Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / VALİ NAYİR: “KÜTAHYA 2023 HEDEFİNE DESTEK VERECEK POTANSİYELE SAHİP”

VALİ NAYİR: “KÜTAHYA 2023 HEDEFİNE DESTEK VERECEK POTANSİYELE SAHİP”

 Vali Ahmet Hamdi Nayir, 42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen ziyarete İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, turizm sektörü temsilcileri, 16. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Gastronomi yarışmasından altın madalyayla dönen Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Turizm Haftası kapsamında Pazar gününe dek sürecek etkinlikler hakkında Vali Nayir’e bilgiler verdi.

“KÜTAHYA 2023 HEDEFİNE DESTEK VERECEK POTANSİYELE SAHİP”

Kütahya’nın sahip olduğu potansiyellerinin iyi değerlendirildiği takdirde Türkiye’nin 2023 turizm hedefine ulaşması noktasında önemli katkılarda bulunabileceğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her ülkenin, her ilin mutlaka çalışma gündeminde turizme ait maddeleri var. Beklentileri çok olan bir konu, turizm konusu. Ülkemizin hedefleri arasında da 50 milyar dolar gelir ve 50 milyon turist diye bir hedefimiz var. Ulaşılamayacak bir hedef değil ama bu her ilin kendine düşeni yapmasıyla ortaya çıkabilecek, sonucu alınabilecek bir husus. Güzel Kütahya’mızda da turizm açısından değerlendirilebilecek çoklu ögelerimiz, çoklu imkanlarımız var” dedi.

“BİRLİK VE BERABERLİK GEREKİYOR”

Kütahya’nın yer altı ve yer üstü zenginliklerinin tanıtılmasında birlik ve beraberliğin önemli rol oynayacağını vurgulayan Vali Nayir, “Tarih, kültür, sanat, sıcak sularımız, termal kaynaklarımız, Osmanlı ile bağlantımız, Kurtuluş Savaşı ile ilgili alanlarımız açısından bakıldığında gerçekten olması gereken yerin çok gerisinde olduğumuza dair bir kanaatimiz var. Bunları geliştirecek, hedeflere ulaşacak faaliyetleri de yapmanın yolu birlik ve beraberlikten geçiyor. Sivil Toplum Kuruluşları, üniversite işbirliği ve sektör temsilcileriyle yapılabilecek çok şey var” ifadelerini kullandı.

“20 SENE ÖNCE ÇANAKKALE’Yİ ÇOĞU KİMSE BİLMİYORDU”

Çevre illerle Kütahya’nın kendisini sürekli kıyaslama içerisine girdiğini, aradaki mesafelerin kapanmayacak bir mesafe olmadığının da altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Elimizdeki nitelikli yatak sayısına baktığımızda, çevre illerle kıyasladığımızda çok parlak bir durumumuzun olmadığını görüyoruz. Ama bu mesafe kapanmayacak diye bir şey yok. Bu tür artışlar çoğu zaman matematik artışı değil geometrik artış oluyor. Bir kırılma başladıktan sonra oradaki artışın önü alınamaz oluyor ve siz artık teşvik değil de yasaklama getirme konumuna geliyorsunuz. Bundan 20 sene önce Çanakkale’yi çoğu kimse bilmiyordu ama şimdi Çanakkale herkesin gittiği, uğradığı yer. Aynı imkanlar bizde de var, daha kıymetlileri de diyebiliriz. Onların tanıtma sürecinde yaşadıklarını bizim de yaşamamız lazım. Bizim de görüp onlara ait bir çalışma yapmamız lazım” dedi.

“SAHİP OLDUĞUMUZ DEĞERLERİ KÜÇÜMSEMEMELİYİZ”

Kütahya’nın zenginliklerinin küçümsenmemesi gerektiğini belirten ve o değerlere sahip çıkılarak istenilen hedefe ulaşılabileceğini kaydeden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ormanlarımız ayrı bir kaynak, tarihimiz, kültürümüz, sanatımız ayrı bir kaynak. Bunların hepsini birlikte harekete geçirdiğimiz zaman istediğimiz yere il olarak ulaşırız ve ülkenin toplam hedefine de katkımızı göstermiş oluruz. İnşallah bu haftalar bunların anlaşılmasına, kendi zenginliğimizi kıymetimizi bilmemize vesile olur. UNESCO sürecini, sahip olduğumuz değerleri küçümsememiz gerekiyor. İnşallah bunlarla birlikte daha güzel yere varırız” diye konuştu.

Ziyaret, karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

AYNUR SEZER: “ÖNCELİKLERİMİZ ŞEHRİ YENİDEN CANLI VE YAŞANABİLİR BİR HALE GETİRMEK”

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer, 31 Mart seçimleri öncesine Hilton Otel’de yapılan …