Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / MACARİSTAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN 170. YILINI KÜTAHYA’DA KUTLADI

MACARİSTAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN 170. YILINI KÜTAHYA’DA KUTLADI

Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın 170. yılı Kütahya’da törenle Macar Evi’nde kutlandı. Kutlama Programına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Garnizon komutanı Bülent Tatkan, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kıss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balans Henry, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören,  Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Celal Yücel, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral,  Baro Başkanı Ahmet Atam, İGM Başkanı Musa Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ve daire müdürleri katıldı.

Tören Lajos Kossuth’un anıtına protokolün sunmasıyla başladı. Daha sonra her iki ülkenin Milli Marşları okundu. Çelenk sunumunun ardından bir konuşma yapan Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral:” Macaristan geçmişte olduğu gibi bugünde Avrupa’nın kavşak noktası olan bir ülke bizim içinde lojistik merkezi olarak Batı Avrupa’nın tam girişinde olan bir ülkedir. Bugün 9.8 milyon milyon nüfusu fert başı geliri de 12.500 dolara ulaşmış bizimle olan ticaret hacmi de 2.5 milyar dolara yaklaşan bir ülkedir. Günlük yaşantımızdaki bir çok kolaylığı sağlayan teknolojileri geliştiren bir ülkedir. Dostluk havanın kapalı ve fırtınalı günlerde ortaya çıkar deneyimine uygun olarak Bizler Macarların milli kahramanlarını iki yıl boyunca Kütahya da misafir etmişiz. Sayın Kosuth burda kaldığı iki yıl boyunca Macaristan Anayasasını burada kaleme almıştır.

Uzun yıllar Macaristan ile kardeş şehir olmamız sebebi ile gidip gelmelerimizden dolayı oradaki dostlarımızda bizimle birlikte bu mutluluğu ve güzelliği paylaştılar. Macarlar’da iki rakam çok önemli. 96 ve 7 rakamı onlar için önemli. 96 rakamının önemi ise Macarlar tarihte bildiğimiz gibi bizlerle birlikte Orta Asya’dan göç etmeye başlamışlar. Yaklaşık 500 yıl sürdüğü söyleniyor Orta Asya’dan çıkıp bugün Macar topraklarına ulaşmaları. Macarlar bugünkü Macaristan’ın olduğu yere 896 yılında gelmişler. Onun için 96 rakamı çok önemli. Macaristan’da iki tane yüksek bina var 96 metre yüksekliğinde. 96 metrenin üzerinde bina şuana kadar yapılmamış ve izin vermiyorlar. Diğeri ise 7 rakamı. Bizde nasıl Kayı boyu, Oğuz boyu gibi boylar varsa Macarlar’da 7 boy olarak gelmişler. Pecs Üniversitesi 1367 yılında kurulmuş. Tam 650 yıllık bir üniversite. Üniversite 650’inci kuruluş yıl dönümünde bir kutlama yapıyorlar. 7 rakamının öneminden dolayı da dünyada değişik yerlerden 7 kişiye bu onur plaketi verildi. Bu 7 kişinin içinde benim dışımda herkes bilim insanı. Kendi konularında başarı elde etmiş kişiler. Kanada’dan Amerika’dan bilim insanları var. iş adamı sıfatı olan bir tek ben vardım orada. Türkiye’de iki kez üst üste Macaristan Yüksek Liyakat Madalyası alan tek kişi olmanın onuru yaşadığını dile getiren Güral Kütahya’da ise 650 yıllık yabancı bir üniversiteden fahri doktora alan tek kişi olarak Allah’a şükür ettiğini söyledi. Güral “ Ben 1996 yılında Macar Cumhurbaşkanı Arpad Gonz’dan sivil vatandaşlara verilen en büyük devlet nişanı olan Macaristan Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Madalyası ile ödüllendirilmiştim. Bu ödüllendirilmede dönemin Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel ile birlikte Ankara’da Cumhurbaşkanlığı köşkünde Macar Cumhurbaşkanı Gonz ile birlikte takdim etmişlerdi. Daha sonra 2011 yılında yine devlet nişanı aldım. Bunları bir amaçla anlatıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2010 yılında Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldüm. Bunların hepsi çok önemli ödüller. Fakat Pecs Üniversitesinde ki disiplini görmelisiniz. Orada daha farklı bir heyecan yaşadım. Konuşmaların tamamı İngilizce olarak yapıldı. Ödül verilenlerin hepsinin ana dili İngilizce. Onurlu ve güzel bir program oldu.

1994 yılında Macaristan NATO’ya aday adayı olduğunda ilk destekleyen ülke biz olduk. 15 Temmuz hain darbe girişiminde bizi ilk destekleyen ülke ise Macaristan oldu. Birlik ve beraberliğimiz bundan sonraki yıllarda da artarak devam edecektir.” Dedi. Konuşmaların ardından program Macar Evi’nin gezilmesi ile son buldu. Haberi ayrıntılarını yarın ki sayımızda bulabilirsiniz.

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …