Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY TAVŞANLI DA ANILDI

MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY TAVŞANLI DA ANILDI

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma programları kapsamında Tavşanlı’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlk program sabah saatlerinde Moymul Ortaokulu tarafından gerçekleştirildi. Öğrencilerin seslendirdiği şiirler, oratoryo ve tiyatro gösterileri beğeni topladı.

Bir diğer program ise Tavşanlı Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında lise öğrencilerine yönelik düzenlendi. Gençleri DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Atilla Batur ve DPÜ Tavşanlı MYO öğretim görevlisi Eyyüp Acar bilgilendirdi. İstiklal Marşı’nın esasında bir Zafer Marşı olduğunu belirten Atilla Batur “İstiklal kavramını esir düşmüş, bağımsızlığını kaybetmiş ve sömürülen toplumların verdikleri mücadele sonrası edindikleri kazanımları anlatırken kullanmalıyız. Allah’a şükürki Türk Milleti tarihin hiçbir döneminde bağımsızlığını kaybetmedi. Birilerinin kölesi, sömürüsü olmadı. Biz var olma, yada yok olma savaşında şerefli bir Zafer kazandık. Mehmet Akif bu mısralarla zaferimizi anlattı. Bu sebeple Korkma! diye başlayan dizeleri Zafer Marşı olarak görmeliyiz. İçinde anlatılanları yalın bir dille ifade etmektense, o dönemin koşullarını, verilen mücadele ve azmi okuyarak, anlayarak, kavrayarak bugüne taşımalıyız. Siz bizim geleceğimiz, bu ülkenin umudusunuz.” ifadelerini kullandı.

* TEK BİR HÜCRENLE HAYATA TUTUNABİLİRLER!

*LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN 14 MART’TA BAĞIŞÇI OL

Sabah saatlerinde düzenlenen programda Anadolu Lisesi öğrencilerinin Lösemi’li çocuklar için başlattıkları örnek kampanyanın tanıtımı da yapıldı. İzmir’de tedavi gören Tavşanlılı öğretmen Ömer Faruk Çatal’ın oğlu için harekete geçen öğrenciler Kızılay’dan yardım isteyerek 14 Mart’ta tüm Tavşanlılıları okullarına davet etti. 12. sınıf öğrencileri Beyza Kaytan ile Hakan Tokmak “Okul müdürümüz ve öğretmenlerimizin desteğiyle Tavşanlı Evladına Sahip Çıkıyor Kampanyası başlattık. Lösemi denince içimizde çok kötü hisler uyanıyor. Bu hastalıkla başa çıkmanın tek yolu gönüllü bağışçı olmaktan geçiyor. Türkiye’de dönor sayısı 263 bin iken Almanya’da bu sayı 5 milyonu buluyor. Öğretmenimiz Ömer Faruk Çatal bu hastalıkla savaşan insanlardan sadece birisi. Çocuğu sağlığa kavuşsun diye dua ederken bizlerde hem öğretmenimize hemde binlerce çocuğa umut olabilmek için kampanya başlattık. Tavşanlı’da yaşayan 18-50 yaş arası herkesi kan ve kök hücre bağışçısı olmaları için 14 Mart Çarşamba günü saat 10:00 ila 18:00 arasında okulumuza davet ediyoruz” dediler.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …