Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / TÜRKİYE AMERİKA ARASINDA UZLAŞMA OLACAK MI?

TÜRKİYE AMERİKA ARASINDA UZLAŞMA OLACAK MI?

.

Türkiye Amerika ile 1950 yılından beri stratejik ortak ve NATO’da müttefikimiz zaman zaman Amerika Türkiye’ye karşı olumsuz, katı tutum takınsa da diplomasi olumlu yola koydu. Kıbrıs Barış harekatında silah ambargosu uyguladı. Sıkıntıya soktu. Zaman içinde diplomasi çözdü ilişkiler düzeldi.

Papaz Brunson Amerika için ne kadar değer verilen önemli bir kişi imiş ki; Türkiye ile her türlü ilişkiyi kesecek önlemler alma girişiminde bulunmakta.

Amerika’da 6 Kasım’da Senato’nun 1/3’ünün ve 435 kişilik temsilciler Meclisi’nin tamamının yenilenecek bir seçim var. Papaz Brunson EVANJELİK bir Protestan.

Evanjelik protestanlar Amerikan toplumunun yüzde 40’ını oluşturmakta. Donald Trump’ın başkan yardımcısı Mike Pence’de Evanjelik kiliseye bağlı bir kişi Protestan.

Evanjelizm kökten dinci Protestanlık inancı İsa’nın gökten inerek dünyaya hakim olması için İsrail’in zafer kazanmasına inanıyorlar. Seçimleri Trump kazanmak için büyük bir oy potansiyeli olan Evanjeliklerin oyunu alabilmek ve iktidarını güçlendirmek için Papaz Brunson’u hapisten kurtarmakta kararlı görünüyor. Türkiye üzerindeki baskının nedeni seçim olduğuna göre; çözüm yolu bulununcaya kadar karşılıklı müzakereler devam edecektir. Amerika’ya giden Türk heyeti umarım çözüm yolunda başlangıç olur. Türkiye’de ekonomi bu olaylar nedeni ile frensiz bütün bir biçimde irtifa kaybetti. Doların yükselmesi piyasanın bütün seyrini değiştirdi. Çarşı, pazarda nereye baksan etiketlerdeki fiyatlar korkutucu. Özellikle petrol fiyatları bütün gıdanın, eşyanın fiyatlarının artmasına neden oluyor.

Ülkemiz, Devletimiz, siyasetçilerimiz, diplomatlarımız, diplomasidilinin gereklerini yaparak, kullanarak çözüme ulaşacaklardır. Seçenekler elbette vardır. Dövizin yükselişi nasıl önlenecek, çare aranmakta.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …