Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / Maden-İş de Aydın Güven tazeledi

Maden-İş de Aydın Güven tazeledi

 Maden İş Sendikası Kütahya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulu Pazar günü saat 10:00 da Belediye Sosyal Tesislerinde Maden İş Genel Başkanı Nurettin Akçul’un katılımıyla yapıldı. Maden İş Genel Başkanı Nurettin Akçul’un Divan Başkanlığını yaptığı genel kurulda açılış konuşmasını yapan Maden İş Kütahya Şube Başkanı Bülent Aydın:” 18 Mayıs 2014’te Kütahya ve Havalisi Şubesi Yönetimi olarak aldığımız görevimizin üzerinden dört yıl gibi bir süre geçti, bugün 11 Mart 2018, şube yönetimi olarak yine sizlerle 7.olağan kongremizde beraberiz.

Sizlere geride bıraktığımız dört yılı kısaca özetlemek istiyorum.

Henüz 6.kongremizin 3-5 gün evveli yalnız bizi değil, tüm ülkeyi yasa boğan Soma maden faciasının acıları ile göreve başladık.301 Maden işçimizi kaybettik, hemen ardından Konya, Zonguldak, Şırnak’ta yaşanan maden faciaları,iş cinayetleri ile acılarımız katlanarak büyüdü.

Bu vesile ile toprağa verdiğimiz tüm maden emekçisi kardeşlerimizi Rahmet ile anıyorum, Ruhları Şaad olsun  ve yine hemen ardından bölgemizde bulunan ve hepinizin yakından bildiği S.L.I olaylarını yaşadık. Süreci doğru yönetebilmek, çalışanları koruyabilmek için başta genel merkezimiz olmak üzere şube olarak büyük çaba sarf ettik.

  “NİFAK SOKMAK İSTİYORLAR”

Bir yandan, İşçi arkadaşlarımızın arasına nifak sokan şer odakları ile mücadele ederken, diğer yandan üyelerimiz ve diğer işçi arkadaşlarımızı doğru bilgilendirme ve yönlendirme adına bir çok girişim ve çabalarımız oldu. Bu çabalarımız bugün hala devam etmekte.

Bizim için, her işçi kardeşimizin derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir.

Çalışanların özelliklede işçi sınıfının sorunları dediğimizde ise, ilk sırada örgütlenmenin önünde bulunan engeller yer almaya devam ediyor. Bir çok çalışan, yasaların kendisine vermiş olduğu sendikalaşma haklarını türlü sebeplerden dolayı kullanamamakta.

Ayrıca iş yasalarında ki bazı kavramların yoruma açık olması da ayrı bir sıkıntı. Bunun yanında hükümetimizin taşeron meselesine el atması da sevindirici bir Gelişme. Bize göre taşeronluk, ucuz iş gücünü hedefleyen ve emeğin sömürülmesinden başka bir şey değildir. Beklentimiz, kamu-özel sektör ayrımı yapılmaksızın, taşeronluk sisteminin çalışma hayatının gündeminden çıkarılması ve alt işveren tarifinin yeniden düzenlenmesidir.

Çalışanların bir başka sıkıntısı ise, üzerlerine bindirilmiş vergi yükü. Vergi dilimleri arasındaki miktarların beklediğimiz oranlarda düzenlenmemesi, çalışanların, yılın 1. Aydaki aldığı ücretle 12. Aydaki aldığı ücretin, kayda değer oranda eksilmesine vesile olmaktadır. Hükümetimizden beklentimiz, taşeron mevzuuna el atıldığı gibi, ücretlilerin vergi oranlarında da bir düzenleme yapılması ve adilane bir vergi reformu gerçekleştirilmesidir.

Yukarıdaki konularla alakalı istek, dilek ve çözüm önerileri, sendikamız ve üst kuruluşlarımız tarafından, dile getirilmekte ve ilgili mercilere iletilmektedir.

Şubemizin 2014-2018 arası faaliyetlerine gelince; Şube olarak genel merkezimiz bilgisi ve talimatları doğrultusunda ,Türkiye’mizin çeşitli bölgelerinde düzenlenen her türlü organizasyona icabet ettik.

Sendikamızın, şubemize vermiş olduğu her türlü görevi, örgüt disiplini içerisinde yerine getirmeye gayret sarf ettik.

“ TALEPLERİ KARŞILAYABİLDİK DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek adına, çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz. Son iki dönem gerçekleştirdiğimiz toplu iş sözleşmelerinde, üyelerimizin talep ve beklentilerini karşılayabildiğimiz! tahmin ediyorum.

Bizim, çalışanların hak ve menfaatlerinden anladığımız, ekonomik kazanımların yanı sıra, güvenli, huzurlu ve çalışma barışının sağlandığı bir işyeri ortamı oluşmasına katkı sağlamaktır. Bu bağlamda iş yerlerindeki sosyal kullanım alanları dahil, çalışma şartları ve mahalleri de sürekli güncel tutulmalıdır.

İşyerlerimiz, bizim evimiz, ekmek teknemiz, ailemizin nafakasını kazandığımız yerlerdir. İşverenlerimizle görüş ayrılığına düştüğümüzde, çözümü diyalog, münazara ve yasal çerçevede çözmek başlıca şiarımızdır.” Dedi.

Kongrede konuşan Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul ise:” ülkemizin içinde bulunduğu vahim bir durum var Lozan dan beri 100 yıllık bir mesele Lozan da yapamadıklarını Okyanus ötesindekiler 100 yıldır deniyorlar ama başaramıyorlar. Bir sürü denemeler oldu. Darbelerle denediler pkk ile deniyorlar bunlar hiç bitmedi bütün mesele bu güzel coğrafyayı bölmek parçalamak Doğu da İsrail yanlısı kürt devleti kurmak. Devletimiz o kadar güçlü ve kudretli ki son münbiç. Afrin olaylarında gururla ve heyecanla o yavrucaklarımızı buradan takip ediyoruz. Bizi hiçbir zaman bölüp parçalayamayacaklardır. Cephe de canlarını kaybeden askerlerimizin ruhları şad olsun kalanlara da sabırlar diliyorum.

ÜLKEMİZ YOKSA BİZDE YOKUZ”

Madencilerimizin sorunları çok fazla ama ülke yoksa zaten biz yokuz. Önce dış tehlikeleri iyice sindirmemiz lazım. Maden işçilerinin ne sıkıntısı var denildiğinde özel sektörde ayrı kamu da ayrı bir derdimiz var. Kamu da toplu sözleşmelerde biraz iyileşme sağladık ama tam da başarabilmiş değiliz. Diğer iş kollarına göre mağduriyetimiz daha fazla. Özelleştirmeler işçilerin en korkulu rüyası aslında o kadar olmaması gerekiyor.

Kümaş da özelleştirildi. S.L.İ de özelleştirildi. Aslında Kümaş da olan arkadaşlarımızın o kadar ciddi bir sıkıntısı yok. Ama seyitömer in özelleştirilmesinde ki olayların arkasına baktığımız da adeta bir dram yaşanıyor. Sendika hala orada bir öcü gibi görünüyor. Orada hala örgütlenmeyi sağlayamadık burada birinci önceliğimiz örgütlenmeyi sağlamamız gerekiyor bunun için can hıraç çalışmamız gerekiyor. Bu vesile ile buradan 7. Olağan genel kurulumuz camiamıza hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Kongrede 110 delegenin 109’u oy kullandı. Tek liste ile gidilen genel kurul sonunda mevcut başkan Bülent Aydın güven tazeledi.

  BÜLENT AYDIN’IN YÖNETİM KURULU:

  BAŞKAN VEKİLİ: MEHMET KABAK

 ŞUBE SEKRETERİ: CENGİZ TUĞRAL

 ŞUBE MALİ SEKRETERİ: DURMUŞ KESKİN

 ŞUBE TEŞKİLAT SEKRETERİ: AHMET KAYMAK

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …