Anasayfa / Esat Anık / TEMİZLİK

TEMİZLİK

Temizlik imandandır buyrulmuş. Yani temiz olmayanların imandan söz etmesi abes demek oluyor böylece. Ya da imanlı olan insanlar aynı zamanda çok temiz olmak zorundadırlar.

Kimseye adabı muaşeret dersi verecek değiliz elbette. Lakin gördüğümüz, bildiğimiz şeyleri de halkımızla paylaşmak zorundayız.

Seyahat etmeyi, başka şehirler ve insanlar tanımayı olanaklarımız elverdiği ölçüde seviyoruz. Bu nedenle de birçok şehri ve o şehrin halkını tanıma imkânımız oldu. İşte oralarda gezip kültürlerini, yemeklerini, şive ya da ağızlarını öğrenelim derken etrafı da kolaçan etmeyi ihmal etmiyor, sonra da bu gördüklerimizle kendi şehrimizi mukayese ediyoruz. İşte bu mukayese de bu tip yazılar yazmamıza sebebiyet veriyor.

Kütahya’ mızda sokaklarda dolaşırken yerlere dikkatlice bakınız lütfen… Her yerde tükürük hatta (affedersiniz) balgamlar göreceksiniz. Bu başka şehirlerde de var demeyiniz. Elbette her şehirde böyle insanlar var yerlere tüküren. Fakat bizim şehrimiz bir başka… Bu konuda rekoru kimseye kaptırmayacak gibi duruyor. Bu pislik belediyenin gayretiyle yahut esnafın kapılarının önünü süpürmesiyle temizlenecek gibi değil. Süpürgeyi vurdunuz mu her yere bulaştırırsınız. (Nereden girdin bu pis konuya diyeceksiniz, haklısınız.) O nedenle halkımızın temizliği çok önemli.

Bir anket yapın Kütahya’da ve sorun. Bu “temizlik imandandır” Hadis-i Şerifini biliyor musunuz?” deyin herkes bildiğini söyleyecektir. İmanlarını kimselere sorgulatmazlar bile. Amma ülkemizin, sokakları en tükürüğü ve balgamı çok şehri bizimkidir maalesef.

Bir de bağıra bağıra küfürlü konuşma âdetimiz. Şehrimizin en işlek caddesi, Cumhuriyet Caddesi Sevgi Yolu’nda yürürken etrafında aile mi var, çocuklar mı var, kadınlar mı var hiç aldırış etmeden yanındakine ya da telefonda konuştuğu kimseye galiz küfürlerle hitap eden, güye derdini böyle anlatan ya da kendini böyle ifade eden insanların çokluğuna hayret edeceksiniz. Yeter ki gözünüzü ve kulağınızı sokaklara açınız. Bu gayrı ahlâkî davranışlardan halkımızın bir an evvel kurtulması gerektiğini düşünenlerdenim.

Ahlâk demişken de Hz. Peygamberimizin şu önemli Hadisi-i Şeriflerini aklımızdan hiç çıkarmayalım:

“Ben, güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim.”

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …