Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / KENAN UZMAN: “ÖRNEK BİR MİLLETVEKİLİ PROFİLİ ORTAYA KOYMAK İSTİYORUM”

KENAN UZMAN: “ÖRNEK BİR MİLLETVEKİLİ PROFİLİ ORTAYA KOYMAK İSTİYORUM”

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya 3. Sıra Milletvekili Adayı Kenan Uzman ve partililer gazetemize seçim ziyaretinde bulundular.

Ekspres Gazetesi Sahibi Semra Sarıışık Tozaraydın ve Nadi Sarıışık ile bir araya gelen Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya 3. Sıra Milletvekili Adayı Kenan Uzman, seçim süreci ve adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu. Kütahya ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Uzman, “Termalden, madenlerimize kadar, lojistik imkanlarımıza kadar 7 bin yıllık tarihimiz var. Kültür, turizm ve medeniyet şehri burası ama bunların hiçbirisini maalesef Kütahya ekonomisine kazandıramadık bugüne kadar. Termalle ilgili yıllık 1 milyar 300 milyon insan turizmde yer değiştiriyor. Türkiye’nin geçen yılki turizm geliri 26 milyar dolar, 2023 hedefi 50 milyar dolar. Bizim Kütahya’da yatak kapasitesi 3 bin 500, dokuz tane termalimiz var. Afyonkarahisar’da birçok yerde termal olmayan sıcak su var, 25 bin yatak kapasitesi var. Çok uzak değil, 90 kilometre ve biz yapamıyoruz maalesef. Benim amacım Kütahya’ya hizmet etmek, başka amacım yok. Tabiki ülke genelinde partimi daha ilerde temsil etmek durumundayım ama özellikle de Kütahya için çalışmak istiyorum.” Diye konuştu.

“KÜTAHYA’NIN SORUNLARINI ARTIK ÇÖZMEK GEREKİYOR”

Tek amacının Kütahya’ya hizmet olduğunun altını çizen Uzman, “Birçok ilçeye gittik, birçok yeri dolaşık, en çok karşılaştığımız cümle, “Bugün ziyarete geliyorsunuz ama yarın vekil olduğunuzda kimse bize gelmiyor, uğramıyor” diyorlar. Hakikaten herkes çok haklı, bende aynısını söylüyordum çünkü. Ama eğer benim imkanım olursa örnek bir milletvekili profili ortaya koymak istiyorum, çıtayı biraz yukarı çıkartmaya çalışacağım inşallah. Eğer fırsat bulursam bunu Kütahya’ya göstermek istiyorum. Kütahya’nın sorunlarını gerçekten artık çözmek gerekiyor. Kan kaybediyoruz. Şu anda Zafer Kalkınma Ajansı’nın bir raporu var. Şu anda Kütahya’nın nüfusu 572 bin, 2023’te 565 bine düşeceğini öngörüyorlar.” Dedi.

“ÖĞRENCİLERİ BURADA TUTMAKLA İLGİLİ SIKINTILAR VAR”

Üniversite ve Kütahya ile ilgili bir bütün göremediğini belirten Uzman, “Üniversite’nin şehre bilimsel anlamda katkısı olduğunu düşünmüyorum. Ekonomik anlamda zaten öğrenciye dayalı bir şehir haline geldik. Ama öğrencileri burada tutmakla ilgili sıkıntılar var. Bunların hepsi yatırımlarla alakalı şeyler. Yeni yerler açılacak, mekanlar açılacak, yatırım geldiği zaman şehre de başka şeyler kendiliğinden gelecek. Ben aynı zamanda emlakçılık yaptığım için Dumlupınar Üniversite’nin karşısı Kirazpınar denilen mevkiide yapılaşma var. Orayı öğrenci kenti gibi düşünüyorlar. Öğrenci oraya giderse buraya gelmezse yarın buraları yine ölecek. Kütahya’da iş imkanları da biraz kısıtlı. Kafelerin çoğunda üniversite öğrencisi çalışıyor. Gençlerden de bizlere çok soru soran var. İlk soruları “Kütahya için ne yapacaksınız?” oluyor. Kendi istekleri anlamında işsizlikle ilgili sıkıntıyı dile getiriyorlar. Kütahya’nın komşu illerle açığını nasıl kapatacaksınız gibi buna benzer sorular geliyor. Herkes konunun farkında. Tabi bu durum sandıklara nasıl yansır bilmiyoruz. Biz şu anda öğrenciye endeksli bir il haline geldik, başka bir kaynak kalmadı. Zaten gelir seviyesi asgari ücret ve emekli emekli kenti şeklinde. İş sahası var diyorlar ama ben çok yeterli olduğunu düşünmüyorum.” İfadelerine yer verdi.c

“KÜTAHYA MARKA ŞEHİR HALİNE GELEBİLİR”

Kütahya’da tüketilmeyen şeyler olduğunu ve bunun fır fırsat olduğunu bile getiren Uzman, “İyi şeyler olması gerekiyor. Kütahya’nın fırsatları, imkanları var. Her şey tüketilmiş olsaydı Kütahya’da yapacak bir şey kalmayacaktı. Ama şu anda tüketilmeyen o kadar çok şey var ki… Bu durum aslında Kütahya için bir fırsat. Her şey sanayi yatırımı da değil. Kütahya marka şehir haline gelebilir. Kütahya UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girdi. 8 ay oldu, 8aydır bununla ilgili bir çalışma yapıldığını ben görmedim. En azından faaliyet planı, yapılması gerekenler net açıklanmıyor, insanlar bilgi sahibi olmuyor.” Dedi.

Ziyaret de Milliyetçi Hareket partisi idarecileri de hazır bulundular.

Bu habere de bakabilirsiniz

19 MAYIS 19.19’DA KÜTAHYA’DA ATABARI OYUNU SAHNELENDİ

Kütahya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte 19 …