Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / KUTSO, TOBB GENEL KURULU’NDA

KUTSO, TOBB GENEL KURULU’NDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlığına yeniden M. Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi. Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki 74. Genel Kurul’da yapılan seçimde, geçerli oyların tamamını alarak 4 yıl süreyle TOBB Başkanı oldu.​ TOBB Başkanlığına ilk kez 16 Haziran 2001’de seçilen Hisarcıklıoğlu, beşinci kez bu görevi yürütecek. Yeni TOBB Genel İdare Kurulunda Kütahya Ticaret odası Meclis Başkanı Nafi Güral yer alırken Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyine de Kütahya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Asil Olarak seçildi. 

  1. Genel Kurula Kütahya Ticaret Odası’nı temsilen KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, Meclis Başkan Vekili Ahmet Bağırgan, Meclis Üyeleri ve TOBB Delegeleri Tolga Eskioğlu, Salih Çetiner, Mustafa Kızıklıoğlu, Semra Tozaraydın katıldı.

TOBB 74.Genel Kurulu  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde saat 8.15-9.00 arası yapılan kayıtların ardından 10.00 da başladı. Genel Kurulda bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şu ifadelere yer verdi: “74. Genel Kurulumuza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Konuşmamın başında, ahirete uğurladığımız tüm dostlarımıza, camiamız mensuplarına, Allah’tan rahmet diliyorum.

Öte yandan İsrail’in Filistinlilere yönelik, dünkü, insanlık dışı saldırısını şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maalesef, Gazze’de yaşanan ölümler gergin olan bölgemizi daha da gergin hale getirdi. Bu saldırıları asla kabul edemeyiz. Filistin ve Kudüs yalnız değildir. Sayın Başkanlar, Kıymetli Delegeler, Oda ve Borsalarımızın seçimleriyle başlayan, uzun bir seçim dönemini bitiriyoruz. Sizler, demokrasi sınavından başarıyla geçtiniz. Özel sektörü temsil görevini hakkıyla üstlendiniz. Ülkemizin dört bir yanında, yüzbinlerce tüccarın, sanayicinin oylarıyla seçildiniz. Yani, demokrasinin ve sandığın gücüyle buradasınız.

Oda ve Borsa seçimlerimiz sonucunda Başkanlarımızın yüzde 42’si, meclis üyelerimizin de yüzde 50’si değişti. Seçilen tüm başkanlarımı ve delegelerimi, yürekten kutluyorum. Yeni seçilen ve bu büyük ailenin bir ferdi olan başkanlarıma ve delegelerime de hoş geldiniz diyorum. Bütün bu faaliyetler, elde edilen tüm bu başarılar, sizin emek ve gayretlerinizin eseridir. Ne yaptıysak, neleri başardıysak, gücümüzü sizden aldık, sizin desteğinizle yaptık. Biz, bir olduk, iri olduk, diri olduk. Sesimiz daha gür çıktı. Biz, bir oldukça önümüzdeki engelleri aştık, yeni yollara çıktık. Ahiliğin, “doğru ok, menzil alır” düsturuyla, her zaman dosdoğru olduk. Ülkemizin, milletimizin, camiamızın hak ve hukukunu koruduk. Bu çatı altında hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Gönüllerimizi de, aklımızı da farklı seslere, farklı düşüncelere açtık. “İstişare sünnettir” öğüdüne hep bağlı kaldık. Anadolu’nun sesi, yüreği olduk. Bu birliktelik sizlerin eseridir. Her birinizi tek tek tebrik ediyor, en içten şükranlarımı sunuyorum.

Bu süreçte 4 ana meseleye odaklandık. İlk olarak Oda ve Borsalarımızın gücünü ve kapasitesini artırdık.. Odaklandığımız ikinci konu, özel sektörümüzün yurtdışındaki lobisiydi. Üçüncü önceliğimiz, ülke meselelerinde inisiyatif almak oldu. Dördüncü olarak, Türkiye’nin zenginleşmesi için fikir ürettik, proje ürettik. Allah’a çok şükür, tüm bu çalışmalarımız sonuç verdi. İçerde ve dışarda terör örgütlerinin saldırılarına rağmen, özel sektörümüz daha fazla çalıştı, üretti. Türkiye ekonomisi hızlı bir toparlanma ve büyüme gösterdi. Oda ve Borsa üyelerimiz geçen sene yeni bir başarı hikâyesi yazdı.

1,5 milyon ilave istihdam sağladık. 327 milyar lira makine-teçhizat yatırımı yaptık.

160 milyar dolar mal ihracatı gerçekleştirdik. 44 milyar dolar turizm ve taşımacılık geliri elde ettik.

Bütün dünyaya, bu milletin neler yapabileceğini gösterdik.  Tüm bunları sizlerle başardık. Oda ve Borsalarımızda ortaya koyduğunuz çağdaş vizyonla başardık. İşte bu nedenle bu salonu dolduran Türk özel sektörünün temsilcisi delegelerimizi yürekten kutluyor, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız! Biz kendimize güveniyoruz. Hedeflerimiz büyük. Türkiye sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacak. Dünyada en fazla uluslararası müteahhit Türkiye’den çıkacak. En fazla taşımayı Türk lojistikçileri yapacak. En fazla turisti Türk otelleri ağırlayacak. Türk perakendecileri dünya çapında dağıtım ağları kuracak. Türkiye en fazla sanayi malı ihracatı yapan ülke olacak. Çevre coğrafyamızda her yerde şantiyelerimiz, yatırımlarımız bulunacak. Türk çiftçisi sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı besleyecek. Türk malları fiyatıyla değil, kalitesiyle tercih edilecek. Uluslararası yatırımcılar Türk şirketlerine ortak olmak için sıraya girecek. Ve dünyadaki her evde en az bir Türk malı kullanılıyor olacak. Benim çok kıymetli yol arkadaşlarım, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin emaneti olan bu ülke, hepimizin omuzlarında yükselecek ve yeniden lider ülke haline gelecek. Bunu da hep birlikte başaracağız. Zira bizi başarıya ulaştıracak esas güç, birliğimizdir.

Sizlerle birlikte çalışmaktan, mesai arkadaşınız olmaktan büyük şeref duyuyorum. Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birliğini, dirliğini ve kardeşliğini daim kılsın.

Yolumuz, bahtımız açık olsun. Allah, yar ve yardımcımız olsun.”

 

Başkanın konuşmasının ardından yönetim kurulu faaliyet raporunun genel kurula sunulup, müzakeresi ve oylamaları yapıldı. TOBB  74.Genel Kurulunda  oylarını  sayımı ve geçerli oyların tamamını alarak M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığı almasının ardından TOBB Yönetim Kurulu, Konseyler ve Yüksek Disiplin Kurulu Asil ve yedek üyelerinin ,genel Kurul komisyonlarının seçimleri için oylar kullanıldı. Genel Kurul dilek temenniler ile kapanış yaptı.

 

Yeni TOBB Genel İdare Kurulunda Kütahya Ticaret odası Meclis Başkanı Nafi Güral yer alırken Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyine de Kütahya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Asil Olarak seçildi. 74. Genel Kurula Kütahya Ticaret Odası’nı temsilen KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, Meclis Başkan Vekili Ahmet Bağırgan, Meclis Üyeleri ve TOBB Delegeleri Tolga Eskioğlu, Salih Çetiner, Mustafa Kızıklıoğlu, Semra Tozaraydın katıldı.

Bu habere de bakabilirsiniz

“KÜLTÜRLERİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin üç kıtadan akademisyenleri ağırlayacağı Kültürlerin Birleştirici Gücü ve Üniversitelerin Rolü Uluslararası Çalıştayı …