Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ NAYİR:” ÖZGÜR DÜŞÜNÜN”

VALİ NAYİR:” ÖZGÜR DÜŞÜNÜN”

Vali Ahmet Hamdi Nayir okul ziyaretleri kapsamında bu hafta Kılıçarslan Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Halil Ertaş ile Şube Müdürü İbrahim Sak eşlik etti. Sınıfları gezip öğrencilerle sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilere tavsiyelerde bulundu, çok çalışmalarını ve kendilerine güvenmelerini istedi.

“ÖZGÜR DÜŞÜNÜN”

Türkiye’nin özgür düşünen öğrencilere ihtiyacı olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler çocuklarımızın fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesil olması için gayret ediyoruz. Aileleriniz sizleri yetiştirmeye çalışıyor, öğretmenleriniz emek veriyor. Devlet olarak da binalarımızla, sağladığımız imkanlarla sizleri geleceğe hazırlama, bu ülkeye faydalı bir nesil yetiştirme gayretindeyiz. Düşüncelerinizi belli bir kalıp içerisine koymadan, daha geniş düşünceli olarak hayata bakışınızı da ona göre düzenlerseniz güzel şeyler olur. Bizler gençliğimizden ümitliyiz. Öngörülerden, kalıplardan uzak düşünmeyi başarırsanız güzel şeyler ortaya çıkar. Özgür bir düşünceyle, hayata dair hiç düşünülmeyeni düşünmek, bulunmayanı bulmak şeklindeki hareket size fayda sağlar. Başkalarının düşündüğü gibi düşünmek ancak o düşünceleri parlatır, yayar ama düşünce kalıbının dışına çıkmayı başarırsanız daha da güzel şeyler olur. Biz gençlerimizden bunu bekliyoruz. Bugüne kadar yapılanları bilip yapılmamış olanlar konusunda da fikir yürütecek gençlik lazım. Dünyayla baş edebilmek için, güçlü olmak için böyle bir çalışmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

“SEVECEĞİNİZ İŞİ BULUN”

Öğrencilere sevecekleri işin başarı getireceğini söyleyen Vali Nayir, “Hayatınızla ilgili önemli kararları vermeniz gereken bir dönemdesiniz. Kararınızı verirken çok tesir altında kalmayın, seveceğiniz işi yapmaya çalışın. Aileler bazen olumsuz yönlendiriyor ve kişiler sevmedikleri işleri yapmak zorunda kalıyorlar. Seveceğiniz işi bulun, o işte başarılı olma şansınız çok daha fazla” dedi.

“BU TOPRAKLAR ÖNEMLİ BİLİM İNSANLARI YETİŞTİRDİ”

Okulda öğrencilerin seçmeli dersi astronomiye de katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, uzayın geçmişten günümüze tüm insanların merakı olduğunu ve geçmişte Marifetname eserinin yazarı Erzurumlu İbrahim Hakkı gibi önemli bilim adamlarının bu topraklarda yetiştiğini söyledi. Öğrencilere dünyayı anlamanın yeterli olmayacağını dile getiren Vali Nayir, “İnsan olarak yalnızca dünyayla ilgili bir hayatımız yok. Bizi ilgilendiren çok şey var. Bizlerden milyonlarca km. uzaktaki güneş bizi ilgilendiriyor, çok yakınımızdaki ay bizi ilgilendiriyor. Sistem içerisinde onlar bir denge unsuru. Eğer onlarda bir farklılık olursa biz direkt etkileneceğiz. İhtiyaç duyduğumuz her şey güneşe, aya, buluta muhtaç. Dolayısıyla onları da anlamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“ARTIK ÜRETEMEYEN TÜRKİYE YOK”

Türk savunma sanayinde önemli projelerin hayata geçtiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Türkiye, bundan önceki gibi hiçbir şey yapamayan bir Türkiye değil. Kendi insansız hava aracını, silahlı insansız hava aracını üreten bir Türkiye durumuna geldik. Ümitli olmamızı gerektiren çok şey var. Onların yaşandığı tecrübeleri birebir yaşayarak bugüne gelmek zorunda değiliz. Bir tanesi tekerleği icat etmiş biz yeniden tekerleği icat etmeyeceğiz onların bıraktığı yerden devam edeceğiz. Biz çocuklarımıza güveniyoruz. İnşallah onlar bu aradaki farkı daha iyi kapatacaklar. Şuan Ankara’da çok büyük bir ekip çalışıyor. Aselsan da TAI’de Türkiye’nin bugün ulaştığı milli savunma sanayide hepimizin göğsünü kabartan çok önemli işler yapılıyor. İnşallah siz de onların devamı mahiyetinde olacaksınız. Kendinize inanın ve güvenin. Bizden bir şey olmaz demeyin. Sizden bir şey olmaz çok şey olur. Sizden yalnızca bir şey beklemiyoruz, birçok şeyi yapabileceğinizi biliyoruz. Başaranların sizden bir fazlası yok. Kendinize güvenerek yola devam edin” şeklinde konuştu.

“ZİYARETLER BANA ŞEVK VERİYOR”

Vali Ahmet Hamdi Nayir sınıf ziyaretlerinin ardından öğretmenler odasında öğretmenlerle istişarede bulundu, Kılıçarslan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ziya Çavdar’dan bilgiler aldı, öğretmenlerin istek ve arzularını dinledi. Okul ziyaretlerinin kendisine şevk verdiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her hafta bir okul ve sanayi kuruluşu ziyaret ediyorum. Üretim yapan, istihdam sağlayan, katma değer oluşturan, ihracat yapan kurumlarımızdan birini görmeye çalışıyorum. O da bizim üzerimizde bir tesir yapıyor. Ülkenin buna da ihtiyacı var. Birilerinin de üretici olması lazım, onların da bir teşvike ihtiyacı var, onu yapmaya çalışıyorum” dedi.

“BAŞARININ YOLU ÖĞRETMENLER ODASINDAN GEÇİYOR”

Öğretmenler odasının önemine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Buralar, tecrübelerin paylaşıldığı, öğretmenlerimizin şevkini artıracak yerler olmalı. Her ferdin, ailenin ve milletin kendi gündeminde mutlaka bir eğitim konusu vardır. Siz de burada öğretmensiniz, ailenize döndüğünüzde sizin çocuğunuzun eğitimi de gündeminizdeki bir maddedir. Herkes sizden bir beklenti içerisinde. Daha güzeli başarmanın, iyi yetişmiş insan gücüyle geleceğe daha iyi hazırlanmanın yolu buralardan geçiyor. Başarılı olmak zorunda olduğumuz bir dal eğitim konusu. Bunun da bel kemiğini öğretmenlerimiz oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“BU ÇOCUKLARIN HER BİRİ MÜCEVHER HÜKMÜNDE”

Çocukların kendilerine güvenmeleri noktasında cesaretlendirilmesi gerektiğinden söz eden Vali Nayir, “Çocuklarımız evde, sokakta küçümseniyor. Halbuki hafıza, zeka, değerlendirme kabiliyeti olarak hiçbir eksikleri yok. Sizler de bu çocuklardan bir şey olabileceğine dair kanaatinizi onlarla paylaşırsanız zannediyorum ki olumlu tesir yapar. Bu çocukların her biri bir mücevher hükmünde. Çocuklarımıza hayatta kendilerini konumlandıracakları yerin çok önemli olduğu duygusunu verebilirsek, ‘kendinizi ucuza satmayın, siz çok önemlisiniz ama kendinizi konumlandıracağınız yer konusunda daha gayretli olun’ dersek zannediyorum ki tesirli olur. Onlar bize ailelerin ve geleceğin emaneti” dedi.

“BAŞARMAMAK İÇİN BİR NEDENİMİZ YOK”

Kütahya’nın başarmak için yeterli imkana sahip olduğuna dikkat çeken Vali Nayir, “Kütahya’yı seviyoruz. Kütahya farklılıkları, özellikleri olan bir yer. Eğitimde de o güzelliğine ve özelliğine uygun başarıyı yakalaması lazım. Bunda da hiçbir eksiğimiz olduğu kanaatinde değiliz. Devlet olarak, çok güzel işler başardık. Binalarımız, altyapımız çok daha iyi ama aynı başarıyı eğitime yansıttık mı şüphem var. Kusur öğretmenlerimizin demiyorum ama teknoloji bağımlığı ve ailelerin fazla korumacı tavırlarıyla öğretmenlerin alanlarına müdahale etmeleri eğitimdeki başarıyı etkiledi” dedi.

“BAŞARI DEVAMLI OLURSA KIYMETLİDİR”

Vali Ahmet Hamdi Nayir okulda incelemelerde bulunarak son olarak Resim Atölyesini ziyaret etti. Öğrencilerin çalışmalarını inceleyip bilgiler alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, sürdürülebilir başarıya vurgu yaptı. Vali Nayir, “Kütahya tarih, kültür, çini ve sanat şehri. Bugüne kadar yetiştirdiği simalarla bunu da hak ettiğini gösteriyor. Bunun da bir nesilde bitmemesi lazım devamının gelmesi lazım. Ahmet Yakupoğlu kendinden sonra bu işi öğrenen bir ekip bırakmış. Kıskanmamış işini, öğretmiş. Son zamanların en sihirli kelimesi: sürdürülebilir. Başarıyı saman alevi gibi geçici bir şey görmeyin, hayatınızın tamamına yansıyacak bir durum olması için gayret sarf edin. Devamlı olması işe kıymet kazandırıyor” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’e günün anısına Kılıçarslan Anadolu Lisesi Resim Kulübü öğrencileri tarafından bir tablo hediye edildi.

Bu habere de bakabilirsiniz

“KÜLTÜRLERİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin üç kıtadan akademisyenleri ağırlayacağı Kültürlerin Birleştirici Gücü ve Üniversitelerin Rolü Uluslararası Çalıştayı …