanın coşku ve heyecanı içerisindeyiz. İnsanlığın var oluşu kadar olan eğitim kavramı, insan için vazgeçilmezdir. Çünkü insan hayatının her safhasında gerçekleşen ve ömür boyu devam eden bir süreçtir. Eğitim, bireyin olduğu kadar bireyin doğduğu andan itibaren öncelikle ailesinde başlayan ve hayat boyu öğrendikleriyle pekişen, insanın kendini gerçekleştirme çabasıdır. İnsan beşikten mezara dek süren gelişimini eğitim sayesinde tamamlayabilmektedir.  Ancak eğitim çok ciddi bir iştir. Organize ve sistemli bir şekilde yapılanması gereken sarmal bir yapıya sahiptir. Bu yapının da en önemli parçası şüphesiz ki okullardır. Bireyin hayatı boyu gerek duyacağı bilgi ve becerilerin temeli okulda atılmaktadır. Okullar bireyin toplumsallaşma sürecinin başlangıcı, hayatı deneyimlemeye başladığı yeni ve farklı bilginin sistematik bir şekilde sunulduğu ilk yerdir. Yarınlarımız olan çocuklarımızı hayata hazırlamaktan ziyade bütün olarak düşünüldüğünde geleceğimize şekil verdiğimiz, milli ve manevi değerlerimizi aktarabildiğimiz, sağlıklı nesiller yetiştirebildiğimiz yegane yerlerdir okullar. Okullar, derslikler, laboratuvarlar, kitaplar ve eğitime dahil her ne varsa çocuklarımızın geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlamaya yönelik inşa edilmiştir. Eğitim yapılan her yerde, her çalışmanın temelinde en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımız vardır. Elbette ki okulun ilk safhası da ilk öğretimdir. İlk öğretim, ülkenin kalkınmasının temelidir. Yarınları inşa etmede kullanacağımız sağlam temeller ilk öğretimde atılmaktadır. Bu hafta her ne kadar ilk öğretim haftası olarak anılsa da aslında bir haftalık süreci değil, yaptığımız bütün bir yıllık çalışmayı kapsamaktadır. Her alanda donanımlı, çalışkan, mutlu öğrenciler yetiştirmek temel gayemizdir. Öğretmenlerimiz eğitim sisteminin vazgeçilmez unsurudur. Eğitim ve öğretimde hedefler ne kadar iyi belirlenirse belirlensin dersin içeriği ne kadar iyi düzenlenirse düzenlensin o hedefler nitelikli öğretmenler ile yürütülmedikçe eğitimden beklenen sonucun alınması mümkün değildir. Öğretmenler bu anlamda geleceğimizi inşa etmektedirler. Büyük ve fedakar milli eğitim ailesi olarak bu yıl ilimizin büyün çocuklarını kuşatacak ve inşallah bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz. İyiye, güzele ve hakikate dair ne varsa ülkemiz ve çocuklarımız için hep birlikte bunu başaracağımıza olan inancımız tamdır. Kuruluşun ve kurtuluşun başkenti olan Kütahya’mızda bu yıl bütün öğrenci, öğretmen ve velilerimize ilimizin sahip olduğu tarihi, kültürel, sanatsal değerler ile doğal güzellikler ve diğer değerlerimizin anlatılması ve yaşadığı şehirde mutlu olan bireyler yetiştirmek temel hedefimiz olacaktır.

9 BİN 838 ÖĞRENCİMİZİ TAŞIMALI EĞİTİM KAPSAMINDA KÖYLERİMİZDEN MERKEZ OKULLARA TAŞIMAKTAYIZ

Geçen yıl; 1, 5 ve dokuzuncu sınıflarda uygulamaya başladığımız yeni müfredatımız bu yıl bütün sınıflarımızda eksiksiz uygulanmaya başlıyor. İlimizde 542 okulumuzda 91 bin öğrencimiz 7 bin 500 öğretmenimiz ile 2018-2019 eğitim öğretim yılına başlıyoruz.  Bu yıl ilimiz genelinde 9 bin 838 öğrencimizi taşımalı eğitim kapsamında köylerimizden merkez okullara taşımaktayız. İlimiz yatırımlarına göz attığımızda ise 13 yeni okulda 138 yeni derslikle eğitime başlıyoruz. Bunların yanında 3 spor salonu ve 1 atölye de öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Yaklaşık 18 ay önce yapımına başlanan, içinde bulunduğumuz Fatih Ortaokulu’muz 5 milyon 321 bin 980 lira maliyetle 24 derslikli inşa edilmiş olup bugün açılışını gerçekleştiriyoruz.” Diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜ SERDAR ONUR: “BİLİM DÜNYASINI FETHEDECEK GENÇLER YETİŞTİRMEYE TALİBİZ”

Fatih Ortaokul Müdürü Serdar Onur da yaptığı konuşmada, “Bu gün burada yeni eğitim öğretim yılının başlaması münasebeti ile, ilköğretim haftasını kutlamak, ayrıca bu yıl hizmete girecek olan okulumuz binasının açılışını yapmak amacı ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu mutlu günümüzde teşrif edip bizleri onurlandırdığınız, heyecanımızı paylaştığınız için okulumuz adına sizlere hoş geldin diyor teşekkürlerimi arz ediyorum. Fatih ortaokulu idareci ve öğretmenleri olarak; hayata gülümseyen, mesleğini ve görevini önemseyen eğitim kadrosuyla gençlerimizi; eğitimin, bilimin ömgördüğü kurallar ve koşullar içinde;sevgi,saygı ve hoşgörüye dayalı bir ciddiyetle, yeteneklerinin ev verdiği en üstün başarıya ulaştıracağımıza inancımız ve güvenimiz tamdır. Öğrencilerimizi; kendini tanıyan, yeteneklerini bilen,değerlerine bağlı, duyarlı, düşünen, düşündüğünü uygulayabilen, soran, sorgulayan, eleştiren, iyiden-doğrudan-güzelden yana tavır koyabilen bireyler olarak Türkiye’nin aydınlık geleceği için sağlam karakterli gençler yetiştirmek en büyük idealimizdir. Bizler, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettiği yaşta bilim dünyasını fethedecek gençler yetiştirmeye talibiz.  Sayın Veliler; amacımız, bize emanet ettiğiniz, canınızdan çok sevdiğiniz yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmektir. Yüreğinizde ki sevgiyi belleğimizde ki bilgiyi kişiliğimizde ki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz.  Sayın Valim; 1989 yılında eğitim- öğretim için hizmet vermeye başlayan okul binamız 2018 yılında devletimizin büyük imkanlarıyla sıfırdan yenilenmiştir. 24 derslik binamızda 48 öğretmen, 865 öğrencisine bu eğitim öğretim yılında hizmet verecektir. Yeni eğitim öğretim yılının okulumuz için başarılarla dolu bir yıl olmasını, hepimiz için en iyi şekilde geçmesini diliyor saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

AHMET ERBAŞ KÜTAHYA’NIN SORUNLARINI İLETİYOR

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Enerji ve Tabii Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ı …