Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich “Macaristan – Kütahya Ekonomik İş Birliğini Sağlayacağız”

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich “Macaristan – Kütahya Ekonomik İş Birliğini Sağlayacağız”

  Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) İş Dünyası Diyaloğu projesi kapsamında istişarelerde bulunmak üzere Kütahya’ya gelen Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Vali Nayir’in makamında gerçekleşen ziyarette Ticaret Ataşesi Zsófia Kakas ile Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral da yer aldı.

“MACARİSTAN – KÜTAHYA EKONOMİK İŞ BİRLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

“Türkiye ve AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD)” isimli proje çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile EUROCHAMBRES işbirliğinde yürütülecek olan Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Modern Girişimler Programı KOBİ’lerin Dijital Becerilerinin Geliştirilmesi” çalışması hakkında Vali Ahmet Hamdi Nayir’e bilgiler veren Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, “Macaristan’da Nisan ayında yapılan genel seçim sonrası Başbakanlığına seçilen Viktor Orban’ın misyon şeflerini bir toplantıda bir araya getirerek “Daha çok çalışmak için şimdi fırsatımız” var sözünün ardından Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral ile görüşüp ekonomik anlamda Kütahya için neler yapabileceğimizi konuştuk. Kütahya ile kültürel açıdan çok ortak noktamız var. Ekonomik açıdan da bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik. Bu doğrultuda Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasını ortak bir projede buluşturmak için harekete geçildi. Her iki Ticaret ve Sanayi Odamız, proje hakkında yazışmaları gerçekleştirmeye başladı. Bu projede siz Sayın Valimiz ile Sayın Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun desteği bizler için çok önemli” diye konuştu.

“İŞ BİRLİĞİ BİZİ SEVİNDİRECEK”

Ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, Macaristan’da gerçekleşen genel seçim sonucunun hayırlı olması temennisinde bulunarak demokrasi vurgusu yaptı. Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinin Kütahya’ya önemli kazançlar sağlayacağını ifade eden Vali Nayir, “Son seçimlerinizin ülkeniz ve sizler için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Biz de seçim sürecine girdik hem Cumhurbaşkanlığı hem de TBMM seçimleri için tarih belirlendi. İki ülkemiz için de en kıymetli değerimiz demokrasimiz. Demokrasimizin vazgeçilmezi de seçimler. Bu vesileyle iki ülkemiz arasındaki bu tür bir iş birliğini geliştirme yolları, bir Avrupa Birliği projesi kapsamında iki odanın iş birliği bizi sevindirecektir” dedi.

Karşılıklı fikir alışverişinin ardından Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, beraberinde Ticaret Ataşesi Zsófia Kakas ve Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral ile birlikte Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Bu habere de bakabilirsiniz

VALİ TORAMAN: 500 DEKAR ALANA TEK PARÇA EKİM YAPILMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUM

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde danelik mısır tarla günü düzenlendi. Programa; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Türkiye …