Anasayfa / EKONOMİ / “KOLAYLAŞTIRDIK” YOİKK 2017-2018 YATIRIM REFORMU TANITIM PROGRAMI

“KOLAYLAŞTIRDIK” YOİKK 2017-2018 YATIRIM REFORMU TANITIM PROGRAMI

Cumhurbaşkanlığında Yatırım ortamını iyileştirme 2017-2018 reform paketi tanıtım programı Beştepe de yapıldı. Toplantıya KUTSO Başkanı Nafi Güral, KUTSO dan 65 kişilik grup, Kütahya Valiliği Basın Halkla ilişkiler Müdüresi Hamiyet Özkalay ve Kütahya Basın yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:” Kendimize daha fazla güveniyoruz”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:” Türkiye iş yapma kolaylığında sıçrama yaptıracak bir hamlenin ne kadar önemli olduğunu konuşmuştuk. Bunu da Türk özel sektörü için istemiştik. Mutfak çalışmalarına katkı sağladığınız çalışmada şunu gördük. Çalışmaya katkı sağlayan her bakanımız çok büyük gayret sarf etti. Sayın Başbakanımızın talimatları ile her bakanımız şahsen takipçisi oldu Allah onlardan razı olsun. Biz Türk özel sektörü olarak sizlerle gurur duyuyoruz.

Şirketlerimizin Kobilerimizin sorunlarını bir çok reformlarla çözüme kavuşturuyorsunuz Dünya ülkelerinin bir yatırım için nasıl bir reform yapacağız diye düşünürken hükümetimizin kararlı adımları ile biz yüz reformu bu yasayla hayata geçiriyoruz. Sayın Başbakanımız ve Başbakan yardımcımız reformları açıklayacaklar ben detaylarına girmek istemiyorum. Burada Türkiye olarak bir ve beraber olarak müthiş bir iş başardık. Bu süreç de destek veren iş dünyasının tüm kesimlerine çok teşekkür ediyorum. 2002 yılından buyana AK Parti hükümetleri döneminde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türk özel sektörünün şahlanışına şahit olduk. Sayın Başbakanımız Bakanlığı döneminde her zaman bizlere destek oldu. Bizim önümüzü açtınız her zamanda arkamızda oldunuz, özel sektörün önemini her zaman ifade ettiniz. Sizin desteğinizle gerçekleştirdiğimiz reformlar ile iş dünyası olarak ülkemize ve kendimize artık daha fazla güveniyoruz size teşekkürlerimizi sunuyoruz.” Dedi.

  Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ:” Yatırım Yapacak İnsanların Önünü Açmayı Gaye Edindik”

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) 2017-2018 reformu tanıtım programında konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, YOİKK bünyesinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. YOİKK ailesi olarak yoğun bir çalışma döneminden geçtiklerini belirten Akdağ, “Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren çalışmalarımızı büyük bir birliktelikle sürdürdük. Biliyoruz ki, ülkeleri rekabet ve yatırım ortamı açısından değerlendiren uluslararası indeksler var. Kuşkusuz iş yapma kolaylığı hem kendi ülkemizdeki ortam açısından hem de bu endeksler açısından ne kadar iyileştirilirse Türkiye’de yatırımların önünü o kadar açacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin iş yapma kolaylığı endeksinde 2018 itibariyle 60. sırada olduğunu kaydeden Akdağ, “Türkiye’yi ilk 20’ye sokmalıyız, Türkiye bunu hak ediyor dedik, önümüzdeki 2 yıl için böyle bir hedef koyduk. Çalışmalarımıza öncelikle iş dünyamızın taleplerini alarak başladık. Bütün özel sektör kuruluşlarımız bu sürece büyük destek verdi. Özel sektörümüz adeta bir sipariş listesi hazırlar biçimde 500 saati aşan bir çalışma sergileyerek, bunu YOİKK çalışma sekreteryamızın önüne getirdi. Bakanlarımız ve bürokrat arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürdük. Farklı bir yöntem takip ettik, bakan arkadaşlarımızla birebir, ikili, üçlü 17 toplantı yaptık. Bu seviyede 100 saatin üzerinde bir mesai harcadık” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, yapılan çalışmalar sonrasında şirket kuruluşlarının kolaylaştırıldığını, İcra İflas Kanunu mantığından tamamen uzlaşarak yeni bir kurtarma anlaşması mantığını getiren adımların yargı ile ilgili hazırlanan paketin içinde olduğunu, ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun özendirilmesi için adımlar atıldığını, e-belediye sistemi ile yeni bir döneme geçildiğini, kırsal alanlarda telefon görüşmelerinin rahatça yapılabileceği yeni düzenlemeler hazırlandığını, alt yapı kazı izinleri, dış ticaretin kolaylaştırılması için yeni hükümlerin getirildiğini, finansmana erişimle alakalı ciddi reform yapıldığını, vergi beyannameleri ve SSK beyannamelerinin birleştirilmesi ve yatırım makinelerinin KDV’den muafiyeti ile ilgili yeni adımlar atıldığını açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım Beştepe’de ekonomi toplantısında, ekonomi ile ilgili kapsamlı bir eylem planı hazırladıklarını ve yakın zaman da kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, “Bu bir devrim! Bu yıl sonundan itibaren vatandaş devlet arası her türlü iş e-devlet üzerinden yapılacak” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmalarından satır başları;

Akıl teri döktük ve bugün milletimizle paylaşıyoruz. Türkiye kalkınıyorsa bunun arkasında iş alemi var ve sizin gibi değerli girişimcilerimiz var. Kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Bürokrasiyi ne kadar basitleştirirsek, ülke olarak bundan karlı çıkarız. Geçtiğimiz haftalarda mecliste görüşülerek kabul edilen “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi” ile ilgili maddeler bir seferde yapılan en büyük reformlardan birisidir. Hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket var. Bunu da yakın zamanda meclise sunacağız.

2 BİN 250 LİRA YERİNE 650 LİRA VERİLECEK

İş yapmak isteyen vatandaşlarımız şirket kurmak istiyor. Eskiden 1 ayda kurulan şirket şimdi 1 saate düştü. Daha da kısalabilir bu. Bu ciddi bir ilerlemedir.

İş yapmak, şirket kurmak geleceğe yönelik bir fedakarlıktır. Şimdi şirket kurmak için iller ve ilçelerde ticaret sicil müdürlüklerine gideceğiz. Bunun ne faydası var? 2 bin 250 lira veriyordunuz şimdi 650 lira vereceksiniz.

BU YIL SONUNDAN İTİBAREN…

Her bir devletle ilgili işiniz varsa her bir kuruma aynı evrakları tekrar tekrar hazırlayıp götürme işine son veriyoruz. Bu bir devrim! E-devlet üzerinden vatandaşın devletle ilgili iş yapma oranı yüzde 57’ye çıktı. Bu yıl sonundan itibaren vatandaş devlet arası her türlü iş e-devlet üzerinden yapılacak. Gerekli dökümanlar zaten mevcut. Onlar arasında bir elektronik ortamda haberleşme olacak, bilgiler havuzda bulunacak. Sizin sadece vatandaşlık numaranızı girerek işlemlerinizi halledebileceksiniz.

18 İŞLEMDEN 6 İŞLEME DÜŞÜYOR

Geçtiğimiz yıl bir iflas erteleme hakkı getirdik. Gördük ki bunu bir düzen kuruldu, avukat/işveren hiç iflas erteleme durumu olmayanlar bunu kötüye kullanmaya başladı. Bunu kaldırdık bunun yerine şirketin kurtarılması ile ilgili bir mekanizma geliştirdik. Kötü niyetlerin de tedbirini alacak bir uygulamayı getirmek daha da önemlisi şirketin batık hale gelmeden, sıkıntı ortaya çıkar çıkmaz kurtarma anlaşmasına girebilmesine imkan getiriyoruz. Şayet şirket kurtarılamamışsa mallarının bir bütün halinde satılarak ekonomik değerinin de korunmasını hedefliyoruz.

İnşaat sektörü bu şekilde önemli ölçüde rahatlamış olacak. İnşaat izni alınması için 18 tane işlem yapılıyor. Bu sayıyı 6’ya indiriyoruz. Belediye elektronik ortamda bu sorgulamaları yapıp, işlemi tamamlamış olacak.

Benzer bir kolaylık da iskan… Yapı kullanma belgesi ve elektrik bağlanması işleminde de yapıyoruz. İçişleri Bakanlığımız ile yürütülecek çalışma sonunda hazırlanılan bir ortak platform olacak. Böylece, artık bu her yerde iş yapma, koşuşturma dönemi son alacak. Birkaç ay içerisinde bu ortak platformu İçişleri Bakanlığımız hazırlamış olacak.

4 KAT DAHA BÜYÜK YATIRIM YAPIYORUZ

Türkiye offline değil online olan bir ülke konumundadır. Bize bu imkanı sağlayan telekom şirketleri var. Gerekli altyapıyı gecikmeden yapıyorlar. Bu altyapı ile ilgili zorluklar yaşanıyordu bu reform çerçevesinde bu sorunu da çözmüş oluyoruz. Baz istasyonu kuruluyor, vatandaş “buraya kuramazsın” bir sürü bahane! Biz interneti kabul edeceksek bu istasyonları da hayatımızın bir parçası olacağını kabul etmemiz lazım. Bizim standartlarımız bu konuda Avrupanın müsaade ettiği oranların 4’te biri kadar. Dört kat daha büyük yatırım yapıyoruz.

GÜMRÜKLERDE YENİ DÜZENLEMELER

Gümrük müşavirlerinin müşterilerinden aldıkları ücretlere bir sınır getiriyoruz. Bir sürü adlarla bir sürü paralar alınıyor. Bunların hepsine sınır getiriyoruzç Gümrüklerde tek pencere projesinin hayata geçirilmesi için dolaşım ve menşei belgelerinin elektronik ortama geçilmesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Tek pencere uygulaması başlamış. Haberiniz var mı? Gümrüklerde artık tek pencere var.

Gümrüklerdeki personelimizin çalışma saatlerini de yeniden düzenliyoruz. Mesai bitti, kapılar kapandı bekle dönemini mutlaka kaldırıyoruz. Ne gerekiyorsa yapacağız, sürekli açık tutup hazır halde tutacağız.

Taşınır rehin uygulamasını daha önce çıkardık ve rasyonel hale getiriyoruz. KOBİ’lerimize bu finansman aracının da kullanılmasını sağlıyoruz. Menkul kıymetlerde, bunları da teminat olarak kullanabileceksiniz. Bankalardaki ipotek işlemlerini de tapu müdürlüğü ile elektronik ortamda yapılmasına imkan getiriyoruz.

İmalat sanayi ile AR-GE, makine teçhizat alanlarına KDV imkanı getiriyoruz. Teşvikli olsun veya olmasın, bu imkanı herkese getirmiş oluyoruz.

KAPSAMLI EYLEM PLANI HAZIR, AÇIKLAYACAĞIZ

Bu yenilikleri birkaçı ile böyle. Daha büyük paket yolda geliyor. Bu paketlerde para yok para istiyoruz” diyebilirsiniz. Bunlar para için hazırlık…

Değerli arkadaşlar özel sektörümüz ile işbirliği halinde hazırlanan bu düzenlemelerdeki ana amacımız yatırımcıların işini kolay etmek. Böylece ülkeyi yatırım yapılabilir cazip bir ülke haline getirmek. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde 2018 yılını kapsayan ekonomi ile ilgili 2017’de yaptığımız gibi kapsamlı bir eylem planını hazırladık, kamuoyuyla paylaşacağız.

Değerli arkadaşlar iş yapmak isteyen vatandaşımızın önünü kesen değil önünü açan bir anlayışla bu reformları gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin tarihinin en büyük ekonomik büyümesini gerçekleştirdiği bu dönemde, yatırım ortamının iyileştirilmesi için atılan adımlar mutlaka katkı sağladı. Bizim amacımız bu ülke için taş üstüne taş koyan herkesin başımızın üzerinde yeri var.

Bu ülkede akıl teri, alın teri döken, vergi veren, Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayan adı ne olursa olsun o bizim için yerli ve milli üreticimizdir. Ülkemize değer katması kaydı ile her türlü yatırımı sonuna kadar destekleyeceğiz. Ürkek olan sermayeyi ülkemize çekmek için daha fazla çaba göstermek ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

2018 için konuşulan ileri geri lafları ortadan kaldıracağız. Önünüzü açacağız. Yatırıma devam.

Bu habere de bakabilirsiniz

TOBB KÜTAHYA KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU İCRA KOMİTESİ TÜRKİYE GÜNDEMİNE OTURDU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Hürriyet Gazetesi’nde haber …