Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ NAYİR:” ŞEHRİN TÜM KAMERALARI ÇALIŞACAK”

VALİ NAYİR:” ŞEHRİN TÜM KAMERALARI ÇALIŞACAK”

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan “Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin Kütahya’da güvenli ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilmesi amacıyla Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında “Seçim Güvenliği Toplantısı” gerçekleştirildi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi öncesi, seçim günü ve seçim sonrası alınacak güvenlik tedbirleri hakkında siyasi parti temsilcileri, il idare şube başkanları ve kaymakamlarla bir araya geldi.

“SEÇİMLER GEÇİCİ, ANLAYIŞLI OLMALIYIZ”

İlk olarak siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, her seçim dönemini sorunsuz şekilde tamamlayan Kütahya’nın siyasi parti teşkilatlarının desteğiyle 24 Haziran’da da huzurlu bir seçim gerçekleştireceğini söyledi. Seçim sürecinde anlayış vurgusu yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Siyasi parti il başkanlarıyla bir araya gelip seçim sürecini ilimizde en iyi şekilde yöneterek toplumun huzurunu bozmadan, toplumla birlikte olarak bu seçim sürecini yönetmeliyiz. Kütahyamız demokrasi kültürü açısından çok büyük mesafe kaydetmiş, davranışlarıyla demokrasiyi özümsediğini gösteren bir yapı içerisinde hareket etmiş, anlayışlı, kişilerin birbirlerini yormadığı bir il olarak bizim gözümüzde kıymet ifade ediyor. Seçim sürecinde il başkanlarımıza, parti teşkilatlarımıza önemli görevler düştüğünü biliyoruz. Seçim geçici bir şeydir, sonrasında yine biz toplumun bütün kesimleriyle birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bu süreç içerisinde ne kadar anlayışlı davranır, ne kadar birbirimizi idare edersek daha sonraki huzurumuz da aynı şekilde sürdürmüş olacağız. Bundan önceki seçimlerde olumsuz diye saydığımız hiçbir olayımız yok. Kütahya olarak biz seçim ve demokrasi olgunluğunu taşıyan bir il olarak övünüyoruz. Bundaki payların büyük bir kısmı da ben inanıyorum ki parti il başkanlarımızın göstermiş olduğu anlayış ve hakimiyetten kaynaklanıyor” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir siyasi parti temsilcilerinin ardından İl İdare Şube Başkanlarıyla İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda bir araya geldi.

Sahip olunan değerler içerisinde demokrasinin önemine dikkat çeken Vali Nayir,  “Demokrasinin vazgeçilmezi de seçimlerimiz. Seçim dönemi yalnızca seçim hakimlerimizin yürüttüğü bir çalışma değil il idare şube başkanlarımıza da düşen görevler var” dedi.

“MİLLİ İRADE SANDIĞA YANSIMALI”

Seçim sürecinde kamu kurumlarına önemli görevler düştüğünü belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir yaşanabilecek en küçük olumsuzluğun bile düşünülmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, alınan tedbirlerin de gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Milletin iradesinin sandığa en net şekilde yansıması için her kurumun üzerine düşen görevi büyük bir titizlikle yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Vali Nayir, “Seçimlerimiz yargı denetiminde yapılan bir süreç ama emniyet, asayiş hizmetleri başta olmak üzere birçok kurumumuza da düşen görevler var. Her bir kurum kendisine düşen görevler konusunda ön hazırlıklara başladı. Emniyet ve jandarmamız seçimin huzur iklimi içerisinde, baskının olmadığı, propaganda çalışmalarının huzur içerisinde, milli iradenin sandığa en net şekilde yansıyacağı bir dönemin oluşması için daha öncesinden başlayan çalışmalarımızı emniyet ve jandarmamız başlattı. Hep birlikte hareket ettiğimiz takdirde bu süreci başarılı bir şekilde yerine getirmiş olacağız. Kütahya özelinde baktığımızda biz seçim suçu sayabileceğimiz çok önemli bir hadiseyle karşılaşmadığımızı da memnuniyetle ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRİN TÜM KAMERALARI ÇALIŞACAK”

Şehirdeki mobese sistemlerinin tamamının devreye gireceğini ve okullardaki kameraların da güvenlik tedbirleri açısından çalışır vaziyette olması gerektiğinden söz eden Vali Nayir, “Oy kullanma mahallerimiz olan okullarımızla ilgili Milli Eğitim teşkilatımız mutlaka özel tedbirlerini alacak. Günler uzun, karanlığa kalmadan seçimi tamamlamış olacağız ama yine de okullarımız aydınlatma tedbirlerini de düşünsünler. Seçimle ilgili olarak diğer kuruluşlarımıza düşen görevler var. Belediyemiz ve İl Özel idaremiz yol çalışmalarını seçim tarihine göre planlamalı, seçim tarihinde kapalı bir yolumuzun olmaması lazım. Seçim günü aksamaması gereken hizmetlerimiz var. Elektrik kesintilerine karşı, sağlıkla ilgili almamız gereken tedbirler var. Bütün kamu kuruluşları da o güne ait çalışmalarını tekrar bir gözden geçirip, o gün herhangi bir aksaklığa meydan vermemeli. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz engellilerden gelen talepleri mutlaka değerlendirecekler. Engellilerimizin de iradesinin sandığa yansıması için gerekli çalışmaları yapacaklar. Okullarımızda kamera sistemleri varsa o gün mutlaka çalışsın. Genel manada şehrin tüm kameralarını güvenlik tedbiri olarak çalışır görmek istiyoruz. O gün herkes kendini rahat hissetsin. Bunu da biz emniyet ve jandarmamız aracılığıyla kontrol etmiş olalım” şeklinde konuştu.

“TARAFSIZLIK KAMUNUN İLKESİDİR”

Seçim sürecinde sıkıntı ve şaibe oluşturabilecek herhangi bir davranıştan kaçınılması gerektiğinin altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sandık kurullarında görev alacak personelimizin kamuyu temsil edebilecek nitelikte olması önemli. Kamu görevlisi olmanın bir şartı tarafsızlık ilkesidir. Herkesin bir siyasi fikri elbette var, herkesin bir oyu var ama kamu görevlileri siyasi tavrını belirlemeyecek, tarafsız olacak ve kurum amirlerimiz de bu konuda dikkatli olacaklar” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir son olarak seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası alınacak güvenlik tedbirlerini değerlendirmek üzere kaymakamlarla bir araya geldi.

İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Seçim Güvenliği Toplantısına Vali Yardımcıları Kenan Eskin, Arif Yalçın, Musa Kazım Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile bazı daire müdürleri katıldı.

“TEDBİRLERİMİZ ÜST DÜZEYDE TUTMALIYIZ”

Kütahya’nın seçim suçu işlenmeyen, yaşanan olumsuz olaylardan uzak, huzurlu ve güvenli bir il olduğunu ancak yine de uyanık davranılması gerektiğini vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Bölgemiz ve dünya kaynıyor. Ülkemizdeki terör örgütleri de fırsat kolluyorlar. Onun için bizde bir şey olmaz prensibiyle hareket etmiyoruz, biz yine tedbirlerimizi üst düzeyde tutarak, yol kontrol noktalarımız dahil olmak üzere takip etmeliyiz” dedi.

“SEÇİM DÖNEMİNDE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖN PLANDA TUTUN”

Kaymakamlara, ilçelerindeki siyasi parti temsilcileriyle Seçim Güvenliği Toplantısı yapmaları talimatını veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Uygun propaganda yapılabilecek, halkın iradesinin sandığa yansımasını sağlayabilecek ortamı oluşturmamız lazım. Olağanüstü hal (OHAL) var ama biz OHAL’in hiçbir şartını kendi ilimizde uygulamadık, vatandaşa yansıyan bir uygulamamız olmadı. OHAL’i yalnızca FETÖ’ye karşı kullandık. Seçim döneminde de böyle olacak. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da ‘Güvenlik tedbirlerinizi alın ama seçim döneminde özgürlüğü ön planda tutun’ talimatı var. Alabileceğiniz önlemlerle, tedbirlerle adayların huzurlu bir şekilde çalışmasını sağlayın” diye konuştu.

Toplantı, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğünün seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası güvenlik önlemlerine dair sunumlarının ardından sona erdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

“KÜLTÜRLERİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin üç kıtadan akademisyenleri ağırlayacağı Kültürlerin Birleştirici Gücü ve Üniversitelerin Rolü Uluslararası Çalıştayı …