Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / HAYME ANA 737. YILDÖNÜMÜNDE ANILACAK

HAYME ANA 737. YILDÖNÜMÜNDE ANILACAK

  1. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri her sene olduğu gibi bu sene de Kütahya’nın Domaniç ilçesi Çarşamba Köyü’nde gerçekleştirilecek.

Devlet Ana olarak da anılan Osman Gazi’nin ninesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve Gündüz Alp’in eşi Hayme Ana’yı obasının Domaniç’in Çarşamba ovasına başarıyla göç etmesini temsilen göç hareketini yaşatmak amacıyla gerçekleştirilen Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, her yıl Eylül ayının ilk haftası geleneksel olarak kutlanıyor. Etkinlikler İlçe Merkezi ile Çarşamba Köyünde bulunan Hayme Ana türbesi ve tören alanında gerçekleştiriliyor. Bu sene de 31 Ağustos saat 12.30’da Mevlit Programı ile başlayacak etkinlikler, 2 Eylül Pazar günü Domaniç Çarşamba Köyü Tören alanında devam edecek. Hayme Ana’yı anma ve Göç Şenlikleri kapsamında Mehteran , Kılıç Kalkan ve Atlı okçuluk gösterileri yer alacak.

HAYME ANA KİMDİR?

Hayme Ana; Gündüz Alp’in eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, Osman Gazi’nin ninesidir. Adına türbe yaptırılan ilk Türk anasıdır. Bu topraklarda ulu çınara can veren yüce şahsiyet dünyaya barış, huzur, adalet, hoşgörü ve medeniyet getirmiştir. ‘Cennet anaların ayaklarının altındadır’ hadis-i şerifindeki övgüye mazhar olan analardandır. Türkmenistan’ın Horasan bölgesinden yola çıkarak 3 bin 500 km’lik bir yürüyüşle önce Ahlat, sonra Suriye Halep’e ulaşan Kayı Boyu’nun Beyi GÜndüzalp’in Fırat Nehrini geçerken boğulması üzerine Kayı Aşiretinin başına Hayme Ana geçmiştir. Güçlü kişiliği ile liderliği eline alarak Kayı Boyu üzerinde nüfuz sahibi olan Hayme Ana, uzun bir yolculuktan sonra aşiretini Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat’ın ikta olarak verdiği Ankara’nın Karacadağ bölgesine, daha sonra Domaniç ve Söğüt’e yerleştirilmiştir. Hayme Ana bu uzun yolda karşılaştığı savaşlarda cengaverliği ile yer almıştır.

HAYME ANA KELİMESİNİN ANLAMI

Hayme kelimesi Osmanlı Türkçesinde “Çadır” (otağ) manasına gelmektedir. Osmanlıda çadır kelimesi devlet manasında da kullanılmıştır. Hayme Ana ismi ise çadır anası, çadırın direği ve “Devlet Ana” olarak anlam kazanmıştır.

Bu habere de bakabilirsiniz

GIDA BANKACILIĞI İLE YARDIM ELİ UZANACAK

Kütahya Belediyesi Gıda Bankacılığı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Kütahya Belediye Başkanı …