Anasayfa / Esat Anık / BİRLİK ZAMANI “Birlik olmalı birlik, böyle yaşanır dirlik.” E.A.

BİRLİK ZAMANI “Birlik olmalı birlik, böyle yaşanır dirlik.” E.A.

 

Zor günlerden geçiyoruz. Yine etrafımızda bizim zafiyetimizi bekleyen sansar komşular, hatta komşu bile olmayan amma çakal müttefiklerimiz var.

Böyle günde ve bu konuda siyaset yapmayacağız elbette… Burada devletimizin ve milletimizin bekası söz konusu. Birlik olmanın da tam zamanı.

Ben daha çok uluslararası değil de dahilden, içimizden düşüncelerimi belirtmek istiyorum.

İkinci seferdir dolara karşı bir tepki başlatılıp dövizlerin Türk Lirası’na çevrilmesi açıklandı ya… İşte bir siyasi partimizin genel başkanı “partimizin dövizlerinin Türk Lirası’na çevrilmesi talimatını verdim” buyurmuş.

Devlet siyasi partilere yardımı Türk parası olarak verir de bir siyasi parti bunu niye dövize çevirir ki? Ticari işletme midir partiler? Yoksa bizim paramıza güvenemedikleri için mi dövize çevirmişlerdir? O zaman da vatandaşa talkın verirken bu salkımı yutmak nedir?

Ve acaba tüm partilerimizin döviz hesapları var mıdır, bu bir partimize has bir durum mudur? En önemli konu da partilerin ya da derneklerin döviz hesabı olması normal midir? Bildiğimiz bir konu değil. Bizim esas sözünü ettiğimiz şey vatandaşın döviz biriktirmesini ya da elinde tutmasını hainlik görüp, kendi partisinin hesaplarında dövizin olmasıdır. Ve acaba eski yeni tüm siyasi kadroların ( özellikle bakanlar, milletvekilleri) dövizleri yok mu? Onlardan niye ses yok, hep vatandaş… Örnek olması gerekenler bu kadrolar değil mi?

Velhasıl; vatandaşın tek tek baktığınızda büyük döviz birikimleri yok. Toplamda evet bir birikim söylenebilir. İşadamları ve uluslararası ticaretle uğraşanlar ise mecburen döviz kullanacaklar sistem gereği. Yani, karışık durumlar…

Olsun. Türk Milleti basiretini, vatan sevgisini gösterip dövizlerini bozdurmaya koştu. Bu, diğer ulusların dikkatinden kaçmadı elbette…

* * *

(Burada kısacık bir not:  Ülkemizde bulunan yabancılar, zorunlu konuk edilenler şu bir haftalık sürede, az döviz bozdurup çok kârlı alışverişler yaptılar ülkemizde…  Gariban gördüğümüz, bize sığındılar dediğimiz milletlerin mensupları bile büyük mağazaları nerdeyse talan etti İstanbul’da. Gözümle gördüm.)

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …