Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NI COŞKUYLA KUTLADIK

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NI COŞKUYLA KUTLADIK

Türk askerinin yoktan var ettiği zaferler tarih kitaplarında kayıtlıdır. Fakat 30 Ağustos 1922 Zaferi bambaşka bir savaşın zaferidir. Ülkenin Batı’sı, Güney’i, Güneydoğu’su, Başkent İstanbul süper güçlerce işgal edilmiş, sadece bir avuç toprak Anadolu’nun ortası kalmış. Padişah kurtuluşu hangi güçlü devleti ülkeyi temsil edersem ayakta kalabilirim arayışına girmiş durumda. Ülkenin yıkılmadık, yakılmadık, kan dökülmedik hiçbir yeri kalmamış. Her yer kül olmuş. Orta Anadolu’da 7-8 milyon nüfus yoksul ve perişan durumda. 1922’de nüfusun yüzde 95’e yakını okur yazar değil.

Bütün bu olumsuzluklar içinde bir Mustafa Kemal Paşa çıkıyor; olamaz, başarılamaz deneni başarıyor. Silah arkadaşlarını seçiyor, büyük meclisi kuruyor. Ordusunu düzenli bir hale getirip askerini savaşa hazırlıyor. Yunan ordusunun silah ve tahkimat üstünlüğünü inceleyen İngiliz uzmanlar, Türkler altı ayda bu cepheyi alamazlar raporu bütün düşmanları sevindirmekte, güvenlerini artırmakta. 26 Ağustos 192 sabahı Türk topçularının başlattığı atışlarla taarruz başlıyor ve 30 Ağustos 1922 günü Yunan orduları bozguna uğrayıp İzmir’e doğru kaçıyor. Yunan karargahı ile Başkomutanı Trikupis esir düşüyor. Mustafa Kemal Paşa esir Paşa’nın kılıcını almayarak “sen bizim misafirimizsin” diyerek büyük bir insanlık örneği gösteriyor. Düşman İzmir’de denize dökülüyor. Ülkenin işgal edilmiş diğer bölgeleri de düşmandan temizleniyor.

Dünyanın süper güçleri ile Lozandan eşit şekilde masaya oturup Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurma mutluluğuna kavuşuyoruz. Bütün bu başarı milli birlik ve beraberlikle oluyor. Bunun adı, bu yüce duygunun ismi KUVAY-İ MİLLİYE duygusudur.

Üniversitesi, sermayesi, bankası, tüccarı, okulları, merkez bankası olmayan bir ülkede neler yaratıldı. Ülke bugünlere nasıl geldi, getirildi; büyük insan Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Fevzi Paşa, Kazım Paşa ve yetenekli devlet adamları sayesinde 30 Ağustos 1922 Zaferi hiçbir zaferle kıyaslanamaz.Tarihi değerine, Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet duyalım. Onlara saldıran utanmazlara geçmişi hatırlatalım, gençlerimizin kurtuluş savaşını daha iyi öğrenmeleri için Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya kitabını okumaları çok önemli. Okumak güzel şey.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …