Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / ADİL ÖZKAN İYİ PARTİ’DEN ADAY ADAYI ”HİZMET İÇİN ADAY ADAYI OLDUM”

ADİL ÖZKAN İYİ PARTİ’DEN ADAY ADAYI ”HİZMET İÇİN ADAY ADAYI OLDUM”

Siyasi partilerde aday adayları şekillenmeye devam ediyor. Emekli eğitimci ve aynı zamanda sanat adamı olan Adil Özkan İYİ Parti den Milletvekili aday adaylığını resmen açıkladı. 

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçimler öncesi siyasi partilerin YSK ya milletvekili aday listesine teslim etme süresi artık doluyor. Partilerin genel merkezleri YSK ya listelerini 21 Mayıs pazartesi günü mesai saati doluncaya kadar yani saat 17:00’a kadar listelerini teslim etmek durumundalar. İYİ Parti den Milletvekili aday adaylığını açıklayan Adil Özkan, “Her seferinde umutlarımızı tazeledik. Yurdumuz için, kardeşlik, barış için mücadele verdik, dış mihrakların oyununa gelmedik, gelmeyeceğiz. Seçimler, vatanım, milletim ve de Kütahya için hayırlı olsun. Hizmet için aday adayı oldum.  Ülkemizin İYİ olması için İYİ Partiye ihtiyacı var. Ekonominin düzelmesi pahalılığın ortadan kalkması için İYİ Kadrolara ülkemizde ihtiyaç var. Ekonomiyi güven yönetir. Siyasi iradenin en temel görevi bu güveni sağlamaktır.” Diye konuştu.

Adil Özkan Kimdir?

1941 Kütahya doğumlu. Annesi ev hanımı, babası sağlık memuru emeklisi. Ortaokul ve Liseyi Kütahya’da okudu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Lisansını Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde tamamladı. 19.02.1972-19.02.1974 yılları arasında Kayseri-Zincirdere’de bulunan Hava İndirme Tugayı’nda Komando Paraşütçü olarak Yedek Subaylığını yaptı. Eşi, Kütahya Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi branş öğretmenliğinden emekli oldu. Şair ve Bestekardır, şiir kitabı basılmıştır. Kırın üzerinde bestesi var. TRT arşivinde TRT denetiminden geçmiş Türk Sanat Müziği eserleri bulunmakta. MESAM üyesidir. Bir kız, bir erkek çocuğu var. Oğlu, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi. Kızı, özel bir şirkette İnsan Kaynakları Sorumlusu.

Tarih branşı dışında güzel sanatlar ile ilgilenmekte. İlkokul sıralarında resim yapmaya başlamış ve hiçbir zaman bırakmamış. Çini sanatına 1958 yılında Mehmet Üstünkaya ve Halit Balaban’ın sahip olduğu Öz Çini Fabrikası’nda başladı. Uzun yıllar çini tabağa portre çalıştı. Ressam Hakkı Ermumcu ile beraber çini portre çalışmalarında bulundu. Bilhassa Elhamra Çini Atölyesinde, Ahmet Kerkük ve Enver Ertan’ın yardımları ile yıllarca çini tabak işledi. 1963-1966 yıllarında Ankara’da ressam Eşref üren’den ders aldı. Kütahya’da Ahmet Yakupoğlu’nun atölyesinde bulundu. Fatih Lisesi Müdürü iken, Kütahya Valisi Refet Üçelli zamanında, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda ‘Çinicilik Dersi’ni müfredat programına aldırdı ve uygulamaya başlattı. Sonraki yıllarda sanat okulunda ‘Çini Bölümü’ açıldı, diğer orta öğretim okullarında da ders olarak gösterildi.

Kütahya Valisi Erdoğan Atasoy zamanında, Ahmet Yakupoğlu’nun girişimi ile kurulacak olan Kütahya Güzel Sanatlar Lisesi’nin arsa bulamama problemine, rektörlük izni ile müdürü bulunduğu Kütahya Meslek Yüksek Okulu arazisinden 15 dönüm yer verilerek okulun kurulmasına yardımcı oldu. 1980’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Kütahya Meslek Yüksek Okulu Müdürü iken, okuluna ‘Çini ve Seramik’ bölümünü kurdu. 1983 yılında Kütahya’da ilk elektrikli çini fırınını yaptırdı.

16 Kişisel sergi açtı. Kütahya’da yapılan Uluslararası 5. Çini Sempozyumu-Çini Yarışması’nda jüri başkanlığı yaptı. Makedonya’nın Manastır şehrindeki Atatürk Müzesi’nde ve Yunanistan’ın Selanik şehrindeki Atatürk Evi’nde çini eserleri bulunmakta. Kütahya KÜSAD’ın sanatçı üyesidir. Kütahya Tanıtım Vaktı başkanıdır. 2013 yılında sanat alanındaki başarılarından dolayı Moskova Akademisi tarafından “World’s Academiy of Art” diploması ile ödüllendirilmiştir.

Sivil Toplum Kuruluşlarındaki Görevleri

Kütahya İlinden Yetilenler Derneği Üyeliği ve Merkez Şube Başkanlığı, KÜSAD Güzel Sanatlar Derneği Üyeliği, Kütahya Valiliği Çevre Bakanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği,Hazine Müsteşarlığı adına Kütahya Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliği, 2001-2017 Kütahya Tanıtım Vakfı Başkanlığı, Yardıma Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Mütevelli Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Turizm Derneği Başkanlığı, Kütahya Eğitim Dostları Vakfı Mütevelli Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Kütahya Özel Dostlar Eğitim Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği, Kütahya Ekspres gazetesi köşe yazarlığı.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

AYNUR SEZER: “YETER Kİ ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE NİYET EDELİM VE BU YOLDA BİRLEŞELİM”

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer, İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk, …