Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / Nisan ayında Oda ve borsalarda seçim var

Nisan ayında Oda ve borsalarda seçim var

Kütahya’da ki 4 Oda ve 1 borsanın da dahil olduğu ;Türkiye’deki 81 ilde  faaliyet gösteren 365 oda ve borsanın meclis üyeleri, komiteler ve yönetim kurulu başkanlarının belirleneceği seçimler nisan ayında yapılacak.

Kütahya ve ilçelerdeki oda ve borsa seçimleri nisanın ilk haftasında yapılacak. Kütahya Oda ve borsa Seçim tarihleri sırasıyla Simav ve Tavşanlı T:S:O ve Kütahya Ticaret Borsasında  da 2 nisanda, Kütahya T:S:O ve Gediz T.S.O da 3 Nisanda yapılacak.

Seçimlerle ilgili  derlediğimiz  bilgilere göre, nisan ayı boyunca devam edecek seçimler iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Genel olarak İlk aşamada oda ve borsaların meclis üyeleri ve komiteler belirlenecek, ikinci aşamada ise oda ve borsa meclisleri 4 yıl için yönetim kurulu başkanı ile bir veya iki başkan yardımcısını seçecek. Ayrıca TOBB delegeleri ve disiplin kurulu da belirlenecek.

Kütahya da Kütahya Ticaret ve Sanayi odasında da seçimlerde ilk etapta 14 meslek komitesine 84  asil üye ve 35 meclis asil üyesi, Kütahya Borsasında da  çarşaf liste ile 14 meclis üyesi seçilecek.

.Oda ve borsalarda seçim sürecinin tamamlanmasının ardından mayıs ayında TOBB Genel Kurulu yapılacak. TOBB Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin belirleneceği genel kurulda, ilgili delegelerce kendi aralarından dört yıl için ve her biri 30 üyeden oluşan ticaret ve sanayi odası konseyi, ticaret odası konseyi, sanayi odası konseyi, deniz ticaret odası konseyi ve borsa konseyi olmak üzere beş ayrı konsey seçilecek. Her konsey, kendi üyeleri arasından 4 yıl için bir başkan ve bir başkan yardımcısı belirleyecek.

Oda, borsa ve TOBB organları ile şubelerinin seçimleri yargı gözetiminde yapılacak. Bir yerde birden fazla ilçe seçim kurulu bulunduğu takdirde, görevli hakim il seçim kurulunca belirlenecek.

İlçe seçim kurulu başkanı, oda ve borsanın üye ve meslek grubu sayısına ve TOBB organları seçimlerinin gereklerine göre seçim sandıklarının yer ve sayısını, tarihini ve oy kullanma süresini, oy pusulasının şeklini ve seçimle ilgili diğer hususları tespit edecek.

Oy verme işlemleri gizli oy ve açık tasnif esaslarına göre yapılacak.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ ÇOCUKLUKTAN ERİŞKİNLİĞE GEÇİŞ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Hilton Garden Inn’de “1.Multipl Skleroz ve Otoimmun Hastalıklarda Çocukluktan Erişkinliğe …