Anasayfa / EKONOMİ / TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ AYVALIK’TA TOPLANDI

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ AYVALIK’TA TOPLANDI

Tarihi Kentler Birliği Bölge toplantısı Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gerçekleştirildi.

Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Türkiye’nin dört bir yanından Tarihi Kentler Birliği üyesi olan belediyelerin başkan ve yöneticileri katıldı.

“Yerel Yönetimlerde Yeni Yaklaşımlar ve Ayvalık Örneği” başlığını taşıyan toplantıya, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan,Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB’nin üyesi 120 belediye başkanı, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tarihi zirve, Tarihi Kentler Birliği tarafından hazırlanan ve yönetmenliğini Hasan Özgen’in üstlendiği “Vatan Nedir?” adlı filmle başladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın zirvenin konuklarına “Hoş geldiniz” konuşmalarının ardından Zeytin Çekirdekleri Korosu katılımcılara müzik ziyafeti verdi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kıyı Kenti Ayvalık’ta Doğal-Kültürel Mirasın Korunması” adını taşıyan bir de sunum yaptı.

Tarihi Kentler Birliği Bölge toplantısı yapılan panel ile devam etti. Panelde, ÇEKÜL Kent Çalışmaları Koordinatörü Mimar Alp Arısoy, “Yasallaşma Sürecindeki Kentsel Tasarım Rehberlerinin Oluşturulmasında Temel Noktalar” adını taşıyan bir sunum yaptı. Ayrıca panelde İstanbul Üniversitesi Prchistorya Anabilim Dalı – Prof. Dr. Necmi Karul da, “Arkeolojik Alanlarda Yeni Denemeler: Arkeoparklar” konusunda katılımcılara brifing verdi.

Panel, ÇEKÜL Vakfı Başkanı/TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

Tarihi Kentler Birliği Bölge toplantısı, Ayazma Kilisesi, Camlı Kahve, Hayrettin Paşa Camii, Aya Tiriada Kilisesi, Şeytan’ın Kahvesi, Çınarlı Camii, At Arabacılar Meydanı, Cunda Nejdet Kent Kütüphanesi ve Alibey Taksiyarhs Kilisesi gibi kültürel varlıklara yönelik kent inceleme gezisi ile sona erdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

ZAFER OSB 5 KASIM’DA İHALEYE ÇIKIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kredi desteği ile Müteşebbis Heyet Başkanlığı’nın sorumluluğu altında yapılacak olan Kütahya …