Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / TRUMP ZORDA GÖRÜNÜYOR

TRUMP ZORDA GÖRÜNÜYOR

Uzun bir bayram tatilini geride bıraktık. Bayramlar insanların, toplumun birbiriyle kucaklaşması, küslerin barışması, beraberlik içinde sevgi ve dayanışmayı canlandırarak barış içinde birlikteliği sağlayan en önemli günlerden biridir.

Bayramı geride bıraktık ama, her bayram olduğu gibi; yollarda meydana gelen trafik kazaları nedeni ile yüzlerce can kaybı ve yaralı yürekleri dağladı. Maddi hasarların ekonomiye etkisi ayrı sorun.

Ülkemizde Amerika ile yaşanan Brunson nedeni ile baş gösteren ekonomik etki, bayram nedeni ile kapalı olan piyasalar dışardaki gelişmelere odaklanmış durumda. Bu hafta piyasalar açılacak ve döviz kurlarının, faizlerin seyri piyasaya yansıyacak.

Avrupa Birliğinden, özellikle Almanya ve Fransa’dan Türkiye’ye destek vereceklerine dair mesajlar alınmakta. Avrupa ile ilişkileri geliştirmenin ülkemiz için büyük yararlar sağlayacağı kaçınılmaz olmuştur.

Trump’ın danışmanı John Bolton; Reuters Ajansına verdiği mülakatta; Rahip Brunson’un serbest bırakılması halinde; Ankara ile Washington arasındaki krizin hemen sona ereceğini söylemesi, Türkiye tarafından nasıl bir karşılık bulacak bekleyip göreceğiz. Trump’ın Avukatı ile seçimlerde kampanya yönetici Paul Manafort, Trump’un seçimlerde yolsuzluk yaptığı, bazılarına sus payı olarak para dağıttığını Amerikan halkına açıkladılar.

Trump için soruşturma yapan savcının bu konuyu da gündemine aldığını basından öğreniyoruz. Trump’ın başı iyice dertte. Kasım seçimlerinde Trump, Temsilciler Meclisi’nde ve Senoto’da beklediği sayıda Senör ve temsilciler Meclisi üyesi kazanamazsa Başkanlık’tan da düşürülebilir. Gerçi yerine geçecek yardımcısı Trump’tan geri kalan biri değil. Mike Pence Evanjelik ve İsrail’in adamı. Her şeye rağmen Türk siyaset ve devlet adamlarının diplomatik kanalları işleterek Amerika ile aramızdaki sorunların çözümü için yol haritası çizerek, dostluk ve ortaklığı eski düzeye getirerek yeni bir sayfa açması, ülkemizi rahatlatacaktır. Temennimiz diplomasinin çözüm bulmasıdır.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …