Anasayfa / EKONOMİ / AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ NAZLI:” GELİŞEN VE BÜYÜYEN KÜTAHYA’YA ENERJİ TAKVİYESİ”

AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ NAZLI:” GELİŞEN VE BÜYÜYEN KÜTAHYA’YA ENERJİ TAKVİYESİ”

AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Kütahya’da son 15 yılda hükümetin yatırımlarının yanında özel sektörün de önemli yatırımlarıyla gelişmeye devam ettiğini belirtti.

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan Kütahya’nın ve büyüyen ülkemizin artan enerji talebini, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vererek artırdıklarını söyleyen Nazlı: “Yurt içi enerji üretimini artırıp, Enerji sektörümüzü büyüterek geleceğin Türkiye’sini teminat altına alıyoruz” dedi.

Kütahya’da 2002 yılında enerji üretimi tesisleri yapımı dahil sadece 57.2 Milyon TL enerji yatırımı yapılmışken 2003-2016 yılları arasında toplam 1 Milyar 27 Milyon TL enerji yatırımı yapıldığını açıklayan Nazlı: “Son 15 yılda devreye giren yeni santrallerimiz ve kapasite artışları ile 184.2 Milyon TL yatırım tutarında 144 MW kurulu güce sahip yeni santraller kazandırdık. ” diye konuştu.

Rakamlar konusunda da açıklama yapan Nazlı; “Son 15 yılda Kütahya’ya 316 Milyon TL tutarında elektrik sektörüne yatırım yapıldı. 2002 yılında 6.645 km olan elektrik dağıtım hattı uzunluğu 8.561 km ye çıkardık. 2002-2016 yılları arası madencilik sektörüne 297 Milyon TL yatırım yaptık” dedi.

Nazlı, 2003 yılında Kütahya’ya doğalgaz hattının geldiğini hatırlatarak; hava kirliliği sorununu çözdüklerini ve Merkez İlçe, Tavşanlı, Emet ve Gediz’den sonra şimdi de  Çavdarhisar ilçesine doğalgazı getirdiklerini söyledi. Nazlı: “2018 yılında da Simav ve Hisarcık’a doğalgaz bağlıyoruz. Son 15 yılda ilimize doğalgaz için 184 Milyon TL  yatırım aldık. Doğalgaz hat uzunluğumuz 1369 Km’ye ulaştı.” Dedi.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

TOBB KÜTAHYA KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU İCRA KOMİTESİ TÜRKİYE GÜNDEMİNE OTURDU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Hürriyet Gazetesi’nde haber …