Anasayfa / Esat Anık / OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

Bu ismi duyanların (özellikle de yaşları kırkın üzerindeyse) akıllarına hemen İstanbul’un o meşhur Olgunlaşma Enstitüsü gelir. Bir zamanlar defileleri, orada yetişen manken, stilist ya da terzileri medyada büyük yer tutardı.

Bu kurum şimdi Kütahya’da… Afyon ve Uşak bu konuda Kütahya’ya bağlı… Ve Enstitümüz şu sıralar İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile ortaklaşa olarak Beyhan Sultan’ın Sanduka örtüsü “Puşide” yi işlemekteler.
İlgilenenler, meraklıları, ya da burada çalışanların yakınları haricinde pek kimsenin bu önemli kurumun varlığından bile haberdar olduğunu sanmıyorum Kütahya’da…

Germiyan Sokağına girdiğinizde hemen sol tarafta o eski konaklardan birinin kapısında tabelasını göreceksiniz. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı enstitü, 2016-2017 eğitim öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Enstitü, Germiyan Sokağında bulunan (Dumlupınar Üniversitesi tarafından Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilen) Seyhan Konağında faaliyet göstermektedir.

Peki, bu enstitünün faaliyet alanları nelerdir?

ENSTİTÜ BÜNYESİNDE
Ø Araştırma
Ø Tasarım ve üretim
Ø El Sanatları Teknolojisi/ El Sanatları
Ø El Sanatları Teknolojisi/ Nakış
Ø Giyim Üretim Teknolojisi
Ø Sanat ve Tasarım

Alanında 3 Görevlendirme İdareci, 9 Öğretmen, 14 Usta Öğretici ile eğitim, AR-GE ve üretim çalışmaları yapılmaktadır. Okul Müdiresi Hatice GÖREN’dir.
Enstitü hakkında daha geniş bilgi edinmek isteyenler lütfen belirttiğim adrese gidip ziyarette bulunsunlar. Güler yüzlü, zarif idareci ve öğretmenler tarafından mutlaka güzel karşılanacak ve bilgi edinebileceklerdir.

Bu arada beni daha çok ilgilendiren bir söylenti…
Bu söylentiye göre, Enstitünün bulunduğu tahsisli konaktan daha büyük olan hemen yanındaki mülkiyeti Milli Eğitim Müdürlüğünde olan bir konağın bu Ensititü’ye verileceği, Sayın Valimiz Ahmet Hamdi NAYIR’ın da konuya çok sıcak baktığı ve yakinen takip ettiği, ancak halihazırda işlemlerin neticelenmemiş olduğudur.

Çok sayıda proje ile atılım yapmayı bekleyen enstitünün şimdiki konakta bu projelerini uygulaması zor. Bu nedenle bir an evvel tahsisin gerçekleştirilmesi, reklamının ve duyurularının daha geniş kitlelere aktarılması hem kültürümüz-folklorumuz, hem de şehrimizin tanıtımı açısından yararlı olacağı kanaatindeyim.

Bu habere de bakabilirsiniz

ÜRETİM VE DEMOKRASİ İLE KALKINMA YOLLARI

Türkiye özelleştirme adı altında elindeki fabrika ve işletmeleri yok pahasına sattı. İhracata dönük üretim geriledi. …