Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN EĞİTİM-HUKUK-DEMOKRASİ-TEKNOLOJİDE KALİTE GEREKLİ

GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN EĞİTİM-HUKUK-DEMOKRASİ-TEKNOLOJİDE KALİTE GEREKLİ

Uzun yıllardan beri eğitim ve öğretimde kalite kaybı yaşadığımız görülüyor. Gerek üniversite sınavlarında gerekse liselere yerleştirme veya Pisa sınavlarında başarısız bir durumla karşı karşıyayız. Dünya sıralamalarında çok geri sıralarda yer almaktayız. On yıllarca başarı oranı gerilemekte. Bunun nedenleri, çözüm yolları, kalitenin, başarının yükseltilmesi için neden çareler üretilmiyor acaba. 1962-1980 arası Kütahya Lisesi çok başarılı idi. Eğitim-öğretim yönünden Türkiye’de parlak çizgileri vardı. Evvela eğitim-öğretim programlarında köklü bir düzenleme gerektiğinde birleşmek gerek.

Öğretmen yetiştiren fakültelerin yetiştirdiği, mezun ettiği öğretmenlerin nitelikli, branşında başarılı olup olmadığına çok önem vermesi gerek. Basında görüyoruz ki branşındaki soruları çözemeyen öğretmenler  çoğunlukta.

Başarısızlığı öğrenciyi yetiştiren öğretmen ve kurumda aramamız gerekiyor. Ezberci eğitim ve öğretime ve diploma alma anlayışından hızla uzaklaşıp araştırıcı, bilgi üreten programla öğretmen ve öğrenci yetiştirmeliyiz.

Çok önem verdiğim Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan şahsen beklentim öncelikle bir Milli Eğitim Şurası toplayarak ülkenin eğitim-öğretim sorunlarını tartışmaya açarak Şura’da önem veren, Ar-Ge çalışmalarını öne çıkaran, hukukun üstünlüğüne önem veren, yargının tarafsız işleyişini öne çıkaran, demokrasinin eksiksiz işleyişini sağlayan, bilime dünya standartlarında uygulayan, ülkede bütün kesimlerle barış, dünyada da barış ilkelerine bağlı bir program uygulayarak saygınlığını zirveye çıkarabilir.

Bütün bunlar eğitimde yapılacak yeni program uygulamaları ile sağlanabileceğine inanıyorum.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …