Anasayfa / Esat Anık / SAHİPSİZ KÜTAHYA

SAHİPSİZ KÜTAHYA

Rıdvan Akar’ın BİR DÜNYA KURMAK isimli kitabında Hüsnü Özyeğin’ in  sahibi olduğu Finansbank’ ın 2001 krizinde nasıl büyük bir kriz yaşadığı, nasıl 84 milyon dolara düşen bankasını beş yılın sonunda 5.5 milyar dolara sattığı anlatılıyor.

Bu konunun bizi ilgilendiren tek yönü bunu nasıl başardığıdır. “tasarruf” ile. Bankanın elektriklerini kendisi kapatarak, tuvalet kâğıtlarını markasız kullanarak, kargo şirketini bile ucuzuyla değiştirerek ve daha neler neler. Tam” işten artmaz, dişten artar” atasözümüz gibi…

Bu misali ülkemizin şu zor günlerinde; yastık altındaki altınları çıkarılması, dolarların bozdurulup Türk Lirasına çevrilmesini, kemerlerin sıkılmasını önerilirken şaşaalı bir yaşam sürenleri izlediğimiz için, içimiz yandığından verdim. En üst kurumdan alt kurumlara tasarruf yapmak gerekirken dev devlet binaları, lüks makam odaları ve binlerce makam araçları da nedir? Bu doğrudan halkla alay etmek değil midir?

Gelelim bir başka konuya… Sosyal medyaya yansıdığı için ve fotoğraflarla, videolarla gösterildiği için biliyoruz. Emet’in Cevizdere Şehitliği’nde Erik Dalı oynayan folklor ekibini mi kınarsınız, Dumlupınar Şehitliği’ne çağrılan Mehter Takımı’nın laubali tavır ve giyimlerini mi bilmem? Amma en acısı Kütahya’da 30 Ağustos Kutlamaları konusu…

Büyük şehirlerden küçük kazalara kadar 30 Ağustos kutlanırken Kütahya’nın kurtuluşu olan bu günün akşamında fener alaylarının olmayışı, askeri bandoların ve kahraman askerlerimizin tören yapmayışı, sivil kuruluşların da çeşitli etkinlikleriyle katılamayışı ne acıdır… derler ki MİLLİ BAYRAMLARINI KUTLAMAYANLAR, GÜN GELİR DİNİ BAYRAMLARINI DA KUTLAYAMAZLAR.

Kamu görevindeki bir zat bana: “Bu memleket sahipsiz değildir” demişti. Doğru. Memleketin sahibi millettir. İtirazımız yok.

Lâkin; KÜTAHYANIN SAHİBİ YOK. KÜTAHYA SAHİPSİZ, VESSELAM…

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …