Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYAN TÜRKİYE

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYAN TÜRKİYE

Mustafa Ertaş

Tarih bilgisi çok önemlidir. Tarih geçmişte yaşananları öğrenmek ve bilgilenerek ders çıkarmak olarak algılanırsa faydalı sonuçlara varılır.

Hamaset duygularıyla okunursa olumsuz sonuçlar doğurur. Bir siyasi liderimizin 82. İlimiz Kerkük, 83. İlimiz Musul olmalıdır hamasi beyanı güzel sözler ama tarihi gerçeklerle bağdaşmıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuruluşu’nda Misak-ı Milli sınırları çizilmiştir. Bu tür beyanlar ülkemizin şu anki Suriye’de terörle mücadele verirken TSK’nin başarısına da gölge düşürür. İstilacı algısı yaratır. TSK’nin başarı ve zaferi ile övünme ve alkışlama hakkımızdır. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu hukukun üstünlüğünü ve adaletin, yargının tarafsız işleyişini, ortağı olmak için yıllardır çaba harcadığımız Avrupa Birliği ülkeleri düzeyine çıkarmak olmalıdır. Bilim ve teknolojimiz beklene düzeye ulaşmış değil üniversitelerimiz AR-CE bakımından zayıf yetişen öğrenciler de sadece diploma alıyorlar. AB ülkeleri düzeyine ulaşmak için eğitimde reform yapmak gerekiyor. Kültür seviyesi yükseldiğinde ideolojik kutuplaşmalar da kalkacaktır. İşsizlik çığ gibi artmakta. Çoğu  yüksek öğretim mezunu gençler Türkiye’de hükümetlerin de teşviki ile yap-sat inşaatı yaygın hale geldi. Bu iş üretim değil rant işi oluyor. Oysa ihracata dönük imalat yapan yatırımlar için teşvik verilse ülkemize döviz gelir, işsizlik de azalır. Fabrika satılıyor binlerce çalışan işsiz kalıyor. Zara eden fabrikanın niçin zara ettiği araştırılıyor mu? Çareleri için uzman incelemesi ve raporu, önerisi alınıyor mu? Satmak kolay ama; yerine yenisi konuyorsa ve istihdam yaratılıp, ihracat yapıp döviz girdisi yaratılıyorsa ülkeye fayda sağlar. Kalkınma hızlanır. Siyasetin; demokrasinin ilke ve değerlerini rasyonel bir düzeye getirip işlerlik kazandırırsa ülkemiz AB’ye  de katılıp ortak olacak ve refah seviyemiz de yükselecektir.

Türkiye; Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak için teröristleri sınırımızdan temizlemek için TSK’nin Suriye’de olduğunu he zaman  hatırlatmaktadır.

Bu habere de bakabilirsiniz

İÇ VE DIŞ SİYASET

Türkiye mahalli seçimlere odaklandı. Halk iki gruba bölündü. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı olarak ayrışmış …