Anasayfa / EKONOMİ / EN ÇOK KİTAP OKUYANLAR ÖDÜL ALDI

EN ÇOK KİTAP OKUYANLAR ÖDÜL ALDI

Kitap okumayı özendirmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası kapsamında bir yıl içinde en çok kitap okuyan öğrenciler Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından ödüllendirildi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ödül törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Barış Başoğlu ile ödül alacak olan çocuklar, gençler ve yetişkinler ile aileleri katıldı.

“YENİ NESİL ÇOCUKLAR, YENİ NESİL KÜTÜPHANELER”

Bu yıl 54.’sü kutlanan Kütüphane Haftası’nın “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” temasıyla kutlandığını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, “Hafta boyunca etkinliklerimiz var. Bir yıl boyunca ilimizde okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve yetişkin olmak üzere en fazla kütüphanemizden yararlanan, en fazla kitap okuyanları ödüllendireceğiz” dedi.

“OKUMA ALIŞKANLIĞI GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNİ BELİRLİYOR”

Okuma alışkanlığının önemine dikkat çeken ve gelişmiş toplumların en önemli özelliği olduğundan söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Okuma alışkanlığı her milletin özendiği, heveslendiği, artırmaya çalıştığı hususlardan biri. Medeniyetin, gelişmişliğin seviyesini biz öyle anılıyoruz. Eğer toplum okuma alışkanlığı artırmışsa daha medeni, daha gelişmiş bir toplum oluyor. Kitaplar bizim en iyi dostlarımız, en iyi arkadaşlarımız. Kitaplar bizim medeniyete, dünyaya, teknolojiye, inançlarımıza, dinimize açılan kapılarımız. Dolayısıyla o kapılardan girmezsek o dünyayı keşfetmemiz mümkün değil. İnşallah millet olarak daha çok okuyan, okuma alışkanlığını artırmış kişiler oluruz” dedi.

“KÜTAHYA KÜTÜPHANE ZENGİNİ OLMALI”

Zengin değerlere sahip olan Kütahya’daki kütüphane sayılarının artırılması, mevcut kütüphanelerin daha işlevsel hale getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Vali Nayir, “Kütüphanelerimiz de bu kitapların en rahat ettikleri yerler, kendi evleri. İnşallah kütüphane sayılarımızı da artırarak kütüphanelerin işlevlerini de arıtarak, daha teknolojiye uygun, daha çocuklarımızın, gençlerimizin, yetişkinlerimizin kullanabileceği kütüphanelerle Kütahyamızı zenginleştirmek istiyoruz. Kütahya kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, gerçekten bir bilim merkezi olarak da çalışmış bir yer. Bizim Yazma Eserler Kütüphanemizde de görüyoruz, buraya ait çok eser var. Bu sayıları artırmalıyız ki kendi üzerimize düşen görevi yapmış olalım. Sizlerin de bu konudaki gayretleri her türlü takdirin üzerinde. İnşallah geleceğin idarecileri, iş adamları, kültür adamları olarak bu çocuklarımız bizim umutlarımız. İnşallah geleceğimiz olacaklar” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Barış Başoğlu, sunum eşliğinde Kütahya’daki kütüphaneler, ziyaretçi sayısı ve okuma oranları hakkında bilgiler verdi.

Başoğlu, 2018 yılı Ocak- Mart ayları itibariyle Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesi üye sayısının 12 bin 826, ödünç verilen kitap sayısının 24 bin 195; 100. Yıl Çocuk Kütüphanesi üye sayısının 5 bin 965, ödünç verilen kitap sayısının 12 bin 122 olduğunu kaydetti.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sıradışı Okurlar Belgeseli”nin gösteriminin ardından ödül törenine geçildi.

Okulöncesi öğrencilerinde 203 kitap okuyan Yunus Emre Kayış, 171 kitap okuyan Salih Emre Kayış, 108 kitap okuyan Irmak Sütçü; ilkokul öğrencilerinde 280 kitap okuyan Hüseyin Gündüz, 242 kitap okuyan Ayşe Beyza Öz, 131 kitap okuyan İhsan Mert Kıvanç; ortaokul öğrencilerinde 226 kitap okuyan Yavuz Selim Oktar, 170 kitap okuyan Fatıma Zehra Öz, 166 kitap okuyan Mehmet Emre Kayış; lise öğrencilerinde 91 kitap okuyan Gizem Nur Çetinkaya, 90 kitap okuyan Yağmur Yaykın, 63 kitap okuyan Talha Ertuğrul; yetişkinlerde 87 kitap okuyan Alişan Kılınç, 72 kitap okuyan Metin Bate, 68 kitap okuyan Mediha Koca ödüllerini ve hediyelerini Vali Ahmet Hamdi Nayir’in elinden aldı.

Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler temasıyla bu yıl 54.’sü kutlanan Kütüphaneler Haftası kapsamında düzenlenen ödül töreni hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Bu habere de bakabilirsiniz

19 MAYIS 19.19’DA KÜTAHYA’DA ATABARI OYUNU SAHNELENDİ

Kütahya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte 19 …