Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / AVRUPA BİRLİĞİNİN ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMİ

AVRUPA BİRLİĞİNİN ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMİ

Amerika’nın ekonomik baskılarına ülkemizin bütün sosyal kurumları ortak direniş birliği içinde çare üretme çabasındalar. İş dünyasının iki büyük kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ortak açıklama yaparak nelerin yapılması gerektiğini kamu oyuna açıkladılar. Türkiye Büyük Millet Meclisinde toplanarak siyasi partilerinde ortak bir bildiri ile yapılması gereken siyasi rotayı açıklamaları çok olumlu sonuçlar yaratacaktır. İç Barış dış barışın önünü açacaktır.

Avrupa Devletlerinin Türkiye’ye karşı tutumları çok olumlu. Amerika yalnızlaşma ile karşı karşıya. Olaylar gösteriyor ki; Çin ve Rusya ile iyi ilişkiler kurmak elbette gerekli ama AVrpa’Nın önceliğinin, ekonomik, teknolojik ve siyasi önceliği hepsinden önemli. Türkiye’nin teknolojik ihtiyacını Avrupa ülkeleri karşılamakta. İş Dünyası önerilerinin başında Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması gerektiğini vurguluyor.

Avrupa ile geçmişte yaşanan sert politika  ülkeye zarar verdiğini biliyoruz. Diplomasi dilinin dışına çıkılırsa, iç politikada prim yapılabilir ama, dış siyasette çok zararlar yaratıyor.

Diplomaside çizgi ve sınır, ölçü, dil çok önemli. Avrupa’nın lideri ve ekonomik gücü sayılan Almanya’nın şansölyesi  Merkel’in yaklaşımı ülkemiz için çok olumlu. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’la buluşması Avrupa Birliği ile aradaki buzları eritecektir. Olaylar gösteriyor ki, Türkiye Avrupa Birliği topluluğu içinde mutlaka yer almalıdır.

Birliğe ortak olmak için istenen kriterler Türkiye’de hukukun üstünlüğünün sağlanması, adaletin siyasetten ayrılması ön koşulların ilkini teşkil ediyor. Öyle ise evimizin içini Avrupa standartlarına uygun hale getirelim.

Amerikan mallarına uygulanan gümrük vergisi bir misillemedir. Karşılanan finans zorluklarının milletle dayanışma içinde aşılacaktır. Yeter ki öfkeyi bırakıp, diplomasi ile çözüm arayalım.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …