Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / “HAYVAN DOSTLARIMIZ DESTEK BEKLİYOR”

“HAYVAN DOSTLARIMIZ DESTEK BEKLİYOR”

Kütahya Doğa ve Hayvan Severler Derneği Başkanı Sunay Birsen ve dernek üyeleri, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ı parti binasında ziyaret etti.  Doğa ve Hayvan Severler Derneği’nin yaşadığı sorun ve sıkıntıları dile getiren Birsen, Hayvan Hakları Kanununda yer alan bazı maddelerin değiştirilmesi için Milletvekili Kasap’tan destek beklediklerini ifade etti.  

Kütahya Doğa ve Hayvan Severler Derneği Başkanı Sunay Birsen ve dernek üyeleri CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ile bir araya geldi. Birsen, ilk olarak Milletvekili Kasap’ı tebrik ederek Kütahya için çok büyük bir iş başardığını ifade etti. Daha sonra Doğa ve Hayvan Severler Derneği’nin yaşadığı sorun ve sıkıntıları dile getiren Birsen ve dernek üyeleri Kasap’tan destek istediklerini belirtti. Dernek olarak hiçbir destek alamadıklarını ifade eden Birsen, “Biz Dernek olarak 1991 yılında kurulduk. Aynı yıl Çevre Bakanlığı kuruldu, Çevre Bakanlığı şu anda yok, isim değiştirdi, konum değiştirdi. Geçmiş zamanda, o zamanın koalisyon hükümetinde Çevre Bakanı vardı. O bize çok destek oldu. Biz çok istifade ettik hala onu saygıyla anarız. Kütahya’ya hayvanları besleyelim, yaralıları toplayalım diye araba hediye etti. O araba hala belediyede. Bir Derneğe verilmiş araba Türkiye’de bir ilkti. O zamanlar hayvan bakım evleriyle belediye ilgilenmiyordu, yiyeceği bizden, yurtdışından veteriner temin ederiz, getiririz, tedavilerini yaptırırız. Her türlü yük bizdeydi, sağ olsun bize maddi destek sağladı. Ama maalesef şimdi öyle bir desteği kimseden görmüyoruz.

“BİRKAÇ MADDE TAMAMEN HAYVANLARIN ALEYHİNE”

Hayvan Hakları Kanunu var, meclise yeni bir tasarı sunuldu. Fakat biz o tasarıyı olduğu gibi meclisten geçsin istemiyoruz. Bu konuda sizden destek bekliyoruz. Oradaki birkaç madde tamamıyla hayvanların aleyhine. Hayvanlar Belediyelerin bakım evlerinden toplanır, kısırlaştırılır, aşılanır, alındıkları yere geri bırakılır ancak alındıkları yer camiye yakın olmayacak, okula yakın olmayacak, çocuk parklarına yakın olmayacak. Düşünebiliyor musunuz? Bunların olmadığı bir yer neresi vardır? Şehir dışı. Zaten şu anda Kütahya Belediyemiz ve birçok belediye bunu yapıyor. Biz her gün dağ başlarında onları beslemek için debelenip duruyoruz. Hiçbir yerden maddi destek yok, üstelik şu durumlarda manevi destek de yok. Bu kanunun o maddesi bu şekilde geçmemeli. Bu konuda sizden çok önemli destek bekliyoruz. Benim sokağımda iki tane köpek var. Şu anda çocuk parkında. Çocuklar patates cipsi almışlar köpeğe uzatıyorlar. Bu kötü bir şey değil. Çocuklar sevsinler, merhamet duysunlar. Çocuklara herhangi bir zararları olmasın diye aşılarını zaten yaptırıyoruz.

İkinci bir madde var, bizi çok rahatsız ediyor. “Hayvanlara zarar verenlere hapis cezası.” Çok önemli, çok güzel, versinler ama o madde belediyeleri kapsamıyor. Şu anda hayvanlara zarar veren en kötü kuruluş belediyeler. O kanunun o maddesine belediyeleri de alması lazım. Evet, insanlar zarar veriyor, şu anda idari para cezası var. Tamam, hapis cezası olmalı ama belediyeleri de kapsamalı.

“GÖNÜLLÜYLE İŞBİRLİĞİ ŞART”

Hayvan barınaklarına gönüllü olarak bizler giremiyoruz. Hayvan barınaklarına mutlaka gönüllü kuruluşların katılımı sağlanmalı. Gönüllüyle işbirliği şart. Barınak sorumluluğunun sadece belediyenin inisiyatifinde değil, hayvanları koruma derneklerine de gözlemleme ve zaman zaman da yardım noktasında yetki verilmesi gerekir. Gönüllü kuruluşun oraya girip müdahil olması lazım. Belediye Başkanına kaç kere söyledik, “Siz bizi içeri almıyorsanız bizim içimizde zaten şüphe var. Oraya hayvan getirenlerde de var. Burada neler döndüğü hakkında, bizim girip orada bir şey yok, her şey gayet iyi dememize ihtiyacınız var” Dedik. Hayvanların durumu iyi diyebilmeliyim, ama diyemiyorum.

Milletvekili Kasap ise, belirli saatlerde hayvan barınaklarının ziyarete açık olması gerektiğini ifade ederek, bu konuyu yasa tasarısı haline getireceğini, soru önergesi sunacağını ve elinden geleni yapacağını belirtti.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

GIDA BANKACILIĞI İLE YARDIM ELİ UZANACAK

Kütahya Belediyesi Gıda Bankacılığı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Kütahya Belediye Başkanı …