Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / Chp Milletvekili Kayışoğlu:” Ohal Değil Demokrasi İstiyoruz”

Chp Milletvekili Kayışoğlu:” Ohal Değil Demokrasi İstiyoruz”

CHP Teşkilatları devam eden OHAL’i protesto etmek amacı ile ülke genelinde eş zamanlı oturma eylemi düzenledi. Kütahya da ki oturma eylemi Cumhuriyet Caddesi Evkur önünde yapıldı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat  Altaca Kayışoğlu’nun da destek verdiği oturma eyleminde konuşan CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz:” Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.

Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento,yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakar-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

OHAL nedir?

OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır.

OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur.

OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindana atmaktır.

OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir.

OHAL, işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır.

OHAL, dünyaca ünlü kimi bilim insanlarını  FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır.

OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır.

OHAL, muhaliflerini terörist olarak tanımlayabilme cüretidir.

OHAL, Ankara Kızılay’da İnsan Hakları Anıtı’nı gözaltına almaktır.

OHAL, madende oğlu dört yıldır yatan anaya; artık yürüyemezsin, yasak artık demektir.

OHAL, onbinlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır.

OHAL, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin “okuma hakkı”nı elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri tutuklamaktır.

OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyum atamaktır.

OHAL, laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması, 16 Nisan referandumunda “hayır” propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır.

OHAL, seçilmiş milletvekillerini hukuksuz bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır.

OHAL, hakimlerin, savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir.

OHAL, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir.

OHAL, doların 4 TL’yi, avronun 5 TL’yi aşmasıdır. Türk Lirası’nın kaybettiği değerdir.

OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur.

OHAL, Twitter’daki 280 karakterden, Facebook’taki beğen butonundan korkmaktır.

OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu düzenin adıdır.

İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.” Dedi.

   “OHAL MUHALİFLERİN ÜZERİNDE SOPA GİBİ KULLANILIYOR”

OHAL Üzerinde hükümete yüklenen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu:” 15 Temmuz gecesini hep beraber yaşadık. O gece bütün partilerin Milletvekilleri meclis çatısı altında hep birlikte toplandık. Hep birlikte darbelere hayır dedik. Sonrasında meclis de dedik ki darbelere ve hukuksuzluklara karşı ne gerekiyorsa hep birlikte yapalım dedik.

Ama hayır dediler biz tek başımıza yapacağız dediler ve ardından 20 Temmuz da OHAL darbesi gerçekleştirildi. Sonrasında neler oldu işte epilasyon merkezlerinden tutun Kış lastiklerine kadar aklınıza gelebilecek her şey meclis devre dışı bırakılarak KHK lar ile işler görülmeye başlandı. Örneğin Taşeron işçilerinin durumu KHK ile değil de meclis de çözülmüş olsa idi hiçbir taşeron işçisi mağdur olmayacaktı. Ama OHAL bugün iktidar tarafından bir sopa olarak kullanılıyor.

Adıyaman da Tütün işçileri üreticileri dediler ki biz hakkımıza sahip çıkıyoruz bizim üretimimizi engelleyemezsiniz dediler OHAL yasasından dolayı joplanıp üzerlerine gazlar sıktılar. İşçiler ülke genelinde hakkımızı istiyoruz, ekmeğimizi istiyoruz dediler en temel hakları olan grev hakkını kullanmak istediler iktidar dedi ki OHAL var grev yapamazsınız OHAL bahanesi ile işçilerin hak arama özgürlüğü kısıtlandı. OHAL Hak isteyenlerin hukuk isteyen muhaliflerin üzerinde bir sopa olarak kullanıldı. Biz artık OHAL’in ülkenin üzerinden derhal kaldırılmasını istiyoruz.

Meclis de her hafta bir torba yasa görüşülüyor. Bu torba yasaların adı ne biliyor musunuz yatırım ortamının iyileştirilmesi için bazı kanunlarda değişiklik. Yani bu ülke de yatırım ortamı iyi değil ve iyileşmesi için her hafta bir torba yasa getiriliyor. Ama biz diyoruz ki yatırım ortamını iyileştirmek istiyorsanız, bu ülkeye fabrikalar kurulsun istiyorsanız ilk yapmanız gereken OHAL’in kaldırılmasıdır. Bir KHK ile el konulacağı belli olmayan ne zaman gözaltı olacağı belli olmayan bir ortamda siz olsanız fabrika kurar mısınız, yatırım yaparmısınız böyle bir ülke de dışardan sermaye gelip fabrika açar mı yatırım yapar mı? Elbette yapmaz hukuk’un olmadığı yerde yatırım yapılabilir mi OHAL’i kaldırın ülkeyi rahatlatın.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

“KÜLTÜRLERİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin üç kıtadan akademisyenleri ağırlayacağı Kültürlerin Birleştirici Gücü ve Üniversitelerin Rolü Uluslararası Çalıştayı …